Preskočit na obsah

Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu na znečistenej rieke Slaná

21.07 2022, TASR

Bratislava 20. júla – Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu na rieke Slaná, ktorá je od februára znečistená banskými vodami. Mimoriadna situácia bude platiť pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota. Rozhodla o tom na stredajšom rokovaní.

Po zastavení výtoku banských vôd do Slanej chce MŽP rieku revitalizovať

19.07 2022, TASR

Bratislava/Rožňava 18. júla – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR plánuje určiť rozsah poškodenia bioty a životného prostredia v dôsledku znečistenia Slanej i revitalizáciu rieky. Podľa envirorezortu je však potrebné ukončiť práce, ktoré majú úplne zastaviť znečisťovanie rieky vytekajúcimi banskými vodami. Uviedlo tlačové oddelenie MŽP.

Greenpeace skúma rádioaktivitu v okolí Černobyľu, pochybuje o tvrdeniach MAAE

19.07 2022, TASR

Brusel/Kyjev 18. júla – Medzinárodný tím pod vedením nemeckej pobočky environmentálnej organizácie Greenpeace študuje mieru rádioaktivity v okolí jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyli po tom, čo v marci 2022 elektráreň na vyše mesiaca obsadili ruské invázne jednotky. S odvolaním sa na tlačovú agentúru Belga o tom informuje spravodajca TASR. 

Práce v bani v Nižnej Slanej skončili, časť znečistenej vody stále vyteká

24.06 2022, TASR

Nižná Slaná 23. júna – Hlavná banská záchranná stanica (HBZS) minulý týždeň ukončila práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava. Koncentráciu rozpustených látok vo vytekajúcej vode do rieky Slaná sa podarilo znížiť o približne 80 percent. Ako uviedol riaditeľ Rudných baní Peter Žitňan, štátny podnik na riešení situácie so znečistením rieky naďalej pracuje.

Práce v bani v Nižnej Slanej pokročili, vodu sa podarilo odkloniť

13.06 2022, TASR

Nižná Slaná 10. júna – Práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava, ktoré majú za cieľ prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky Slaná, pokročili. Vody vtekajúce do hlbších častí bane sa podarilo odkloniť priamo na povrch. Informoval o tom v piatok riaditeľ štátneho podniku Rudné bane Peter Žitňan.

Starostovia z okolia odkaliska Poša možnosť odškodnenia vítajú

08.06 2022, TASR

Nižný Hrušov 7. júna – Starostovia obcí v okolí odkaliska Poša, ktoré obsahuje sedimenty z výroby v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske i neskorších prevádzok, analýzu o možnosti odškodnenia obyvateľov Zemplína za ujmy zo znečistenia prostredia PCB látkami vítajú. Zároveň upozorňujú na pochybenia štátu pri prevádzke odkaliska. Viacero štátnych inštitúcií aktuálne potvrdilo aktívny záujem o problém.

Banský úrad sa ohradzuje voči tvrdeniam MŽP, z nečinnosti obviňuje envirorezort

07.06 2022, TASR

Košice 3. júna – Obvodný banský úrad (OBÚ) v Košiciach sa ohradzuje voči tvrdeniam Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktoré v súvislosti so znečistením rieky Slaná tvrdí, že banské úrady podcenili svoju zákonnú povinnosť. Predseda košického OBÚ Miloš Petráš v otvorenom liste ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽANO) obvinil envirorezort z nečinnosti pri riešení znečistenia rieky.

Ministerstvo podalo podnet na neznámeho páchateľa za znečistenie Slanej

31.05 2022, TASR

Bratislava 30. mája – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) podalo podnet na neznámeho páchateľa za znečistenie a poškodenie rieky Slaná. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO). Zároveň skritizoval, že situácia sa začala riešiť až po troch mesiacoch.

V piatok sa začnú práce na zastavenie znečistenia rieky Slaná

27.05 2022, TASR

Bratislava 26. mája – V piatok (27. 5.) sa začnú záchranné práce na zastavenie znečistenia rieky Slaná v okrese Rožňava. Zastaviť sa tak má pritekanie povrchovej vody do bane v Nižnej Slanej, ktorá následne vyviera z bane a spôsobuje tak znečistenie rieky. Po rokovaní vlády o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

SIŽP: Z čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni unikol kal a neprečistené splašky

27.05 2022, TASR

Bratislava 26. mája – Z čistiarne odpadových vôd (ČOV) v bratislavskej Vrakuni unikol kal a neprečistené splašky. Kal spôsobuje stratu kyslíka vo vode, zabíja ryby a vodné živočíchy udusením. Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).