Preskočit na obsah

Na Jaroveckom ramene Dunaja vyšetruje Slovenská inšpekcia životného prostredia únik ropných látok

12.12 2022, TASR

Bratislava 9. decembra – Na Dunaji v časti Jarovecké rameno vyšetrujú inšpektori životného prostredia únik ropných látok. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) o tom informovala na sociálnej sieti.

V Trnave priblížia prírodné katastrofy z pohľadu priebehu vekov

07.11 2022, TASR

Trnava 5. novembra – Netradičné pohľady na rôzne pohromy prinesie v Trnave podujatie Klimatická zmena a katastrofy v priebehu vekov. Pripravil ho na 10. novembra Štátny archív v Trnave v spolupráci s občianskym združením (OZ) Voda pre klímu – environmentálne technológie, Katedrou klasickej archeológie na Trnavskej univerzite (TU) a Univerzitou sv. Cyrila a Metoda (UCM) pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Povodne za prvý polrok spôsobili škody za 58.000 eur

03.11 2022, TASR

Bratislava 2. novembra – Za prvý polrok tohto roka spôsobili povodne škody za 58.000 eur. Zasiahnuté boli štyri kraje, a to Nitriansky, Trenčiansky, Prešovský a Žilinský. Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní na území SR, ktorú v stredu schválila vláda.

Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu na znečistenej rieke Slaná

21.07 2022, TASR

Bratislava 20. júla – Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu na rieke Slaná, ktorá je od februára znečistená banskými vodami. Mimoriadna situácia bude platiť pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota. Rozhodla o tom na stredajšom rokovaní.

Po zastavení výtoku banských vôd do Slanej chce MŽP rieku revitalizovať

19.07 2022, TASR

Bratislava/Rožňava 18. júla – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR plánuje určiť rozsah poškodenia bioty a životného prostredia v dôsledku znečistenia Slanej i revitalizáciu rieky. Podľa envirorezortu je však potrebné ukončiť práce, ktoré majú úplne zastaviť znečisťovanie rieky vytekajúcimi banskými vodami. Uviedlo tlačové oddelenie MŽP.

Greenpeace skúma rádioaktivitu v okolí Černobyľu, pochybuje o tvrdeniach MAAE

19.07 2022, TASR

Brusel/Kyjev 18. júla – Medzinárodný tím pod vedením nemeckej pobočky environmentálnej organizácie Greenpeace študuje mieru rádioaktivity v okolí jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyli po tom, čo v marci 2022 elektráreň na vyše mesiaca obsadili ruské invázne jednotky. S odvolaním sa na tlačovú agentúru Belga o tom informuje spravodajca TASR. 

Práce v bani v Nižnej Slanej skončili, časť znečistenej vody stále vyteká

24.06 2022, TASR

Nižná Slaná 23. júna – Hlavná banská záchranná stanica (HBZS) minulý týždeň ukončila práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava. Koncentráciu rozpustených látok vo vytekajúcej vode do rieky Slaná sa podarilo znížiť o približne 80 percent. Ako uviedol riaditeľ Rudných baní Peter Žitňan, štátny podnik na riešení situácie so znečistením rieky naďalej pracuje.

Práce v bani v Nižnej Slanej pokročili, vodu sa podarilo odkloniť

13.06 2022, TASR

Nižná Slaná 10. júna – Práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava, ktoré majú za cieľ prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky Slaná, pokročili. Vody vtekajúce do hlbších častí bane sa podarilo odkloniť priamo na povrch. Informoval o tom v piatok riaditeľ štátneho podniku Rudné bane Peter Žitňan.

Starostovia z okolia odkaliska Poša možnosť odškodnenia vítajú

08.06 2022, TASR

Nižný Hrušov 7. júna – Starostovia obcí v okolí odkaliska Poša, ktoré obsahuje sedimenty z výroby v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske i neskorších prevádzok, analýzu o možnosti odškodnenia obyvateľov Zemplína za ujmy zo znečistenia prostredia PCB látkami vítajú. Zároveň upozorňujú na pochybenia štátu pri prevádzke odkaliska. Viacero štátnych inštitúcií aktuálne potvrdilo aktívny záujem o problém.

Banský úrad sa ohradzuje voči tvrdeniam MŽP, z nečinnosti obviňuje envirorezort

07.06 2022, TASR

Košice 3. júna – Obvodný banský úrad (OBÚ) v Košiciach sa ohradzuje voči tvrdeniam Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktoré v súvislosti so znečistením rieky Slaná tvrdí, že banské úrady podcenili svoju zákonnú povinnosť. Predseda košického OBÚ Miloš Petráš v otvorenom liste ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽANO) obvinil envirorezort z nečinnosti pri riešení znečistenia rieky.