Vysoké Tatry: Škody po poslednom silnom vetre rátajú aj lesníci

27.02 2020, TASR

Tatranská Lomnica, 26. februára – Škody po silnom vetre, ktorý počas uplynulých dní zasiahol Slovensko, rátajú aj tatranskí lesníci. Podľa ich odhadov len na území v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u) prírodný živel vyvrátil a polámal približne 2500 až 2600 kubických metrov drevnej hmoty, čo je viac ako 3000 stromov.

Pakistan čelí najhoršej invázii kobyliek za uplynulé dve dekády

24.02 2020, TASR

Islamabad, 21. februára - Pakistan čelí najväčšej invázii púštnych kobyliek za posledných 27 rokov. Vláda už vyhlásila stav núdze. Správu priniesol v piatok spravodajský portál Sky News.

Austrália: Príčiny ničivých požiarov vyšetrí kráľovská komisia

21.02 2020, TASR

Sydney, 20. februára - Austrália spustí rozsiahle vyšetrovanie príčin ničivých požiarov buša, ktoré celkovo usmrtili 33 ľudí a zničili územie s veľkosťou Južnej Kórey. Oznámil to vo štvrtok austrálsky premiér Scott Morrison, píše agentúra Reuters.

EÚ vyčlenila prvú finančnú pomoc na boj proti kobylkám v Afrike

19.02 2020, TASR

Brusel, 18. februára - Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že Európska únia poskytne počiatočnú finančnú pomoc vo výške milióna eur na podporu medzinárodného úsilia v boji proti šíreniu rojov kobyliek, ktoré spôsobujú katastrofu v krajinách východnej Afriky.

Roje sarančí už prenikli aj na územie Ugandy

10.02 2020, TASR

Kampala, 9. februára - Bezprecedentná invázia púštnej saranče všežravej, ktorá zasiahla východnú Afriku a je najhoršia za posledných najmenej 25 rokov, zasiahla v nedeľu už aj územie Ugandy, kam roje sarančí prenikli zo susednej Kene.

Rusko zruší zóny, kde sa nehasili lesné požiare

10.02 2020, TASR

Moskva, 7. februára - Ruské ministerstvo prírodných zdrojov vydalo nariadenie, že v roku 2020 budú zrušené zóny, kde sa pre ich nedostupnosť a vzdialenosť od ľudských sídiel v uplynulých rokoch nehasili lesné požiare. Uviedla to v piatok agentúra TASS.

USGS: Zemetrasenie s magnitúdou 6,2 postihlo Papuu-Novú Guineu

10.02 2020, TASR

Sydney, 9. februára - Zemetrasenie s magnitúdou 6,2 zasiahlo v nedeľu oceánsku krajinu Papua-Nová Guinea. Podľa agentúry AFP to oznámila americká geologická služba USGS s tým, že varovanie pred prívalovou vlnou cunami bezprostredne byť vydané nemuselo.

V obci Čabradský Vrbovok došlo k úniku digestátu

07.02 2020, TASR

Bratislava/Čabradský Vrbovok, 6. februára - V okolí odstavenej bioplynovej stanice v katastri obce Čabradský Vrbovok v okrese Krupina došlo k úniku digestátu z poškodeného zásobníka. Na mieste zasahujú všetky zložky integrovaného záchranného systému. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Klimatológ: Nebezpečný je nielen silný, ale aj dlhotrvajúci vietor

06.02 2020, TASR

Bratislava, 5. februára – Vietor, ktorý už od utorka (4. 2.) fúka na území Slovenska, je nebezpečný nielen pre svoju silu, ale aj preto, že je veľmi vytrvalý. Pre TASR to povedal klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

BVS: Studne na ostrove Sihoť nie sú ohrozené znečistením Dunaja pri Viedni

24.01 2020, TASR

Bratislava, 23. januára – Studne na ostrove Sihoť v Bratislave nie sú ohrozené, obyvatelia sa báť nemusia. Ubezpečuje o tom Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Tá koncom minulého týždňa v rámci preventívnych opatrení dočasne odstavila studne pre povrchové znečistenie Dunaja ropnými látkami v okolí rakúskej Viedne.