Preskočit na obsah

MŽP rokuje s dotknutými rezortmi o riešení znečistenia rieky Slaná

13.09 2023, TASR

Bratislava, 12. septembra – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR naďalej rokuje s dotknutými rezortmi o riešení znečistenia rieky Slaná. ,,Medzi možné opatrenia prichádzajú do úvahy napríklad plánovaná čiastočná injektáž bane či vybudovanie čistiarne odpadových vôd. Ďalšie kroky však budú závisieť od dohody medzi dotknutými stranami," povedal hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Japonsko začalo vypúšťať rádioaktívnu vodu z Fukušimy do oceánu

24.08 2023, TASR

Tokio 24. augusta – Japonsko začalo vo štvrtok o 13.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Uviedla to spoločnosť spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO). 

Protipovodňové poldre, vybudované štátnym podnikom Vojenské lesy a majetky, opäť ukázali svoju dôležitosť

09.08 2023, TASR

Bratislava 8. augusta – Protipovodňové poldre v oblasti Levočských vrchov, vybudované štátnym podnikom Vojenské lesy a majetky (VLM) SR, opäť pomáhali s ochranou obyvateľov priľahlých lokalít pred povodňami. V súvislosti s intenzívnymi búrkami, ktoré počas ostatného víkendu spôsobili vzostup vodných hladín, to uviedlo Ministerstvo obrany (MO) SR. 

Hasiči zasahovali v nedeľu v súvislosti s počasím 146-krát

08.08 2023, TASR

Bratislava 7. augusta – Hasiči zasahovali v nedeľu (6. 8.) v súvislosti s počasím 146-krát. Najviac výjazdov uskutočnili v Košickom kraji, kde bola ich pomoc potrebná 39-krát. Informovala Bianka Královičová z oddelenia komunikácie Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). 

Nový rekord najväčšej krúpy v Európe

28.07 2023, Enviroportal

V severnom Taliansku spadla rekordne veľká krúpa, ktorej ku svetového rekordu chýbalo veľmi málo.

Krupobitie na východe Slovenska usmrtilo viacero mláďat bociana bieleho

21.07 2023, TASR

Michalovce/Sobrance 20. júla – Nepriaznivé stredajšie (19. 7.) počasie na východe Slovenska spojené s krupobitím si vyžiadalo aj úhyny mláďat bociana bieleho, ktoré mali v najbližších dňoch opúšťať svoje hniezda. Potvrdil to zoológ Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Martin Danilák s tým, že vo štvrtok vykonávali zber niekoľkých jedincov prevažne v okrese Sobrance.

Riziko vzniku požiaru je v období letných prázdnin vyššie

13.07 2023, TASR

Bratislava 12. júla – Riziko vzniku požiaru je počas letných prázdnin vyššie. Najčastejšou príčinou je podľa hasičov nedbalosť a neopatrnosť ľudí. Upozorňuje na to Hasičský a záchranný zbor (HaZZ). Informovala o tom hovorkyňa Prezídia HaZZ Katarína Križanová. 

V lesoch v Bratislave platí pre riziko požiarov zákaz kladenia ohňov

11.07 2023, TASR

Bratislava 10. júla – V Bratislave platí až do odvolania zákaz zakladať oheň v lesoch a ich ochrannom pásme. Informuje o tom Hasičský a záchranný útvar hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý vyhlásil čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. 

Žatevné práce a klimatické podmienky sú rizikovými faktormi pre požiare

11.07 2023, TASR

Bratislava 10. júla – Žatevné práce a klimatické podmienky sú rizikovými faktormi pre vznik požiarov. Hasiči preto vyzývajú tých, ktorí vykonávajú či zaisťujú zber obilnín, aby dodržiavali opatrenia. Informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová. 

Jaskyňu Domica po výdatných dažďoch zaplavila voda, škody na výzdobe nespôsobila

13.06 2023, TASR

Kečovo, 12. júna – Jaskyňu Domica v Slovenskom krase po piatkových (9. 6.) dažďoch zaplavila voda, škody na výzdobe však nespôsobila. Pre verejnosť jaskyňu z bezpečnostných dôvodov uzavreli, opätovne by ju mohli otvoriť v utorok (13. 6.).