Bolsonaro na VZ OSN: Brazília je obeťou environmentálnej diskreditačnej kampane

23.09 2020, TASR

Brazília/New York, 22. septembra - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro obvinil v utorok medzinárodné inštitúcie z vedenia ,,brutálnej" a ,,zákernej" dezinformačnej kampane voči prístupu brazílskej vlády k ochrane amazonských pralesov.

Švédsko: Aktivisti Greenpeace blokujú prístup do ropnej rafinérie

16.09 2020, TASR

Štokholm, 11. septembra - Aktivisti z environmentálnej organizácie Greenpeace v piatok zablokovali ropnú rafinériu na západe Švédska na znak protestu proti jej plánovanému rozširovaniu. Informovala o tom agentúra AFP.,

Populácia živočíchov na svete klesla v priemere o 68 percent

16.09 2020, TASR

Bratislava ,10. septembra - Populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov na svete poklesli v priemere o 68 percent od roku 1970. Konštatuje to Správa o stave planéty 2020, ktorú zverejnila organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF Slovensko).

Stav svetovej divokej prírody poklesol za uplynulých 50 rokov o vyše dve tretiny

16.09 2020, TASR

Paríž, 10. septembra - Svetová populácia divoko žijúcich zvierat, vtáctva a rýb poklesla za menej než 50 rokov následkom bezuzdnej nadmernej konzumácie o viac ako dve tretiny. Oznámili to vo štvrtok experti a dôrazne vyzvali na záchranu prírodného prostredia, informuje tlačová agentúra AFP.

J. Pecho:Priemerná ročná teplota sa môže v SR v priemere zvýšiť o 3 až 4 stupne

07.09 2020, TASR

Bratislava, 5. septembra - Priemerná ročná teplota na Slovensku sa môže v priemere zvýšiť o ďalšie tri až štyri stupne, v lete o päť až šesť stupňov Celzia. Uviedol to klimatológ a meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Pecho.

Prezidentka: Nesmieme zvyšovať ekologický dlh, ktorý zdedí generácia po nás

24.08 2020, TASR

Bratislava, 22. augusta – Ekologický dlh je možné znížiť, nemá to byť však v dôsledku globálnej pandémie, ale prostredníctvom transformácie výroby a pozitívnych zmien v spotrebe. Na sociálnej sieti to zdôraznila prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá reagovala na fakt, že od soboty funguje svet na ekologický dlh.

Štúdia: V Atlantiku je až desaťkrát viac plastu ako sa odhadovalo

20.08 2020, TASR

Londýn, 19. augusta - Výskumníci z britského Národného oceánografického centra (NOC) odhadujú, že v Atlantickom oceáne je až desaťkrát viac plastového odpadu ako sa doteraz predpokladalo.

Dánsko: Klimatickí aktivisti obsadili ropný vrt v Severnom mori

19.08 2020, TASR

Kodaň, 18. augusta - Štyria aktivisti z organizácie Greenpeace preplávali v utorok 500 metrov po otvorenom mori a následne vyliezli na ropný vrt prevádzkovaný francúzskou spoločnosťou Total v Severnom mori, kde protestovali proti ďalšej ťažbe ropy a zemného plynu v dánskych teritoriálnych vodách.

Pobrežie Slonoviny vytvorilo ,,zelenú armádu" na boj proti odlesňovaniu

10.08 2020, TASR

Abidjan, 7. augusta - Pobrežie Slonoviny vytvorilo ,,zelenú armádu", brigádu 650 vojakov, ktorí boli vyškolení na boj proti odlesňovaniu a trestnej činnosti v oblasti životného prostredia. Krajina totiž za pol storočia stratila takmer všetky svoje lesy, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

Rusko: Množstvo ľadu v Arktíde kleslo na historické minimum

05.08 2020, TASR

Moskva, 5. augusta - Množstvo ľadu v Arktíde dosiahlo počas tohto leta najnižšiu hodnotu od začiatku meraní. V utorok o tom informovala agentúra TASS s odvolaním sa na meteorológa ruského ústavu Rosgidromet Romana Vilfanda.