Preskočit na obsah

Európa by mala byť v súvislosti s klimatickou zmenou oveľa ambicióznejšia

06.10 2022, TASR

Nikózia 5. októbra – Európa by mala byť v oblasti klimatickej zmeny oveľa ambicióznejšia, keďže jej emisie skleníkových plynov stále stúpajú. Európske štáty preto musia začať recyklovať, prijať prísnejšie normy o kvalite vzduchu či zvýšiť výdavky na ochranu životného prostredia. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu podľa agentúry Reuters zverejnila Organizácia Spojených národov (OSN).

Austrália vyčlení najmenej 30 percent územia na ochranu ohrozených druhov

05.10 2022, TASR

Sydney 4. októbra – Austrália vyčlení na ochranu svojej unikátnej prírody najmenej 30 percent územia. Ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková spustila v utorok plán, ktorého cieľom je zvrátiť úbytok prioritných druhov rastlín a živočíchov a zabrániť ich vymieraniu.

Spod hladiny plies vo Vysokých Tatrách vylovili viac ako 100 kilogramov odpadu

03.10 2022, TASR

Vysoké Tatry 1. októbra – Celkovo 112 kilogramov odpadu vylovili spod hladiny štyroch tatranských plies potápači. V rámci 29. ročníka akcie Čisté vody odstránili v piatok (30. 9.) neporiadok po letnej turistickej sezóne. Informovala Martina Petránová zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) so sídlom v Tatranskej Lomnici.

V Česku zahynie po náraze do skla až milión vtákov za rok, tvrdia experti

03.10 2022, TASR

Praha 1. októbra – Po náraze do zasklených plôch zahynie v Česku ročne až milión vtákov. Na toto nebezpečenstvo upozorňuje Česká ornitologická spoločnosť (ČSO). 

Európska komisia koná v snahe lepšie chrániť ľudí pred azbestom a zaručiť budúcnosť bez neho

03.10 2022, Enviroportal

Azbest je vysoko nebezpečná látka spôsobujúca rakovinu. Ešte stále sa vyskytuje v mnohých našich budovách a je zodpovedná za mnohé odvrátiteľné úmrtia v EÚ. Komisia dnes predstavuje komplexný prístup, ako lepšie chrániť ľudí a životné prostredie pred azbestom a zaručiť budúcnosť bez neho.

Komisia schválila podporu vo výške 5,2 miliardy eur od 13 členských štátov na projekt vo vodíkovom hodnotovom reťazci

22.09 2022, Enviroportal

V zmysle pravidiel EÚ o štátnej pomoci Komisia schválila druhý dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (IPCEI) na podporu výskumu a inovácie – prvú priemyselnú inštaláciu a vybudovanie potrebnej infraštruktúry vo vodíkovom hodnotovom reťazci.

Zmierňujúce opatrenia majú význam len vtedy, keď sa robia koordinovane

20.09 2022, TASR

Bratislava 18. septembra – Zmierňujúce opatrenia na dôsledky zmeny klímy majú význam len vtedy, keď sa robia koordinovane na celej Zemi. Uviedol klimatológ Milan Lapin. Klimatológ Pavel Matejovič poukazuje, že mitigačné opatrenia treba koordinovať na globálnej úrovni prostredníctvom medzinárodných dohovorov.

Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy Zeme

16.09 2022, Enviroportal

V roku 1994 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 16. september za Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy ako pripomienku podpísania tzv. Montrealského protokolu o látkach, ktoré spôsobujú úbytok ozónovej vrstvy.

Svetová meteorologická organizácia upozorňuje na závislosť na fosílnych palivách

14.09 2022, TASR

Ženeva 13. septembra – Ľudstvo v oblasti klimatickej zmeny ,,kráča nesprávnym smerom" z dôvodu svojej závislosti od fosílnych palív, uviedla v utorok Svetová meteorologická organizácia (WMO). Vo svojej správe takisto upozornila, že úroveň emisií spôsobujúcich zohrievanie Zeme je vyššia než pred začiatkom pandémie.

Nariadenie o boji proti globálnemu odlesňovaniu sa týka aj EÚ

14.09 2022, TASR

Štrasburg 13. septembra – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok podporili nové pravidlá, ktoré navrhla Európska komisia s cieľom pomôcť obmedziť globálne odlesňovanie. Je to krok správnym smerom a týka sa aj Európy, uviedli slovenskí europoslanci Michal Wiezik a Martin Hojsík (obaja PS), informuje spravodajca TASR zo Štrasburgu.