Preskočit na obsah

Európsky týždeň mobility 2023

22.09 2023, Enviroportal

Tento rok sa krajiny opäť spojili, aby oslávili a podporili udržateľné a inteligentné spôsoby dopravy v mestách. Vyvrcholením týždňa mobility je populárny „Deň bez áut“

Minister životného prostredia Milan Chrenko sa zúčastnil klimatického samitu v New Yorku

22.09 2023, Enviroportal

Urýchliť kroky vlád, samospráv, podnikateľského, neziskového a finančného sektora ale aj občianskej spoločnosti v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Práve to je hlavným cieľom samitu o klimatických ambíciách, ktorý sa konal tento týždeň v New Yorku. Na stretnutí lídrov sa zúčastnil aj minister životného prostredia Milan Chrenko.

Slovensko podporí dohodu o ochrane oceánov a morskej biodiverzity

07.09 2023, TASR

Bratislava 6. septembra – Slovensko podporí dohodu, ktorá má prispieť k ochrane oceánov a udržateľnému využívaniu morskej biodiverzity. Vláda v stredu odsúhlasila podpis Dohody v rámci Dohovoru Organizácie Spojených národov o morskom práve o ochrane a udržateľnom využívaní morskej biodiverzity v oblastiach mimo vnútroštátnej právomoci. Podpis by sa mal uskutočniť 20. septembra v New Yorku. 

Vlky v Európe: Komisia vyzýva miestne orgány, aby v plnej miere využívali existujúce výnimky a zbierali údaje na preskúmanie stavu ochrany

05.09 2023, Enviroportal

Návrat vlka do regiónov EÚ, v ktorých už dlho chýba, vedie čoraz viac ku konfliktom s miestnymi poľnohospodárskymi a poľovníckymi komunitami, najmä tam, kde sa opatrenia na predchádzanie útokom na hospodárske zvieratá nevykonávajú vo veľkej miere.

Zákon o udržateľnejších, obehovejších a bezpečnejších batériách nadobúda účinnosť

18.08 2023, Enviroportal

Dňa 17. 8. 2023 nadobudol účinnosť nový zákon na zabezpečenie zberu, používania a recyklácie batérií v Európe.

Vedci z Technickej univerzity vo Zvolene pomáhajú ľudom v Ugande s pestovaním a predajom húb

03.08 2023, TASR

Zvolen 2. augusta – Aj do medzinárodného projektu, ktorého cieľom je pomôcť pri zvyšovaní životnej úrovne vidieckeho obyvateľstva v juhozápadnej Ugande prostredníctvom pestovania a predaja húb, sú aktuálne zapojení vedci z Technickej univerzity (TUZVO) vo Zvolene. 

Prekročili sme kapacity prírodných zdrojov Zeme. Od dnes svet žije na ekologický dlh

02.08 2023, Enviroportal

Dnes je Earth Overshoot day, deň, kedy sme celosvetovo vyčerpali všetky obnoviteľné zdroje našej planéty, ktoré nám mali vydržať po celý rok 2023. Znepokojivé je, že od roku 1970 sa Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme presunul z 29. decembra až na súčasný 2. august. Medzinárodná výskumná organizácia Global Footprint Network upozorňuje na kritickosť situácie, no zároveň predstavuje príklady, ako ju ešte stále môžeme zmierniť.

Údaje satelitu Copernicus naznačujú, že júl 2023 bude najteplejším mesiacom v histórii

31.07 2023, Enviroportal

Po rekordne najteplejšom júni a sérii extrémnych výkyvoch počasia vrátane vĺn horúčav v Európe, Severnej Amerike a Ázii a lesných požiarov v Grécku, Taliansku, či Chorvátsku údaje zo satelitu programu Copernicus ukazujú, že júl je na ceste stať sa najteplejším júlom zaznamenaným v histórii.

Slovak Challenge Fund spustil štvrtú výzvu na žiadosti o podporu pre slovenské inovácie

27.07 2023, Enviroportal

Slovenské firmy majú už po štvrtýkrát možnosť zapojiť sa do výzvy cez Slovak Challenge Fund (SCF) a ponúknuť svoje inovatívne riešenie na niektorú z rozvojových tém v štyroch krajinách.

Na trase Bratislava – Londýn letelo vlani viac ako 160.000 ľudí

21.07 2023, TASR

Bratislava 20. júla – Na trase Bratislava – Londýn letelo v minulom roku viac ako 160.000 ľudí. V rámci pravidelných letov tak šlo o najvyužívanejšiu leteckú trasu na Slovensku. Vyprodukovalo sa približne 61.000 ton skleníkových plynov, čo sa rovná znečisteniu zo 40.000 automobilov za rok. Vyplýva to z najnovšej analýzy porovnania cien vlakových lístkov a leteniek organizácie Greenpeace.