Preskočit na obsah

Európsky zelený týždeň 2021

18.05 2021, Enviroportal

Znečistenie sa dotýka každého z nás – či už ide o vzduch, ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme, alebo pôdu, kde pestujeme plodiny. Ide o najväčšiu ekologickú príčinu vzniku viacerých fyzických aj duševných ochorení a predčasných úmrtí, a to najmä z radov detí, osôb s niektorými zdravotnými diagnózami a seniorov.

Prezidentka: Všetko, čo ľudia do konca roka spotrebujú, pôjde na ekologický dlh

14.05 2021, TASR

Bratislava, 13. mája – Všetko, čo od štvrtka do konca roka ľudia spotrebujú, už pôjde na ekologický dlh. Upozornila na to na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová v súvislosti s Dňom zúčtovania, ktorý tento rok pripadá na 13. mája. 

Až 99 zo 100 miest najviac ohrozených znečisteným životným prostredím je v Ázii

13.05 2021, TASR

Paríž, 13. mája Zo 100 miest po celom svete, ktoré sú najviac ohrozené environmentálnymi rizikami, sa všetky okrem jedného nachádzajú v Ázii a štyri pätiny z nich sú v Indii a Číne. Vyplýva to zo zverejneného hodnotenia rizík, z ktorého vo štvrtok citovala tlačová agentúra AFP.

Rusko: Na kaspickom pobreží vyplavilo 150 uhynutých vzácnych tuleňov

10.05 2021, TASR

Moskva, 7. mája – Ruskí výskumníci objavili na pobreží Kaspického mora viac než 150 uhynutých tuleňov patriacich k ohrozenému druhu. Informovala o tom vo štvrtok stanica Slobodná Európa s odvolaním sa na tlačové agentúry AFP a TASS. 

Amazonský prales sa možno mení z priateľa na nepriateľa

03.05 2021, TASR

Paríž, 30. apríla Brazílsky Amazonský prales uvoľnil za posledné desaťročie do ovzdušia o takmer 20 percent oxidu uhličitého viac, než ho pohltil. Uvádza sa to v prekvapivej správe vedcov, ktorá ukazuje, že ľudstvo sa už nemôže spoliehať, že najväčší tropický les na svete pomôže planéte pohlcovať znečisťujúci CO2 vyprodukovaný ľudskou činnosťou. 

Strata biodiverzity patrí medzi najväčšie hrozby, ktorým budú ľudia čeliť

23.04 2021, TASR

Bratislava, 22. apríla Deň Zeme si nestačí len pripomínať, treba aj konať, začať sa systematicky starať o prírodu a krajinu. Strata biodiverzity patrí medzi najväčšie hrozby, ktorým bude musieť ľudstvo v budúcnosti čeliť. Upozorňuje na to Zita Izakovičová z Ústavu krajinnej ekológie (ÚKE) Slovenskej akadémie vied (SAV). 

Kerry: Japonsko by malo Fukušimu aj naďalej konzultovať s MAAE

20.04 2021, TASR

Tokio, 18. apríla  Úzka koordinácia Japonska s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) je kľúčová pre zaistenie bezpečnosti pri plánovanom vypustení kontaminovanej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima do oceánu.

Správa WWF: EÚ je na druhom mieste v ničení dažďových pralesov

15.04 2021, TASR

Gland, 14. apríla  Až 16 percent dreva vyrúbaného v dažďových pralesoch na svete v roku 2017 bolo vyťaženého pre potreby obchodu súvisiaceho s dovozom tovarov do krajín Európskej únie.

Japonsko rozhodlo o vypustení odpadovej vody z Fukušimy do oceánu

13.04 2021, TASR

Tokio, 13. apríla – Japonská vláda schválila vypustenie viac ako milióna ton upravenej odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I do oceánu. 

Srbsko: Tisíce ľudí žiadali vládu, aby lepšie chránila životné prostredie

12.04 2021, TASR

Belehrad, 10. apríla – Tisíce ľudí sa zhromaždili v sobotu v Belehrade žiadajúc tamojšiu vládu, aby lepšie chránila životné prostredie v tomto balkánskom štáte, ktorý po desaťročiach zanedbávania zaznamenal rekordné úrovne znečistenia ovzdušia a množstvo ďalších ekologických problémov.