Bielorusko zapojilo do siete svoju prvú jadrovú elektráreň, Litva protestuje

04.11 2020, TASR

Minsk, 3. novembra - Napriek obavám susedných štátov Bielorusko v utorok zapojilo do siete svoju kontroverznú jadrovú elektráreň, ktorá sa nachádza neďaleko meste Astravec v Hrodnianskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Litvou. Informovala o tom agentúra AFP. 

Rada vlády SR pre Európsku zelenú dohodu bude poradným orgánom

04.11 2020, TASR

Bratislava, 4. novembra - Rada vlády SR pre Európsku zelenú dohodu bude poradným, koordinačným a iniciatívnym orgánom vlády SR pre otázky týkajúce sa Európskej zelenej dohody. Vládny kabinet schválil jej zriadenie na svojom stredajšom rokovaní. Jej zriadenie navrhovalo ministerstvo životného prostredia.

Austrália: Za 25 rokov odumrela polovica Veľkej koralovej bariéry

15.10 2020, TASR

Brisbane, 14. októbra - Za ostatných 25 rokov odumrela zhruba polovica koralov v systéme Veľkej koralovej bariéry, ktorá sa nachádza pri pobreží severovýchodnej Austrálie. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v stredu v britskom odbornom časopise Proceedings of the Royal Society, informuje agentúra AFP. 

OSN: Počet prírodných katastrof sa od roku 2000 takmer zdvojnásobil

13.10 2020, TASR

Ženeva, 12. októbra - Svet od roku 2000 zasiahlo takmer dvakrát viac prírodných katastrof ako za obdobie predchádzajúcich 20 rokov (1980-99) - a to najmä v dôsledku klimatických zmien. Uvádza sa to v pondelkovej správe Úradu OSN pre znižovanie rizika katastrof (UNDRR), informovala agentúra AFP.

Swiss Re: Pätine krajín sveta hrozí kolaps ekosystémov

13.10 2020, TASR

Zürich, 12. októbra - Pätine krajín sveta hrozí z dôvodu ničenia prirodzeného prostredia divo žijúcej zveri kolaps ich ekosystémov. Vyplýva to z analýzy švajčiarskej firmy Swiss Re, píše denník The Guardian.

Kamčatka: Na znečistenom mori sa vytvorila obrovská toxická škvrna

09.10 2020, TASR

Moskva, 8. októbra - Toxický odpad, ktorý unikol pri ruskom polostrove Kamčatka do mora, spôsobil hromadný úhyn morských živočíchov a utvoril pohyblivú škvrnu, ktorá sa tiahne približne 40 kilometrov pozdĺž tichomorského pobrežia, uviedla vo štvrtok agentúra AFP.

Bolsonaro na VZ OSN: Brazília je obeťou environmentálnej diskreditačnej kampane

23.09 2020, TASR

Brazília/New York, 22. septembra - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro obvinil v utorok medzinárodné inštitúcie z vedenia ,,brutálnej" a ,,zákernej" dezinformačnej kampane voči prístupu brazílskej vlády k ochrane amazonských pralesov.

Švédsko: Aktivisti Greenpeace blokujú prístup do ropnej rafinérie

16.09 2020, TASR

Štokholm, 11. septembra - Aktivisti z environmentálnej organizácie Greenpeace v piatok zablokovali ropnú rafinériu na západe Švédska na znak protestu proti jej plánovanému rozširovaniu. Informovala o tom agentúra AFP.,

Populácia živočíchov na svete klesla v priemere o 68 percent

16.09 2020, TASR

Bratislava ,10. septembra - Populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov na svete poklesli v priemere o 68 percent od roku 1970. Konštatuje to Správa o stave planéty 2020, ktorú zverejnila organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF Slovensko).

Stav svetovej divokej prírody poklesol za uplynulých 50 rokov o vyše dve tretiny

16.09 2020, TASR

Paríž, 10. septembra - Svetová populácia divoko žijúcich zvierat, vtáctva a rýb poklesla za menej než 50 rokov následkom bezuzdnej nadmernej konzumácie o viac ako dve tretiny. Oznámili to vo štvrtok experti a dôrazne vyzvali na záchranu prírodného prostredia, informuje tlačová agentúra AFP.