Preskočit na obsah

MAAE: Práce na likvidácii Fukušimy prebiehajú pozoruhodným tempom

20.05 2022, TASR

Tokio 19. mája – Práce na likvidácii jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú v roku 2011 zasiahla vlna cunami, zaznamenali pozoruhodný pokrok. Vo štvrtok to uviedol šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi. 

WMO: Svetové oceány majú historicky najvyššiu teplotu a kyslosť

20.05 2022, TASR

New York 19. mája – Svetové oceány vlani dosiahli najteplejšiu a najkyslejšiu úroveň v histórii, oznámila v stredu Svetová meteorologická organizácia (WMO), zatiaľ čo predstavitelia Organizácie Spojených národov (OSN) varujú, že prebiehajúca rusko-ukrajinská vojna ohrozuje globálne klimatické záväzky.

Holandsko: Posádky rybárov priviezli na pobrežie rekordných 756 ton odpadu

28.04 2022, TASR

Amsterdam 27. apríla – Posádky holandských rybárov našli vlani vo svojich sieťach rekordných 756 ton odpadu a priviezli ho na pobrežie. Rybári tak prekonali rekord 644 ton odpadu, dosiahnutý v roku 2020. Informovala o tom organizácia KIMO, ktorá združuje pobrežné mestá v projekte za čistejšie more.

Ochranári z BROZ obnovili lokalitu Istragov

25.04 2022, TASR

Bratislava 22. apríla – Ochranári z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) obnovili lokalitu Istragov, a to renováciou prívodu vody do mokradí vykopaním dlhého prívodného kanála. Istragov bol pôvodne rozsiahly riečny močiar s rozlohou približne 77 hektárov, ktorý sa nachádzal v takzvanej vnútrozemskej delte Dunaja. 

K pomoci Ukrajine sa pripája aj ZOO Bojnice

03.03 2022, Enviroportal

Solidarita a pomoc je teraz veľmi dôležitá. Niet na Slovensku človeka, ktorému by spod pozornosti uniklo dianie za východnou hranicou našej vlasti. Peklo, ktoré sa rozpútalo v susednej Ukrajine, vyhnalo z tejto krajiny mnoho občanov, ktorí hľadajú útočisko práve na území Slovenskej republiky. Sú medzi nimi matky s deťmi, ale i ďalší zúfalí a bezbranní obyvatelia Ukrajiny.

M. Žiaková: Radiačná situácia na Ukrajine a na Slovensku je bez zmeny

03.03 2022, TASR

Bratislava 2. marca – Na Ukrajine ani na Slovensku nedošlo k zmene radiačnej situácie a zvýšeniu hodnôt radiácie, nič také nezaznamenal ani monitoring medzinárodných organizácií. Pred rokovaním vlády to uviedla predsedníčka Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR Marta Žiaková.

MŽP: Environmentálne zhromaždenie OSN stavia prírodu do centra

01.03 2022, TASR

Bratislava 28. februára – Slovensko, ako krajina uprostred Európy, si plne uvedomuje a preberá na seba zodpovednosť za zápas s klimatickou krízou, zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj vo svojom video-odkaze počas 5. zasadnutia Environmentálneho zhromaždenia Organizácie spojených národov (UNEA-5.2).

Odlesňovanie Amazónie prekonalo doterajší januárový rekord

14.02 2022, TASR

Rio de Janeiro 13. februára – Miera odlesňovania amazonského pralesa bola v januári 2022 päťkrát vyššia ako v rovnaký mesiac pred rokom. Informovala o tom britská verejnoprávna stanica BBC s odvolaním sa na údaje brazílskych úradov. Za január bolo zničených 430 kilometrov štvorcových amazonského pralesa, čo je najviac za tento mesiac od začiatku meraní v roku 2015.

Pri pobreží Francúzska vyhodil supertrauler do mora 100 000 mŕtvych rýb

07.02 2022, TASR

Paríž 6. februára – Holandská rybárska loď s vlečnou sieťou Margiris vyhodila do vôd Atlantického oceánu pri pobreží Francúzska viac ako 100 000 mŕtvych rýb. Francúzska ministerka pre námorné záležitosti Annick Girardinová označila zverejnené zábery uhynutých rýb za ,,šokujúce" a vyzvala úrady na ochranu životného prostredia, aby incident vyšetrili.

V Portugalsku pre sucho obmedzili používanie piatich vodných nádrží

02.02 2022, TASR

Lisabon 2. februára – Portugalská vláda obmedzila využívanie niekoľkých vodných priehrad na výrobu elektriny a zavlažovanie. Dôvodom je nezvyčajné sucho v zimnom období, informovala v utorok tlačová agentúra AP.