Preskočit na obsah

WWF: Až tretine sladkovodných rýb hrozí vyhynutie

24.02 2021, Enviroportal

Sladkovodná biodiverzita klesá dvojnásobne rýchlejšie ako biodiverzita oceánovči lesov a tisíce druhov sladkovodných rýb smerujú k vyhynutiu, varuje nová správa World’s Forgotten Fishes (Stratené ryby sveta).

Británia: Najvyšší súd povolil výstavbu tretej pristávacej dráhy na Heathrowe

17.12 2020, TASR

Londýn, 16. decembra - Britský Najvyšší súd v stredu rozhodol o povolení výstavby tretej pristávacej dráhy na londýnskom letisku Heathrow, informovala agentúra AFP. Britská vláda výstavbu tretej pristávacej dráhy povolila ešte v roku 2018. 

Obavy o životné prostredie má 70 percent Slovákov

17.12 2020, TASR

Bratislava, 16. decembra - Obavy o životné prostredie má 70 percent Slovákov. Za efektívny spôsob ochrany prostredia považuje tri štvrtiny respondentov zálohovanie PET fliaš a hliníkových obalov. Vyplýva to z výskumu Hodnoty a spoločnosť počas pandémie COVID-19 (HODYSE 2020).

Klimatický summit: Šéf OSN vyzval krajiny, aby vyhlásili stav klimatickej núdze

14.12 2020, TASR

Londýn, 12. decembra - Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu na úvod virtuálneho globálneho klimatického summitu vyzval vlády jednotlivých krajín sveta, aby vyhlásili ,,stav klimatickej núdze". Ten by mal podľa jeho slov trvať dovtedy, kým sa nepodarí dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, informovali agentúry AFP a DPA. 

Bielorusko zapojilo do siete svoju prvú jadrovú elektráreň, Litva protestuje

04.11 2020, TASR

Minsk, 3. novembra - Napriek obavám susedných štátov Bielorusko v utorok zapojilo do siete svoju kontroverznú jadrovú elektráreň, ktorá sa nachádza neďaleko meste Astravec v Hrodnianskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Litvou. Informovala o tom agentúra AFP. 

Rada vlády SR pre Európsku zelenú dohodu bude poradným orgánom

04.11 2020, TASR

Bratislava, 4. novembra - Rada vlády SR pre Európsku zelenú dohodu bude poradným, koordinačným a iniciatívnym orgánom vlády SR pre otázky týkajúce sa Európskej zelenej dohody. Vládny kabinet schválil jej zriadenie na svojom stredajšom rokovaní. Jej zriadenie navrhovalo ministerstvo životného prostredia.

Austrália: Za 25 rokov odumrela polovica Veľkej koralovej bariéry

15.10 2020, TASR

Brisbane, 14. októbra - Za ostatných 25 rokov odumrela zhruba polovica koralov v systéme Veľkej koralovej bariéry, ktorá sa nachádza pri pobreží severovýchodnej Austrálie. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v stredu v britskom odbornom časopise Proceedings of the Royal Society, informuje agentúra AFP. 

OSN: Počet prírodných katastrof sa od roku 2000 takmer zdvojnásobil

13.10 2020, TASR

Ženeva, 12. októbra - Svet od roku 2000 zasiahlo takmer dvakrát viac prírodných katastrof ako za obdobie predchádzajúcich 20 rokov (1980-99) - a to najmä v dôsledku klimatických zmien. Uvádza sa to v pondelkovej správe Úradu OSN pre znižovanie rizika katastrof (UNDRR), informovala agentúra AFP.

Swiss Re: Pätine krajín sveta hrozí kolaps ekosystémov

13.10 2020, TASR

Zürich, 12. októbra - Pätine krajín sveta hrozí z dôvodu ničenia prirodzeného prostredia divo žijúcej zveri kolaps ich ekosystémov. Vyplýva to z analýzy švajčiarskej firmy Swiss Re, píše denník The Guardian.

Kamčatka: Na znečistenom mori sa vytvorila obrovská toxická škvrna

09.10 2020, TASR

Moskva, 8. októbra - Toxický odpad, ktorý unikol pri ruskom polostrove Kamčatka do mora, spôsobil hromadný úhyn morských živočíchov a utvoril pohyblivú škvrnu, ktorá sa tiahne približne 40 kilometrov pozdĺž tichomorského pobrežia, uviedla vo štvrtok agentúra AFP.