Fiľakovo: Petícia má zabrániť rozšíreniu banskej činnosti pri Belinských skalách

14.12 2020, TASR

Fiľakovo, 12. decembra – Zabrániť rozšíreniu banskej činnosti pri prírodnej pamiatke Belinské skaly a ochrana vzácnych biotopov Geoparku UNESCO Novohrad-Nógrád je cieľom petície, ktorú v piatok spustili vo Fiľakove v okrese Lučenec. 

Počas geologického prieskumu odkaliska Poša budú skúmať i vodu zo studní

04.03 2020, TASR

Bratislava/Nižný Hrušov, 3. marca – Súčasťou geologického prieskumu, ktorý v oblasti odkaliska Poša, Kyjovského potoka a Ondavy začal realizovať Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ), bude aj odber vzoriek vody z domových studní obyvateľov v skúmanej oblasti. Pre TASR to potvrdila riaditeľka pre geológiu ŠGÚDŠ Alena Klukanová.

Planéta je na pokraji hromadného vymierania druhov, tvrdí geológ zo SAV

28.11 2019, TASR

Bratislava, 27. novembra - Aktuálne výskumy ukazujú, že planéta je na pokraji hromadného vymierania druhov. Doteraz bolo takýchto vymieraní najmenej päť. Väčšina z nich súvisela so zmenou klímy.

Sobrance: Charakter ropných látok vo vode bude známy v najbližších dňoch

02.09 2019, TASR

Sobrance, 27. augusta – Výsledky analýzy vzoriek vody odobraných na troch miestach výskytu priesakov asfalto-bitúmenovej zložky ropy v Sobranciach a sobranských kúpeľoch by mali byť známe v najbližších dňoch.

Sobrance: Ak sa prítomnosť ropy potvrdí, obce budú odkázané na vodu z cisterien

15.07 2019, TASR

Sobrance, 12. júla – Odborníci odobrali v piatok vzorky z troch miest výskytu priesakov asfalto-bitúmenovej zložky ropy v Sobranciach a sobranských kúpeľoch. Ministerstvo životného prostredia SR tak reagovalo na množiace sa prípady priesakov.

Sobrance: Priesaky prírodnej ropy zalarmovali úrady

15.07 2019, TASR

Sobrance, 4. júla – Priesak prírodnej ropy v Sobranciach sa potvrdil v ďalších prípadoch. Prítomnosť asfalto-bitúmenovej zložky sa zistila v dvoch studniach, ďalšie tri prípady čakajú na expertízu.

Súd zamietol žalobu Ludovika Energy voči MŽP v kauze Jahodná

20.05 2019, TASR

Košice, 17. mája – Bratislavský krajský súd zamietol žalobu spoločnosti Ludovika Energy o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP), ktorou sa domáhala určenia prieskumného územia Kamenné v rekreačnej oblasti Jahodná pri Košiciach.

Austrália: Federálna vláda schválila otvorenie kontroverznej uhoľnej bane Adani

10.04 2019, TASR

Sydney, 9. apríla - Austrálska federálna vláda udelila v utorok povolenie kontroverznému projektu uhoľnej bane, ktorú v štáte Queensland hodlá vybudovať indická firma Adani. K odsúhlaseniu bane, ktorá sa bude nachádzať neďaleko Veľkej koralovej bariéry, došlo iba niekoľko dní pred očakávaným vypísaním parlamentných volieb, informuje tlačová agentúra AFP.

Kremnica: Ťažbu v meste a okolí mapuje nový dokumentárny film

04.02 2019, TASR

Kremnica, 1. februára - Ťažbu nerastných surovín v Kremnici a jej okolí mapuje nový dokumentárny film. Jeho autori, režisérske duo Zuzana Piussi a Vít Janeček, sledovali tému ťažby v Kremnici a okolí sedem rokov. Pre aktérov filmu a miestnych obyvateľov chystajú jeho špeciálnu projekciu.

Prezident podpísal novelu geologického zákona, MŽP dostane novú kompetenciu

10.12 2018, TASR

Bratislava, 7. decembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR bude môcť od nového roka zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia, ak by to bolo v rozpore s verejným záujmom. Vyplýva to z novely geologického zákona od Mosta-Híd, ktorú v piatok podpísal prezident SR Andrej Kiska.