Preskočit na obsah

Srbsko: Plánovanú ťažbu lítia po protestoch pozastavili

20.12 2021, TASR

Belehrad 16. decembra – Úrady na západe Srbska pozastavili vo štvrtok projekt, ktorý tam mal nadnárodnej spoločnosti Rio Tinto umožniť ťažbu lítia. Došlo k tomu po rozsiahlych protestoch občanov a námietkach tamojších ekológov. 

Počas šiestich rokov sa riešilo 128 lokalít s rizikom svahového zosuvu

22.04 2021, TASR

Bratislava, 21. apríla  Úlohy stanovené v Programe prevencie a manažmentu zosuvných rizík (2014 2020) a jeho aktualizácie boli splnené, niektoré z nich pokračujú. Celkovo sa počas šiestich rokov riešilo 128 lokalít s rizikom svahového zosuvu.

Vláda: Na úložiská ťažobného odpadu by malo ísť takmer 24 miliónov eur

15.04 2021, TASR

Bratislava, 14. apríla – Na opustené a uzavreté úložiská ťažobného odpadu by malo ísť v najbližších šiestich rokoch takmer 24 miliónov eur. Rizikových opustených a uzavretých úložísk odpadu z ťažby je podľa programu 28. Potenciálnych rizikových opustených a uzavretých úložísk je 33. 

Vláda: Program prevencie banských skládok prispel k zníženiu dosahov na prírodu

07.04 2021, TASR

Bratislava 7. apríla  Program prevencie a manažmentu rizík vyplývajúcich z opustených a uzavretých úložísk ťažobného odpadu (2014 2020) prispel k minimalizácii dosahov a negatívnych vplyvov z opustených a uzavretých banských skládok na životné prostredie. Vládny kabinet zobral v stredu správu o plnení programu na vedomie. 

Česko bude žalovať Poľsko pre jeho plány rozšíriť ťažbu v bani Turów

23.02 2021, TASR

Praha, 22. februára - Česká vláda v pondelok avizovala, že na prelome februára a marca podá na Súdny dvor EÚ žalobu na Poľsko pre jeho plány rozšíriť ťažbu v hnedouhoľnej bani Turów nachádzajúcej sa pri česko-poľských hraniciach. České úrady zároveň žiadajú zastavenie ťažby v tejto bani. Informovala o tom agentúra AFP.

Slovensko dalo svetu nový minerál – dobšináit

11.02 2021, Enviroportal

Mineralógovia z Ústavu vied o Zemi SAV objavili v rudných žilách v okolí Dobšinej nový minerál – dobšináit. Ako holotyp má bielu farbu, malá prímes kobaltu spôsobuje jeho svetloružové sfarbenie.

Estónske geologické podložie je vhodné pre uloženie jadrového odpadu

03.02 2021, TASR

Štúdia firmy Deep Isolation pre spoločnosť Fermi Energia, dodávateľa moderných systémov reaktorov, skúmala vhodnosť geologického podložia vo vybraných oblastiach Estónska na hlbinné horizontálne uloženie jadrového odpadu.

Na úložiská ťažobného odpadu by malo ísť takmer 24 miliónov eur

02.02 2021, TASR

Bratislava, 1. februára - Na opustené a uzavreté úložiská ťažobného odpadu by malo ísť v najbližších šiestich rokoch takmer 24 miliónov eur. Rizikových opustených a uzavretých úložísk odpadu z ťažby je podľa programu 28. Potenciálnych rizikových opustených a uzavretých úložísk je 33.

Fiľakovo: Petícia má zabrániť rozšíreniu banskej činnosti pri Belinských skalách

14.12 2020, TASR

Fiľakovo, 12. decembra – Zabrániť rozšíreniu banskej činnosti pri prírodnej pamiatke Belinské skaly a ochrana vzácnych biotopov Geoparku UNESCO Novohrad-Nógrád je cieľom petície, ktorú v piatok spustili vo Fiľakove v okrese Lučenec. 

Počas geologického prieskumu odkaliska Poša budú skúmať i vodu zo studní

04.03 2020, TASR

Bratislava/Nižný Hrušov, 3. marca – Súčasťou geologického prieskumu, ktorý v oblasti odkaliska Poša, Kyjovského potoka a Ondavy začal realizovať Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ), bude aj odber vzoriek vody z domových studní obyvateľov v skúmanej oblasti. Pre TASR to potvrdila riaditeľka pre geológiu ŠGÚDŠ Alena Klukanová.