Preskočit na obsah

ŠGÚDŠ vydal nové číslo časopisu Mineralia Slovaca

25.01 2023, Enviroportal

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra vydal nové číslo časopisu Mineralia Slovaca 54/2/2022.

Vyšla nová publikácia o svahových deformáciách na Slovensku – Zosuvy na Slovensku

13.01 2023, Enviroportal

Publikácia Zosuvy na Slovensku vznikla vďaka národnému projektu Zlepšovanie informovanosti a poskytovanie poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku, ktorého riešenie a aktivity zabezpečuje Slovenská agentúra životného prostredia. Projekt je spolufinancovaný z Kohézneho fondu EÚ v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia (2014 – 2020).

Monografia Landscapes and Landforms of Slovakia sa zaraďuje medzi jedinečné publikácie svojho druhu

06.12 2022, Enviroportal

V utorok 29. novembra 2022 slávnostne predstavili novú a na Slovensku ojedinelú publikáciu Landscapes and Landforms of Slovakia, zostavovateľov Milana Lehotského z Geografického ústavu SAV, v. v. i., a Martina Boltižiara z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, venovanú najvýznamnejším krajinným celkom a formám reliéfu na Slovensku. 

Baňa v N.Slanej bola po ukončení ťažby nedostatočne zabezpečená, ukázal prieskum

27.04 2022, TASR

Bratislava 26. apríla – Znečistenie rieky Slaná je výsledkom nedostatočného zabezpečenia banských priestorov po ukončení ťažby v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava. Riešením problému je odklonenie vody v podzemí a vybudovanie niekoľkých objektov – hrádzí. ,,Vzhľadom na podmienky v bani, ako vzdialenosť, doprava materiálu či nedýchateľné ovzdušie, je to technicky náročné," uviedol riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík

Správy z geologických prác by viac nemali byť utajované

07.04 2022, TASR

Bratislava 6. apríla – Súkromné spoločnosti by po novom nemali zatajovať výsledky prieskumu, ktorý potvrdzuje kontamináciu pôdy a vôd. Verejne prístupné by mali byť záverečné správy financované z verejných zdrojov, záverečné správy z geologického prieskumu životného prostredia či zo sanácie geologického prostredia a environmentálnej záťaže.

Slovensko dalo svetu nový minerál

06.04 2022, Enviroportal

Po dobšináite má Slovensko opäť nový minerál – argentopolybazit. Jeho typovou lokalitou je Kremnica. Vytvára čierne tabuľkovité kryštály až do veľkosti 5 milimetrov. Komisia pre nové minerály, nomenklatúru a klasifikáciu pri Medzinárodnej mineralogickej asociácii ho jednohlasne schválila 2. apríla 2022.

Ochrana prírody nad zlato

14.02 2022,

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) aj v prípade ťažby zlata stojí na strane ochrany životného prostredia a zachovania prírodných hodnôt regiónu Podpoľanie.

Počas výstavby diaľnice D1 pri Ružomberku objavili novú jaskyňu

07.02 2022, TASR

Ružomberok 3. februára – Pri výstavbe úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová objavili v blízkosti tunela Čebrať novú jaskyňu. Podarilo sa odkryť jej časť, ktorá má dĺžku 31 metrov a výšku 1,5 metra. Podľa hlavného geológa stavby Andreja Žilku je v jaskyni bohatá sintrová výzdoba.

Srbsko: Plánovanú ťažbu lítia po protestoch pozastavili

20.12 2021, TASR

Belehrad 16. decembra – Úrady na západe Srbska pozastavili vo štvrtok projekt, ktorý tam mal nadnárodnej spoločnosti Rio Tinto umožniť ťažbu lítia. Došlo k tomu po rozsiahlych protestoch občanov a námietkach tamojších ekológov. 

Počas šiestich rokov sa riešilo 128 lokalít s rizikom svahového zosuvu

22.04 2021, TASR

Bratislava, 21. apríla  Úlohy stanovené v Programe prevencie a manažmentu zosuvných rizík (2014 2020) a jeho aktualizácie boli splnené, niektoré z nich pokračujú. Celkovo sa počas šiestich rokov riešilo 128 lokalít s rizikom svahového zosuvu.