Prezidentka: Pri envirozáťažiach je problémom vymožiteľnosť práva

08.07 2020, TASR

Bratislava, 7. júla - Pri starých environmentálnych záťažiach je problémom vymožiteľnosť práva a utajovanie geologických správ a posudkov. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽaNO).

Minister J. Budaj si prezrel najväčšie envirozáťaže Trnavského kraja

08.07 2020, TASR

Miesta dvoch environmentálnych záťaží v Trnavskom kraji, ktoré patria k najväčším na Slovensku, navštívil v piatok minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Sereď: Aktivisti petíciou oživujú záujem o skládku lúženca

03.07 2020, TASR

Na environmentálnu záťaž – skládku lúženca pri Niklovej hute v Seredi, chcú petičnou akciou upozorniť miestni aktivisti. Prichádzajú s návrhom konkrétnych krokov, ktoré by mali napomôcť ozdraviť životné prostredie Serede a okolitých obcí. Informovala o tom členka petičného výboru Miroslava Sabová Dudášová.

Ombudsmanka robí prieskum zameraný na envirozáťaže, chce navrhnúť opatrenia

01.07 2020, TASR

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová realizuje prieskum, ktorý je zameraný na staré environmentálne záťaže. Na základe svojich zistení navrhne opatrenia na zlepšenie situácie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Kancelárie verejného ochrancu práv Michaela Pavelková.

J. Budaj: Je potrebné novelizovať zákon, ktorý by nedovolil zatajiť kontamináciu

05.06 2020, TASR

Bratislava, 4. júna - Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) považuje za nevyhnutné novelizovať zákon a nedovoliť súkromným spoločnostiam zatajovať výsledky prieskumu, potvrdzujúce kontamináciu pôdy a vôd. 

Spolu vyzýva J. Budaja, aby konal pre kontamináciu v areáli Istrochemu

05.06 2020, TASR

Bratislava, 4. júna  – Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) by mal začať rázne konať a riešiť kontamináciu v areáli bratislavského Istrochemu. Vyzýva ho na to mimoparlamentná strana Spolu, ktorá v stredu (3. 6.) zverejnila výsledky prieskumu odtajneného po desiatich rokoch. 

A. Zemanová bude v rámci projektu prijímať návrhy na záchranu Žitného ostrova

03.06 2020, TASR

Bratislava, 2. júna - Poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová (SaS) spustila národný projekt záchrany Žitného ostrova. Poslankyňa chce, aby ľudia našli efektívne riešenia, ktoré zabránia znečisteniu podzemných vôd cez chránenú vodohospodársku oblasť Žitného ostrova. 

J. Budaj: Štátne orgány v prípade environmentálnych záťaží v Strážskom zlyhali

20.05 2020, TASR

Strážske, 19. mája – Štátne orgány pri riešení environmentálnych záťaží spôsobených činnosťou bývalého štátneho podniku Chemko Strážske a jeho nasledovníkov zlyhali. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) v utorok pre médiá po obhliadke odkaliska Poša a zvernice susediacej s areálom podniku v Strážskom, v ktorej sú uskladnené tony toxického odpadu. 

ÚVO preveruje 18 miliónovú zákazku MŽP, podľa rezortu ide o štandardnú situáciu

19.03 2020, TASR

Bratislava, 18. marca - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) preveruje osemnásťmiliónovú zákazku Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR na sanáciu environmentálnych záťaží na vybraných lokalitách SR. Vyplýva to z oznámení vo vestníku ÚVO. Hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák pre TASR uviedol, že ide o štandardnú situáciu.

Počas geologického prieskumu odkaliska Poša budú skúmať i vodu zo studní

04.03 2020, TASR

Bratislava/Nižný Hrušov, 3. marca – Súčasťou geologického prieskumu, ktorý v oblasti odkaliska Poša, Kyjovského potoka a Ondavy začal realizovať Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ), bude aj odber vzoriek vody z domových studní obyvateľov v skúmanej oblasti. Pre TASR to potvrdila riaditeľka pre geológiu ŠGÚDŠ Alena Klukanová.