Preskočit na obsah

Odkalisko po železorudnej bani v Nižnej Slanej stále čaká na rekultiváciu

28.06 2022, TASR

Nižná Slaná/Gočovo 27. júna – Odkalisko po železnorudnej bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava stále čaká na rekultiváciu. Po návšteve skládky ministrom životného prostredia Jánom Budajom v lete 2020 sa zmenila len kategorizácia odkaliska. Uviedol to starosta Gočova Milan Mlynár.

SIŽP udelila prevádzkovateľovi odkaliska Poša historicky najvyššiu pokutu

03.06 2022, TASR

Poša 1. júna  – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) udelila prevádzkovateľovi odkaliska Poša historicky najvyššiu pokutu. Finančnú sankciu vo výške 743.018 eur má spoločnosť TP2 so sídlom v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske zaplatiť za to, že do odkaliska vypúšťala odpadové vody bez príslušných povolení. Voči záveru druhostupňového konania nie je možné sa odvolať, informoval v stredu médiá generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Problematika envirozáťaží si vyžiada 636,05 mil. €.

31.05 2022, Enviroportal

Štátny program sanácie environmentálnych záťaží pre roky 2022 – 2027 z dielne Ministerstva životného prostredia SR obsahuje zoznam environmentálnych záťaží navrhnutých na prieskum, monitorovanie a sanáciu a vymedzuje časový a vecný harmonogram prác a opatrení na šesť rokov. Celkové finančné náklady na riešenie tejto problematiky do roku 2027 boli stanovené na 636,05 mil. €.

ČOV v areáli Petrochemy Dubová by mala mať nového prevádzkovateľa

25.05 2022, TASR

Brezno/Nemecká 24. mája – Čistiareň odpadových vôd (ČOV) v areáli bývalej rafinérie Petrochema Dubová v Nemeckej v okrese Brezno zrejme bude mať nového prevádzkovateľa. Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť (StVPS) aktuálne vykonáva technický audit ČOV, po skončení ktorého by mala byť určená oprávnená osoba na jej ďalšiu prevádzku. Uviedol to prednosta Okresného úradu (OÚ) Brezno Ondrej Filipiak.

Hlohovec oceňuje snahu štátu konať proti prevádzkovateľovi skládky Vlčie hory

18.05 2022, TASR

Hlohovec 18. mája – Mesto Hlohovec oceňuje, že príslušné štátne orgány sa v posledných troch či štyroch rokoch snažia aktívne konať voči prevádzkovateľovi skládky odpadov na Vlčích horách v Hlohovci. 

SAŽP priblížila študentom environmentálne záťaže v teréne

17.05 2022, Enviroportal

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pravidelne organizuje odborné podujatia zamerané na problematiku životného prostredia. Tentokrát pripravila pre študentov, doktorandov a pedagógov vysokých škôl exkurziu zameranú na problematiku environmentálnych záťaží.

Obce v okolí odkaliska Poša chcú urýchliť proces jeho likvidácie

16.05 2022, TASR

Nižný Hrušov 15. mája – Obce v okolí odkaliska Poša chcú urýchliť proces jeho likvidácie. Na inventarizáciu jeho zloženia požiadali Prešovský samosprávny kraj o dotáciu vo výške 200 000 eur, krajskí poslanci im na svojom poslednom zasadnutí (9. 5.) zatiaľ vyčlenili 50 000 eur z prebytku krajského hospodárenia.

Sanácia potvrdených envirozáťaží môže stáť 1,6 až dve miliardy eur

11.05 2022, TASR

Bratislava 10. mája – Sanácia potvrdených environmentálnych záťaží môže stáť 1,6 až dve miliardy eur. Najzávažnejšie záťaže sa budú sanovať najskôr. Na sociálnej sieti o tom informuje Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

D. Velič: Kontajnery s uloženými PCB v Strážskom sú výkričníkom

05.05 2022, TASR

Strážske 3. mája – Uskladnené ADR kontajnery so sudmi s toxickými polychlórovanými bifenylmi (PCB) a vedľajšími produktmi z výroby PCB z lokality Ošipáreň v areáli bývalého závodu Chemko Strážske sú iba začiatkom a pre kompetentných by mali byť výkričníkom pri odstraňovaní tejto environmentálnej záťaže zo Strážskeho a jeho okolia. 

Mimoriadna situácia pre ČOV v Nemeckej bude trvať i nasledujúci mesiac

29.04 2022, TASR

Brezno/Nemecká 28. apríla – Mimoriadna situácia, súvisiaca s hrozbou odpojenia čistiarne odpadových vôd (ČOV) v areáli Petrochemy Dubová v Nemeckej od elektriny, bude v okrese Brezno trvať o mesiac dlhšie.