Preskočit na obsah

SAV ponúka pomoc pri záchrane podzemných vôd Žitného ostrova

18.05 2021, Enviroportal

Slovensko má najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe – Žitný ostrov. Pri súčasnej priemernej spotrebe môže zásobovať viac ako 16 miliónov obyvateľov. Žitný ostrov je priamo a nezadržateľne ohrozený masívnym chemickým znečistením, najmä odpadmi z výroby v bývalých Chemických závodoch J. Dimitrova, ale aj ďalšou priemyselnou činnosťou na území Bratislavy. 

ČOV v Chemku fungovala šesť rokov nelegálne, SIŽP obmedzila jej činnosť

16.04 2021, TASR

Bratislava/Strážske, 15. apríla  Mechanicko-chemicko-biologická čistiareň odpadových vôd (MCHB ČOV) patriaca spoločnosti Ekologické služby so sídlom v areáli bývalého národného podniku Chemko Strážske v okrese Michalovce sa šesť rokov prevádzkovala bez príslušného povolenia. 

Vodu z odkaliska Poša filtruje zeolit, SIŽP i starostovia

08.04 2021, TASR

Strážske, 7. apríla – Vodu vytekajúcu z odkaliska Poša v katastroch obcí Nižný Hrušov a Poša v okrese Vranov nad Topľou už niekoľko dní filtruje zeolit.

Do odkaliska Poša už nič nepriteká, SIŽP sa prípadom naďalej zaoberá

24.03 2021, TASR

Nižný Hrušov, 23. marca – Do odkaliska Poša v katastroch obcí Nižný Hrušov a Poša v okrese Vranov nad Topľou už voda z čistiarne odpadových vôd (ČOV) z areálu Chemka Strážske nepriteká, Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) sa však prípadom mimoriadneho znečistenia vôd vo vodnom toku Kyjov naďalej zaoberá. 

MV: Hasiči dostanú špeciálnu techniku pre manipuláciu s odpadom v Chemku Strážske

22.03 2021, TASR

Bratislava, 19. marca - Hasiči čoskoro dostanú špeciálnu techniku pre bezpečnú manipuláciu s toxickým odpadom v lokalite Chemka Strážske. Tento týždeň tiež podpísal rezort vnútra rámcové dohody v hodnote 195 000 eur s dvoma slovenskými spoločnosťami na dodávku 30 kusov špeciálnych kontajnerov na uskladnenie PCB látok.

NKÚ: Kontroly skládok odpadu nie sú dostatočné, chýba aj efektívna prevencia

15.03 2021, TASR

Bratislava, 12. marca - Výkon kontroly skládok odpadu nie je dostatočný a prebieha bez jasne definovaných priorít. Chýba aj efektívna prevencia, ktorá by prispela k ochrane životného prostredia. Vyplýva to z výsledkov kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ).

MV nemá sily ani prostriedky na sanáciu lokalít v okolí Chemka Strážske

04.03 2021, TASR

Bratislava, 3. marca - Ministerstvo vnútra (MV) SR a dotknuté kraje nemajú sily ani prostriedky na zabezpečenie komplexnej sanácie lokality Prameň, objektov Ošipáreň a Tepláreň v okolí areálu Chemko Strážske na Zemplíne. 

V odberoch z potoka Kyjov sa zistila prítomnosť ťažkých kovov

03.03 2021, TASR

Bratislava, 2. marca - V potoku Kyjov a okolí odkaliska Poša na východe SR sa zistila prítomnosť ťažkých kovov. Odobraté vzorky vody boli silne znečistené, mnohé ukazovatele znečistenia boli výrazne prekročené. Všetky laboratórne výsledky boli poskytnuté Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP).

Kľúčové údaje o ŽP na Slovensku

17.02 2021, Enviroportal

Informačná brožúra Životné prostredie v Slovenskej republike v roku 2019 – Kľúčové údaje a informácie obsahuje informácie o životnom prostredí v prehľadnej forme a je doplnkovým materiálom k Správe o stave životného prostredia v Slovenskej republike v roku 2019.

Riaditeľka IŽP Košice tvrdí, že šéf SIŽP zavádzal, keď informoval o jej odvolaní

29.01 2021, TASR

Bratislava, 28. januára – Riaditeľka Inšpektorátu životného prostredia Košice Angelika Theinerová tvrdí, že generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo zavádzal, keď v utorok (26. 1.) na tlačovej konferencii k prípadu odkaliska Poša informoval verejnosť o jej odvolaní z funkcie.