Preskočit na obsah

V Starej Turej začne sanácia skládky galvanických kalov po bývalej Chirane

24.08 2023, TASR

Stará Turá 22. augusta – V Starej Turej v lokalite Drahý vrch sa začne so sanáciou starej skládky galvanických kalov, ktorá je pozostatkom bývalého štátneho podniku Chirana. Informovala o tom radnica na svojej webovej stránke.

Ministerstvo životného prostredia SR má v prípade vrakunskej skládky urobiť opatrenia nevyhnutné na sanáciu

29.06 2023, TASR

Bratislava 28. júna – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR má v prípade vrakunskej skládky v Bratislave vykonať všetky opatrenia nevyhnutné na ďalšiu realizáciu a dokončenie sanácie. Vyplýva to z informácie o aktuálnom stave, priebehu a aktivitách k sanácii environmentálnej záťaže, ktorú v stredu zobrala vláda na vedomie. 

Ministerstvo životného prostredia SR plánuje odčerpať a vyčistiť odpadové vody z dvoch gudrónových jám v Nemeckej

21.06 2023, TASR

Bratislava 20. júna – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR plánuje odčerpať a vyčistiť odpadové vody z drenážnej steny a dvoch gudrónových jám v areáli bývalej rafinérie Petrochema Dubová v obci Nemecká. Vyplýva to z oznámenia na stránke Úradu pre verejné obstarávanie. 

Zo skládky v Starej Turej vyvezú tony zeminy, sanácia bude stáť milióny

19.06 2023, TASR

Bratislava 16. júna – Zo skládky komunálneho odpadu Drahý vrch v Starej Turej vyvezú približne 8000 kubických metrov kontaminovanej zeminy a galvanického kalu. Následne ich zneškodnia. Sanácia envirozáťaže bude stáť viac ako 5,62 milióna eur. Vykonajú ju firmy HES-COMGEO a MM Revital. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, ktorú uzavrelo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. 

Odkalisko Poša nateraz nepredstavuje riziko pre životné prostredie

09.06 2023, TASR

Prešov 8. júna – Odpad v odkalisku Poša nateraz nepredstavuje riziko pre životné prostredie. Ukázali to analýzy, ktoré zafinancoval Prešovský samosprávny kraj (PSK) vo výške 50.000 eur na základe memoranda o spolupráci s najzasiahnutejšími obcami vo Vranovskom okrese. Informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Za sanáciu štyroch envirozáťaží bude zodpovedný rezort hospodárstva

08.06 2023, TASR

Bratislava 7. júna – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude zodpovedné za sanáciu envirozáťaží v lokalitách Vlčkovce, Budmerice, Podbrezová a Boldog. V týchto prípadoch ide o kontamináciu vzniknutú v súvislosti s priemyselnou a banskou činnosťou. Vláda v stredu schválila, že rezort hospodárstva sa stane povinnou osobou. 

Územia opustených lokalít, tzv. brownfieldov, zaberajú v Bratislave 580 hektárov

30.05 2023, TASR

Bratislava 29. mája – Na území hlavného mesta SR Bratislavy sa nachádza 113 brownfieldov, opustených, prázdnych lokalít, na ktorých skončila predchádzajúca činnosť. Najviac je ich v mestskej časti Nové Mesto. Vyplýva to z aktualizovanej Urbanistickej štúdie brownfieldov, o ktorej informoval Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB). 

Envirorezort zabezpečí čistenie odpadových vôd z gudrónových jám a drenážnej steny v Nemeckej

15.05 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) uskutoční verejné obstarávanie na zabezpečenie čistenia odpadových vôd v areáli spoločnosti PTCHEM, s.r.o. v obci Nemecká. Na rokovaní dňa 12. 5. 2023 o tom rozhodla vláda, ktorá zaviazala ministra životného prostredia zabezpečiť obstarávanie na čistenie odpadových vôd z gudrónových jám a drenážnej steny. Čistenie odpadových vôd má zabrániť ohrozeniu životného prostredia a verejného zdravia v súvislosti s mimoriadnou situáciou.

Štát prevezme zodpovednosť za sanáciu gudronových jám v areáli Petrochema Dubová

04.05 2023, Enviroportal

Vláda SR dňa 3. 5. 2023 na rokovaní určila Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) ako príslušné ministerstvo, ktoré prevezme zodpovednosť za časť sanácie environmentálnej záťaže v areáli Petrochema Dubová v časti skládok nebezpečných odpadov (tzv. gudrónové jamy).

Ministerstvo životného prostredia SR vyhlási 81. výzvu zameranú na vypracovanie projektovej dokumentácie

03.05 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR ako riadiaci orgán pre Operačný program Kvalita životného prostredia plánuje vyhlásiť v poradí už 81. výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia.