Preskočit na obsah

Ľ. Vačok: EF chce v obciach v okolí Chemka Strážske riešiť prístup k pitnej vode

05.10 2021, TASR

Bratislava 5. septembra – Environmentálny fond (EF) chce v obciach v okolí envirozáťaže bývalej spoločnosti Chemko Strážske riešiť prístup k pitnej vode. V rozhovore pre TASR to uviedol riaditeľ EF Ľubomír Vačok. 

MŽP obstaralo od VV technicko-bezpečnostný dohľad gudrónových jám v Predajnej

16.09 2021, TASR

Bratislava 15. septembra – Envirorezort obstaral od Vodohospodárskej výstavby (VV) výkon odborného technicko-bezpečnostného dohľadu gudrónových jám v Predajnej v okrese Brezno. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. 

Likvidácia toxickej skládky v Strážskom zatiaľ nie je na programe

27.08 2021, TASR

Strážske, 26. augusta – Aj napriek tomu, že kontaminácia pôdy polychlórovanými bifenylmi (PCB) je spomedzi troch lokalít s prítomnosťou sudov s toxickými látkami z výroby z bývalého štátneho podniku Chemko Strážske vo zvernici Orlová najvyššia pri takzvanom ,,prameni" vyvierajúcom spod skládky, sanácia skládky zatiaľ nie je na zozname záchranných prác. 

MV: Environmentálnu záťaž v Chemko Strážske nemožno napraviť nezákonným postupom

26.08 2021, TASR

Bratislava, 20. augusta – Súčasnú environmentálnu záťaž v Chemko Strážske nemožno napraviť nezákonným postupom. Ministerstvo vnútra (MV) SR to uviedlo v reakcii na kritiku od predsedu Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu (Sme rodina). Ten spolu so starostami obcí regiónu v piatok upozornili na nečinnosť niektorých ministerstiev v riešení environmentálnej záťaže na Zemplíne.

J. Karahuta chce pre PCB záťaž na Zemplíne koaličnú radu, kritizuje rezorty

26.08 2021, TASR

Strážske, 20. augusta – Ministerstvá vnútra, životného prostredia, pôdohospodárstva a zdravotníctva pristupujú k environmentálnej záťaži PCB látok na Zemplíne nedôsledne. Uviedol to v piatok predseda Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina). O probléme chce hovoriť na koaličnej rade, ktorá by sa mohla konať 30. augusta.

Klub 500 žiada poslancov, aby stiahli návrh o sanácii envirozáťaží

13.08 2021, TASR

Bratislava, 12. augusta Klub 500 žiada koaličných poslancov, aby stiahli návrh, ako odstrániť envirozáťaže na Slovensku. Štát by nemal svoju zodpovednosť za envirozáťaže prenášať na súkromných vlastníkov, pretože to je v rozpore s Ústavou SR, tvrdí. V žiadnom prípade však nespochybňuje potrebu riešiť problematiku starých envirozáťaží.

V. Remišová: Na likvidáciu envirozáťaží chceme vyčleniť takmer 300 miliónov eur

09.08 2021, TASR

Humenné, 6. augusta – Zdravý život v regiónoch musí byť pre každú vládu prioritou, preto by Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR chcelo na likvidáciu envirozáťaží vyčleniť 294 miliónov eur. 

ŠGÚDŠ dostal vyše 3,7 milióna eur na monitorovanie envirozáťaží

08.07 2021, TASR

Bratislava, 1. júla  Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) dostal od envirorezortu viac ako 3,7 milióna eur na zabezpečenie monitorovania envirozáťaží Slovenska. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v centrálnom registri zmlúv. 

Envirorezort sanáciu gudrónových jám v obci Predajná rieši napriek zrušeniu VO

10.06 2021, TASR

Predajná, 9. júna – Starostka obce Predajná v okrese Brezno Tatiana Čontofalská verí, že aj napriek zrušeniu verejného obstarávania (VO) na sanáciu gudrónových jám, ktoré patria u nich k dlhoročnej envirozáťaži, sa dotiahne do zdarného konca. 

MŽP vyhlási nové verejné obstarávanie na sanáciu gudrónových jám v Predajnej

09.06 2021, TASR

Bratislava, 8. júna Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zrušilo verejné obstarávanie na sanáciu gudrónových jám v obci Predajná v okrese Brezno. V najbližšom čase vyhlási nové.