Preskočit na obsah

Slovenská republika nedokázala odstrániť následky minulého režimu na životnom prostredí

18.11 2022, TASR

Bratislava 18. novembra – Komunistický režim devastoval životné prostredie. Slovensko nedokázalo po 33 rokoch odstrániť jeho následky. Na sociálnej sieti na to pri príležitosti 17. novembra a výročia Nežnej revolúcie poukázala Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).

Ústavný súd sa bude zaoberať námietkami prezidentky k zákonu o envirozáťažiach

28.10 2022, TASR

Bratislava 27. októbra – Ústavný súd SR sa bude zaoberať námietkami prezidentky Zuzany Čaputovej k zákonu o envirozáťažiach. Informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Čaputová sa na súd obrátila v auguste tohto roka a upozornila na to, že zákon môže mať likvidačné dosahy na samosprávy.

Z gudrónových jám nad obcou Predajná odčerpali takmer 800.000 litrov vody

19.08 2022, TASR

Predajná 18. augusta – Z toxických gudrónových jám nad obcou Predajná v okrese Brezno v uplynulých mesiacoch odčerpali 799. 000 litrov vody. Tá bola po chemickom vyčistení dočistená v čistiarni odpadových vôd v obci Valaská.

Legislatíva by mala stanoviť termíny krokov pri sanácii envirozáťaží

12.07 2022, TASR

Bratislava 11. júla – Problémom pri sanáciách envirozáťaží sú pomalé konania o určení zodpovednosti, nečinnosť povinnej osoby alebo benevolentne nastavený plán prác. Vyplýva to z komentára Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) ,,Ako sa zbaviť najdrahších hrozieb pre životné prostredie".

Odkalisko po železorudnej bani v Nižnej Slanej stále čaká na rekultiváciu

28.06 2022, TASR

Nižná Slaná/Gočovo 27. júna – Odkalisko po železnorudnej bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava stále čaká na rekultiváciu. Po návšteve skládky ministrom životného prostredia Jánom Budajom v lete 2020 sa zmenila len kategorizácia odkaliska. Uviedol to starosta Gočova Milan Mlynár.

SIŽP udelila prevádzkovateľovi odkaliska Poša historicky najvyššiu pokutu

03.06 2022, TASR

Poša 1. júna  – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) udelila prevádzkovateľovi odkaliska Poša historicky najvyššiu pokutu. Finančnú sankciu vo výške 743.018 eur má spoločnosť TP2 so sídlom v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske zaplatiť za to, že do odkaliska vypúšťala odpadové vody bez príslušných povolení. Voči záveru druhostupňového konania nie je možné sa odvolať, informoval v stredu médiá generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Problematika envirozáťaží si vyžiada 636,05 mil. €.

31.05 2022, Enviroportal

Štátny program sanácie environmentálnych záťaží pre roky 2022 – 2027 z dielne Ministerstva životného prostredia SR obsahuje zoznam environmentálnych záťaží navrhnutých na prieskum, monitorovanie a sanáciu a vymedzuje časový a vecný harmonogram prác a opatrení na šesť rokov. Celkové finančné náklady na riešenie tejto problematiky do roku 2027 boli stanovené na 636,05 mil. €.

ČOV v areáli Petrochemy Dubová by mala mať nového prevádzkovateľa

25.05 2022, TASR

Brezno/Nemecká 24. mája – Čistiareň odpadových vôd (ČOV) v areáli bývalej rafinérie Petrochema Dubová v Nemeckej v okrese Brezno zrejme bude mať nového prevádzkovateľa. Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť (StVPS) aktuálne vykonáva technický audit ČOV, po skončení ktorého by mala byť určená oprávnená osoba na jej ďalšiu prevádzku. Uviedol to prednosta Okresného úradu (OÚ) Brezno Ondrej Filipiak.

Hlohovec oceňuje snahu štátu konať proti prevádzkovateľovi skládky Vlčie hory

18.05 2022, TASR

Hlohovec 18. mája – Mesto Hlohovec oceňuje, že príslušné štátne orgány sa v posledných troch či štyroch rokoch snažia aktívne konať voči prevádzkovateľovi skládky odpadov na Vlčích horách v Hlohovci. 

SAŽP priblížila študentom environmentálne záťaže v teréne

17.05 2022, Enviroportal

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pravidelne organizuje odborné podujatia zamerané na problematiku životného prostredia. Tentokrát pripravila pre študentov, doktorandov a pedagógov vysokých škôl exkurziu zameranú na problematiku environmentálnych záťaží.