L. Sólymos: Posun pri skládke vo Vrakuni je dobrá správa pre celý Žitný ostrov

23.11 2020, TASR

Bratislava, 21. novembra - Rok trvajúce stavebné konanie je snáď poslednou epizódou zákopovej vojny, ktorú proti sanácii bývalej skládky vo Vrakuni viedli niektorí z osobných dôvodov. Verí v to bývalý minister životného prostredia László Sólymos, za ktorého éry sa proces odstraňovania environmentálnej záťaže naštartoval.

J. Mičovský: Kľúčom k problému s PCB látkami je kontaminovaná pôda

23.11 2020, TASR

Nižný Hrušov, 21. novembra – Kľúčom k riešeniu problému s PCB látkami v oblasti bývalého štátneho podniku Chemko Strážske je podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského (OĽANO) kontaminovaná pôda.

J. Budaj: MŽP chce odtajniť 932 pravdepodobných envirozáťaží

18.11 2020, TASR

Bratislava, 16. novembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce odtajniť doteraz nezverejnených 932 pravdepodobných environmentálnych záťaží. Pripravuje aj zmenu legislatívy v oblasti záťaží, keď bude môcť za vyčistenie súkromného pozemku vymáhať peniaze. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) v pondelok na tlačovej konferencii.

Environmentálne záťaže na Slovensku – príklady dobrej praxe

16.11 2020, Enviroportal

Prvá časť publikácie Environmentálne záťaže na Slovensku – príklady dobrej praxe v rámci realizovaných projektov prieskumov, sanácií a monitorovania environmentálnych záťaží okrem iného popisuje sanácie najrizikovejších environmentálnych záťaží, napríklad na sanácie záťaží po Sovietskej armáde.

J. Karahuta: Na východe SR by sa malo začať s testami na detoxikáciu envirozáťaží

08.11 2020, TASR

Bratislava, 6. novembra - Na jar budúceho roka by sa malo začať s plošnými testami na detoxikáciu environmentálnych záťaží v okolí Strážskeho, Vranova nad Topľou a Michaloviec. Rokovali o tom šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) a predseda Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Informoval o tom Karahuta na sociálnej sieti.

Z ČOV v Strážskom unikala potrubím odpadová voda i keď nemala

27.10 2020, TASR

Strážske, 26. októbra – Únik odpadových vôd prepravovaných potrubím z čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Strážskom do recipientu odkalisko Poša, ku ktorému došlo v sobotu (24. 10.), znepokojil starostov okolitých obcí i ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO). 

Strážske: Majiteľ zvernice sa otestoval na PCB látky, hodnota sa blíži k 1000

09.10 2020, TASR

Strážske, 8. októbra - Maximálna hodnota skupiny PCB látok v hovädzom dobytku, ovciach, ošípaných a hydine prípustná pre ľudskú konzumáciu predstavuje hodnotu 40 nanogramov na gram tuku.

J. Budaj: V závode Chemko Strážské nie sú potrebné ďalšie geologické prieskumy

08.10 2020, TASR

Bratislava, 7. októbra - V závode Chemko Strážske nie je potrebné robiť ďalšie geologické prieskumy. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) po rokovaní vlády. Podotkol, že v prípade uskladnenia PCB látok na východe Slovenska sú na čase skutky.

Slovensko plánuje zvýšiť mieru recyklácie na 55 % do roku 2026

06.10 2020, TASR

Bratislava, 5. októbra - Slovensko plánuje zvýšiť mieru recyklácie komunálneho odpadu z 39 na 50 percent, do roku 2026 na 55 percent. Vyplýva to z Národného integrovaného reformného plánu nazvaného Moderné a úspešné Slovensko, ktorý v pondelok predstavilo Ministerstvo financií SR.

A. Zemanová: Budúcnosť Žitného ostrova je pre Slovensko kľúčová

28.09 2020, TASR

Bratislava, 27. septembra - Budúcnosť Žitného ostrova je pre Slovensko kľúčová. Pre TASR to uviedla poslankyňa parlamentu Anna Zemanová (SaS). V rámci projektu na záchranu Žitného ostrova jej prišlo 30 návrhov riešenia, ktoré majú zabrániť znečisteniu jeho podzemných vôd.