Preskočit na obsah

KSK a partneri spúšťajú projekt zameraný na odstránenie PCB látok na Zemplíne

16.12 2021, TASR

Košice 14. decembra – Riešiť problém znečistenia geologického prostredia, vody aj kontaminácie živočíchov na Zemplíne má projekt Zemplin LIFE Remedy. Zameraný je na odstránenie PCB látok z tohto územia, ktoré pochádzajú zo štátneho podniku Chemko Strážske. 

Klub 500 žiada MŽP, aby nevynucovalo náklady na sanáciu envirozáťaží

03.12 2021, TASR

Bratislava 2. decembra – Klub 500 vyzýva ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO), aby do zákona o envirozáťažiach nevnášal nevraživosť. Žiada tiež, aby od podnikateľov nevynucoval náklady na sanáciu starých environmentálnych záťaží aj sto rokov. Združenie zároveň oceňuje postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá zákon vetovala.

J. Budaj sa usiluje o to, aby parlament potvrdil zákon o envirozáťažiach

02.12 2021, TASR

Bratislava 1. decembra – Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) sa bude snažiť o to, aby parlament prelomil veto prezidentky pri novele zákona o environmentálnych záťažiach. Uviedol to po rokovaní vlády.

MV SR: Prvá etapa sanačných prác v areáli Chemko Strážske je ukončená

01.12 2021, TASR

Strážske 30. novembra – Necelý mesiac od nástupu Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Humennom a Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany (KCHL CO) v Jasove boli sudy s obsahom PCB látok a vedľajších produktov z výroby PCB z lokality Ošipáreň v areáli bývalého závodu Chemko Strážske odstránené a uložené v ADR kontajneroch. 

Bratislava: Projekt sanácie skládky vo Vrakuni je o čosi bližšie k realizácii

12.11 2021, TASR

Bratislava 10. novembra – Projekt sanácie bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni je opäť bližšie k realizácii. Rozhodnutia o dočasnom obmedzení vlastníckeho práva nadobudli právoplatnosť vo všetkých siedmich prípadoch.

V Strážskom začali s likvidáciou sudov s PCB

08.11 2021, TASR

Strážske 5. novembra – Hasiči z Humenného začali v piatok odstraňovať sudy s toxickými polychlórovanými bifenylmi (PCB) z objektu takzvanej ošipárne v lokalite bývalého areálu štátneho podniku Chemko Strážske. 

Ľ. Vačok: EF chce v obciach v okolí Chemka Strážske riešiť prístup k pitnej vode

05.10 2021, TASR

Bratislava 5. septembra – Environmentálny fond (EF) chce v obciach v okolí envirozáťaže bývalej spoločnosti Chemko Strážske riešiť prístup k pitnej vode. V rozhovore pre TASR to uviedol riaditeľ EF Ľubomír Vačok. 

MŽP obstaralo od VV technicko-bezpečnostný dohľad gudrónových jám v Predajnej

16.09 2021, TASR

Bratislava 15. septembra – Envirorezort obstaral od Vodohospodárskej výstavby (VV) výkon odborného technicko-bezpečnostného dohľadu gudrónových jám v Predajnej v okrese Brezno. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. 

Likvidácia toxickej skládky v Strážskom zatiaľ nie je na programe

27.08 2021, TASR

Strážske, 26. augusta – Aj napriek tomu, že kontaminácia pôdy polychlórovanými bifenylmi (PCB) je spomedzi troch lokalít s prítomnosťou sudov s toxickými látkami z výroby z bývalého štátneho podniku Chemko Strážske vo zvernici Orlová najvyššia pri takzvanom ,,prameni" vyvierajúcom spod skládky, sanácia skládky zatiaľ nie je na zozname záchranných prác. 

MV: Environmentálnu záťaž v Chemko Strážske nemožno napraviť nezákonným postupom

26.08 2021, TASR

Bratislava, 20. augusta – Súčasnú environmentálnu záťaž v Chemko Strážske nemožno napraviť nezákonným postupom. Ministerstvo vnútra (MV) SR to uviedlo v reakcii na kritiku od predsedu Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu (Sme rodina). Ten spolu so starostami obcí regiónu v piatok upozornili na nečinnosť niektorých ministerstiev v riešení environmentálnej záťaže na Zemplíne.