Preskočit na obsah

Práce v bani v Nižnej Slanej skončili, časť znečistenej vody stále vyteká

24.06 2022, TASR

Nižná Slaná 23. júna – Hlavná banská záchranná stanica (HBZS) minulý týždeň ukončila práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava. Koncentráciu rozpustených látok vo vytekajúcej vode do rieky Slaná sa podarilo znížiť o približne 80 percent. Ako uviedol riaditeľ Rudných baní Peter Žitňan, štátny podnik na riešení situácie so znečistením rieky naďalej pracuje.

Nízke tresty a škoda v státisícoch eur, ktorú štát nevymáha. Čo zistila správa o protiprávnej činnosti voči chránených druhom?

21.06 2022, Enviroportal

Štát si za trestné činy proti chráneným druhom nevymáha náhradu škody. Tresty sa pohybujú na dolnej hranici trestnej sadzby, prípadne sú ešte nižšie a neodrádzajú páchateľov od protiprávnej činnosti. To sú jedny z hlavných zistení “Národnej správy o protiprávnej činnosti zameranej na chránené druhy”, v ktorej tím WWF Slovensko zosumarizoval a analyzoval dostupné informácie o trestných činoch a priestupkoch z oblasti pytliactva, porušovania ochrany rastlín a živočíchov, vrátane nelegálneho obchodovania s ohrozenými druhmi.

Práce v bani v Nižnej Slanej pokročili, vodu sa podarilo odkloniť

13.06 2022, TASR

Nižná Slaná 10. júna – Práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava, ktoré majú za cieľ prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky Slaná, pokročili. Vody vtekajúce do hlbších častí bane sa podarilo odkloniť priamo na povrch. Informoval o tom v piatok riaditeľ štátneho podniku Rudné bane Peter Žitňan.

Starostovia z okolia odkaliska Poša možnosť odškodnenia vítajú

08.06 2022, TASR

Nižný Hrušov 7. júna – Starostovia obcí v okolí odkaliska Poša, ktoré obsahuje sedimenty z výroby v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske i neskorších prevádzok, analýzu o možnosti odškodnenia obyvateľov Zemplína za ujmy zo znečistenia prostredia PCB látkami vítajú. Zároveň upozorňujú na pochybenia štátu pri prevádzke odkaliska. Viacero štátnych inštitúcií aktuálne potvrdilo aktívny záujem o problém.

Krízou zmietané Peru prehliada ničenie Amazónie

07.06 2022, TASR

Lima 3. júna – Peru upadlo do jednej z najhorších politických kríz vo svojich dejinách a ochrana jeho amazonského dažďového pralesa zlyháva. Vyplýva to zo správy neziskovej organizácie InSight Crime, zameranej na vyšetrovanie kriminality v Latinskej Amerike, na objednávku inštitútu Igarapé.

SIŽP udelila prevádzkovateľovi odkaliska Poša historicky najvyššiu pokutu

03.06 2022, TASR

Poša 1. júna  – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) udelila prevádzkovateľovi odkaliska Poša historicky najvyššiu pokutu. Finančnú sankciu vo výške 743.018 eur má spoločnosť TP2 so sídlom v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske zaplatiť za to, že do odkaliska vypúšťala odpadové vody bez príslušných povolení. Voči záveru druhostupňového konania nie je možné sa odvolať, informoval v stredu médiá generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Vysoké Tatry dostali pokutu 10.000 eur za nezabezpečený odpad pred medveďom

01.06 2022, TASR

Bratislava 31. mája – Mesto Vysoké Tatry dostalo minulý rok pokutu 10.000 eur za zle zabezpečené kontajnery pred prístupom medveďa. Inšpektori pokutovali aj obce Štôla (5000 eur) a Mýto pod Ďumbierom (3500 eur). Pre TASR to uviedla hovorkyňa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Tamara Lesná.

Enviropolícia riešila prípady pytliactva aj týrania zvierat

30.05 2022, TASR

Bratislava 27. mája – Enviropolicajti z Bratislavy a Banskej Bystrice riešili prípady pytliactva aj týrania zvierat. Voči trom osobám vzniesli obvinenie. Informovala  o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

SIŽP: Z čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni unikol kal a neprečistené splašky

27.05 2022, TASR

Bratislava 26. mája – Z čistiarne odpadových vôd (ČOV) v bratislavskej Vrakuni unikol kal a neprečistené splašky. Kal spôsobuje stratu kyslíka vo vode, zabíja ryby a vodné živočíchy udusením. Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).

Dobrovoľnému strážcovi prírody podpálili auto

05.05 2022, TASR

Bratislava 2. mája – Dobrovoľnému strážcovi prírody v Strážovských vrchoch podpálili služobné auto. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR odmieta zastrašovanie a útoky.