Preskočit na obsah

Rudné bane zatiaľ nevedia, koľko bude stáť injektáž bane v Nižnej Slanej

25.11 2022, TASR

Nižná Slaná 24. novembra – Rudné bane zatiaľ nemajú vyčíslené náklady potrebné na betónovú injektáž bane v Nižnej Slanej v okrese Rožňava, ktorá umožní regulovať výtok mineralizovaných banských vôd do rieky Slaná. Ako uviedol riaditeľ štátneho podniku Peter Žitňan, pôjde o špecifické práce, z ktorých väčšina sa bude realizovať v podzemí. 

O zastavení znečistenia banskými vodami na rieke Slaná rozhodne vláda

24.11 2022, TASR

Bratislava 23. novembra – O trvalom zastavení znečistenia banskými vodami na rieke Slaná rozhodne vláda. Štátny podnik Rudné bane má zabezpečiť čiastočné uzatvorenie šachty Gabriela a štôlne Marta v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava. Projekt betónovej injektáže umožní dlhodobo regulovať výtok mineralizovaných banských vôd do Slanej.

Slovenská inšpekcia životného prostredia pokračuje v odstraňovaní ropných látok na Malom Dunaji pri obci Zálesie

14.11 2022, TASR

Bratislava 11. novembra – Slovenská inšpekcia životného prostredia pokračuje v odstraňovaní ropných látok na Malom Dunaji pri obci Zálesie (okres Senec) a zabraňuje ich ďalšiemu šíreniu. Informovala o tom na sociálnej sieti. Mimoriadnu udalosť vyšetruje aj enviropolícia.

Do Malého Dunaja unikli ropné látky, úhyn rýb nezistili

09.11 2022, TASR

Bratislava 8. novembra – Do Malého Dunaja unikli ropné látky. Spozorovali ich ľudia v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa a na ďalších miestach vodného toku. Prípad vyšetruje Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP), ktorá o tom informovala na sociálnej sieti.

Betónová injektáž bane v Nižnej Slanej bude technicky náročná a nebezpečná

20.10 2022, TASR

Košice/Nižná Slaná 19. októbra – Betónová injektáž bane v Nižnej Slanej v okrese Rožňava, ktorou chce štátny podnik Rudné bane uzavrieť sideritovú baňu a zastaviť tak výtok silne mineralizovaných banských vôd, bude technicky náročná a z pohľadu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) i nebezpečná.

Greenpeace vykonala merania na Slanej, preukázala výrazné znečistenie arzénom

12.10 2022, TASR

Bratislava/Nižná Slaná 11. októbra – Environmentálna organizácia Greenpeace vykonala na znečistenej rieke Slaná merania s cieľom preskúmať kontamináciu rieky arzénom. V blízkosti hraníc s Maďarskom boli hodnoty arzénu v rieke niekoľkonásobne vyššie ako sú vnútroštátne limitné hodnoty. Informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

Tri prípady podozrenia za prečin pytliactva na medveďa hnedého v priebehu dvoch týždňov

12.10 2022, Enviroportal

Štátna ochrana prírody SR apeluje na efektívnejšie stíhanie pytliactva na Slovensku.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva pre chýbajúce financie dočasne pozastavil monitoring studní v okolí Slanej

07.10 2022, TASR

Rožňava 6. októbra – Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave v septembri pozastavil monitoring domových studní v okolí znečistenej rieky Slaná. Dôvodom sú chýbajúce financie na odbery vzoriek a ich laboratórne vyšetrenia. Uviedla vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Rožňave Jana Hricková.

Baňu v Nižnej Slanej chcú Rudné bane uzavrieť betónovou injektážou

07.10 2022, TASR

Nižná Slaná 7. októbra – Baňu v Nižnej Slanej, z ktorej do rieky Slaná už ôsmy mesiac vytekajú silne mineralizované banské vody, plánujú Rudné bane uzavrieť betónovou injektážou. Štátny podnik aktuálne čaká na vyjadrenia kompetentných úradov. Uviedol riaditeľ Rudných baní Peter Žitňan.

Rumunsko bojuje proti nelegálnej ťažbe dreva

29.09 2022, TASR

Bukurešť 28. septembra – Rumunské úrady uskutočnili razie po celej krajine v rámci zásahu proti dvom zločineckým skupinám podozrivým z nezákonnej ťažby dreva, informovala v stredu polícia citovaná tlačovou agentúrou AFP.