Pri nelegálnych aktivitách zahynulo viac ako 150 chránených vtákov

20.03 2020, TASR

Bratislava, 19. marca - Polícia spolu s ornitológmi za posledné dva roky odhalila vyše 40 prípadov nelegálnych aktivít. Zahynulo pri nich viac ako 150 chránených vtákov. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku s políciou realizujú preventívne kontroly v hniezdnych a lovných teritóriách vtákov.

SIŽP vykonala minulý rok 3254 kontrol, najviac sa týkali ochrany prírody

05.03 2020, TASR

Bratislava, 4. marca - Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vykonala minulý rok 3254 kontrol. Porušenie zákona inšpektori odhalili pri každej tretej kontrole. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.

V Pobreží Slonoviny spálili vyše 3 a pol tony šupín šupinavca

04.03 2020, TASR

Abidjan, 3. marca - Predstavitelia Pobrežia Slonoviny v utorok spálili vyše tri a pol tony šupín živočícha šupinavca, s ktorým sa nelegálne obchoduje najviac na svete. Šupiny toho zvieraťa zhabali v západoafrickej krajine pri raziách v rokoch 2017 a 2018, následne zatkli približne 20 ľudí, informovala tlačová agentúra AFP.

"Dcéru" chemickej spoločnosti z USA obvinili vo Francúzsku za ekologické škody

28.02 2020, TASR

Paríž, 27. februára - Francúzska prokuratúra vzniesla obvinenie voči francúzskej dcérskej spoločnosti americkej chemickej firmy Lubrizol v súvislosti s mohutným požiarom, ktorý vlani v septembri zachvátil chemickú továreň v severnom Francúzsku a mal za následok znečistenie životného prostredia v okolí.

Č.Vrbovok: Digestát, ktorý unikol z bioplynovej stanice, nebol toxický

20.02 2020, TASR

Čabradský Vrbovok, 19. februára - Digestát, ktorý vo štvrtok (6. 2.) vytiekol z bioplynovej stanice v Čabradskom Vrbovku v okrese Krupina, pričom stiekol aj do kanála, prechádzajúcim obcou, nebol toxický. Ukázali to výsledky rozborov, ktoré krátko po havárii odobrali policajti.

Do kanalizácie niekto vylial ropné látky, BVS podala trestné oznámenie

04.02 2020, TASR

Bratislava, 3. februára - Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) podala trestné oznámenie za ohrozenie prevádzky Ústrednej čistiarne odpadových vôd v mestskej časti Vrakuňa, ku ktorému došlo vyliatím veľkého množstva ropných látok do kanalizácie.

Pri kontrolách prepravy dreva zistila SLDI pochybenie v 45 percentách

18.12 2019, TASR

Bratislava, 17. decembra - Od septembra 2018 do konca augusta 2019 realizovala Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia (SLDI) 433 kontrol prepravy dreva. V 45 percentách prípadov bola zistená nelegálna ťažba, výrub, krádež alebo sa vyskytli formálne nedostatky. Pokuta bola udelená v takmer polovici prípadov. Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) pri ministerstve životného prostredia.

Bratislava: Vyšetrovanie pre nelegálnu skládku na Lieskovskej stále trvá

29.10 2019, TASR

Bratislava, 29. októbra - Policajné vyšetrovanie pre rozsiahlu nelegálnu skládku odpadov na Lieskovskej ceste v bratislavských Podunajských Biskupiciach naďalej trvá. Pre TASR to potvrdil Okresný úrad Bratislava i polícia.

Taliansko: Na rímskom moste ,,obesili" figurínu pripomínajúcu Gretu Thunbergovú

08.10 2019, TASR

Rím, 7. októbra - Neznámi páchatelia zavesili na jeden z rímskych mostov bábku pripomínajúcu švédsku tínedžerku a environmentálnu aktivistku Gretu Thunbergovú. Prípad ,,obesenej" figuríny začala vyšetrovať miestna prokuratúra, informovala agentúra AFP.

Mimovládne organizácie diskutovali na ministerstve vnútra o ochrane zvierat

30.09 2019, TASR

Bratislava, 27. septembra – Na pôde Ministerstva vnútra (MV) SR sa vo štvrtok (26. 9.) diskutovalo o ochrane práv zvierat a o boji proti ich týraniu. Témou zainteresovaných zložiek s mimovládnymi organizáciami bola aktuálna situácia ma Slovensku, ale aj možnosti, systémové opatrenia a riešenia na zefektívnenie boja proti týraniu zvierat.