Preskočit na obsah

Štát by mal ľudí na Zemplíne za znečistenie PCB odškodniť, tvrdí M. Hojsík

05.12 2023, TASR

Nižný Hrušov 4. decembra – Obyvateľov Zemplína by podľa europoslanca Martina Hojsíka a poslankyne Národnej rady SR Zuzany Mesterovej (obaja PS) mal štát za ujmu zo znečistenia prostredia PCB látkami odškodniť. Informovali, že v pondelok odovzdali zástupcom regiónu Zemplína návrh právnych krokov, smerujúcich k takémuto odškodneniu. 

Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu

04.12 2023, TASR

Bratislava 2. decembra – Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu. Podozrivú činnosť by mali hneď nahlásiť polícii alebo Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Na webe o tom informuje Prezídium Policajného zboru. 

Havária na bioplynovej stanici pri Senci nepriniesla žiadne ohrozenie zdravia

22.11 2023, TASR

Bratislava/Senec 21. novembra – Pondelňajšia (20. 11.) havária na bioplynovej stanici pri Senci nepriniesla žiadne ohrozenie zdravia. Konštatuje to mesto Senec s odvolaním sa na merania kontrolného chemického laboratória Ministerstva vnútra SR. Informuje o tom na svojom webe i sociálnej sieti.

Na znečistenie vodného toku je nutné reagovať okamžite

20.11 2023, TASR

Bratislava 19. novembra – Na znečistenie vodného toku alebo hladiny je nutné reagovať okamžite. Len vtedy sa dajú zmierniť negatívne dôsledky na životnom prostredí. Na sociálnej sieti o tom informovala Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR. 

Mestské lesy v Bratislave pripomínajú, že les nie je smetisko, našli aj azbest

20.11 2023, TASR

Bratislava 18. novembra – Mestské lesy v Bratislave pripomínajú, že les nie je smetisko, nie všetci ľudia to však pochopili. Reagujú tak aj na nedávny prípad čiernej skládky odpadu v piatom stupni ochrany, keď niekto do lesa vyviezol azbestovú strešnú krytinu. Azbest pritom nie je hocijakým odpadom, ide o karcinogén. Informujú o tom na sociálnej sieti. 

Pri požiari v Stredných Plachtinciach vytiekli do okolia znečisťujúce látky

08.11 2023, TASR

Veľký Krtíš 7. novembra – Pri požiari bioplynovej stanice v Stredných Plachtinciach v okrese Veľký Krtíš vytiekli zo zásobníkov do okolia znečisťujúce látky. Na sociálnej sieti na to upozornila Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). 

Vykurovacia sezóna prináša aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov

06.10 2023, TASR

Bratislava 5. októbra – Vykurovacia sezóna prináša aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Za uplynulých deväť mesiacov nevyhovujúci technický stav alebo porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov spôsobili 371 požiarov. Vyžiadali si štyri zranené osoby. Celková škoda sa vyšplhala na viac ako 968.000 eur. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) o tom informoval na sociálnej sieti. 

Kontrola dodržiavania zákazu zberu rastlín a ich plodov

03.10 2023, Enviroportal

Na úseku Stráže prírody sa v uplynulom letnom období roku 2023 opäť činnosť členov stráže prírody zameriavala prioritne na kontrolu dodržiavania zákazu zberu rastlín vrátane ich plodov v zmysle ustanovenia § 14 ods. 1 písm. h) zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v súbehu s kontrolou dodržiavania zákazu pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce v zmysle ustanovenia § 14 ods. 1 písm. c) toho istého zákona.

SIŽP stále pokračuje v šetrení hromadného úhynu rýb na Malom Dunaji

03.10 2023, TASR

Bratislava 2. októbra – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) stále pokračuje v šetrení hromadného úhynu vyše šiestich ton rýb na Malom Dunaji. Zhromažďuje všetky dôkazové materiály. Uviedol hovorca inšpekcie Dávid Vido. 

SIŽP: Splašky a ropné látky tiekli z piatich slovenských lodí rovno do Dunaja

29.09 2023, TASR

Bratislava 28. septembra – Splašky a ropné látky tiekli z piatich slovenských lodí rovno do Dunaja. Informovala o tom Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).