SIŽP zistila u 11 majiteľov mačkovitých šeliem porušenie predpisov

04.08 2020, TASR

Bratislava, 3. augusta - Inšpektori zaznamenali na Slovensku za posledných desať rokov 23 majiteľov mačkovitých šeliem. Porušenie právnych predpisov Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (Dohovor CITES) zistili u 11 majiteľov, pričom pri dvoch sa zistilo opakované porušenie.

MŽP: J. Budaj podáva trestné oznámenie pre zistenie o činnosti Envirofondu

03.08 2020, TASR

Bratislava, 1. augusta - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) podáva trestné oznámenie pre zistenia o činnosti Environmentálneho fondu. TASR o tom informovala poradkyňa ministra Ľuba Lesná.

Strážcovia prírody často čelia vyhrážkam, PZ za nimi stojí, vyhlásil R. Mikulec

03.08 2020, TASR

Bratislava, 31. júla - Strážcovia prírody či pracovníci inšpekcie životného prostredia pri svojej práci často čelia vyhrážkam či útokom.

Klimatickí aktivisti vyzvali EÚ na zastavenie investícií do fosílnych palív

17.07 2020, TASR

Brusel,16. júla - Viacerí klimatickí aktivisti vrátene Grety Thunbergovej sa vo štvrtkovom otvorenom liste obrátili na Európsku úniu s požiadavkou zastavenia všetkých investícií do fosílnych palív.

Rusko: V regióne Noriľska opäť unikla ropa

13.07 2020, TASR

Moskva, 12. júla - V ruskom arktickom priemyselnom regióne Noriľsk došlo k ďalšej ekologickej havárii, konkrétne úniku takmer 45 ton leteckého paliva z potrubia. Oznámila to v nedeľu ťažobná spoločnosť Nornickel.

Firma Nornickel je aktérom ďalšej kauzy spojenej so znečisťovaním Arktídy

29.06 2020, TASR

Moskva, 28. júna - Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) pre Krasnojarský kraj a Chakasko začal preverovať informácie, že ruský ťažobný gigant Norilsk Nickel vypúšťa do tundry odpadové vody kontaminované chemikáliami používanými pri spracúvaní nerastov.

Austrália: Polícia vyšetruje hromadnú krádež krokodílích mláďat

23.06 2020, TASR

Sydney, 22. júna - Na severe Austrálie údajne ukradli z chovných nádrží 59 krokodílích mláďat. O prípade informovala v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na správy miestnych médií a vyhlásenie tamojšej polície, ktorá incident vyšetruje.

Na zisťovanie pôvodcov nelegálnych skládok nasadila dubnická polícia fotopasce

23.06 2020, TASR

Dubnica nad Váhom, 22. júna – Identifikovať pôvodcov nelegálnych skládok v Dubnici nad Váhom majú nové fotopasce. Tamojšia mestská polícia ich začala inštalovať najmä v extraviláne mesta. Informoval o tom náčelník mestskej polície v Dubnici nad Váhom Tibor Rehák.

MŽP:Pokuta pre obhospodarovateľov CHVÚ Sysľovské polia bola zákonná, rozhodol NS

22.06 2020, TASR

Bratislava, 20. júna - Najvyšší súd (NS) SR potvrdil zákonnosť pokuty pre obhospodarovateľov pozemkov v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia, ktorí na pozemku postavili dve studne na čerpanie vody pre závlahový systém. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Norilsk Nickel popiera správy o znečistení jazera Piasino i riziku pre more

11.06 2020, TASR

Moskva, 10. júna - Spoločnosť Norilsk Nickel tvrdí, že ľadovcové jazero Piasino nie je znečistené ropnými produktmi, ktoré prenikli do pôdy a vodných tokov pri nedávnej havárii v tepelnej elektrárni neďaleko mesta Noriľsk za severným polárnym kruhom v ázijskej časti Ruska.