Preskočit na obsah

Končí sa jesenná migrácia vtákov, väčšina je na svojich zimoviskách

04.12 2023, TASR

Bratislava 1. decembra – Končí sa jesenná migrácia vtákov. Začiatkom decembra sa už väčšina sťahujúcich vtákov nachádza na svojich zimoviskách. Informovala Eva Horková z občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). 

Komisia predstavuje opatrenia na urýchlenie zavádzania elektrických sietí

29.11 2023, Enviroportal

Prepojené a stabilné energetické siete sú pilierom vnútorného trhu EÚ s energiou a kľúčom k uskutočneniu zelenej transformácie. S cieľom prispieť k plneniu Európskej zelenej dohody Komisia navrhla akčný plán, aby naše elektrické siete fungovali efektívnejšie a zavádzali sa naďalej a rýchlejšie. Komisia už zaviedla právny rámec, ktorý podporuje zavádzanie elektrických sietí v celej Európe. Vďaka úplnej integrácii trhov EÚ sa modernizovanou sieťou infraštruktúry zabezpečí, aby občania a podniky mohli využívať lacnejšiu a čistejšiu energiu.

Hľadajú sa cesty riešenia energetickej chudoby

16.11 2023, Enviroportal

Energetická chudoba je rastúcim problémom aj v krajinách Európskej únie (EÚ), Slovensko nevynímajúc. Odhaduje sa, že približne 40 miliónov Európanov zo všetkých členských štátov, ktorí predstavujú 9,3 % obyvateľov EÚ, si nedokázalo v roku 2022 udržiavať v príbytku primerané teplo. Ide o prudké zvýšenie od roku 2021, keď sa v tej istej situácii nachádzalo 6,9 % obyvateľov. Podiel sa viac než zdvojnásobil v prípade ľudí v nižších príjmových kategóriách. Tieto údaje svedčia o závažnosti situácie a pripomínajú tvorcom politík, aby konali a riešili základné príčiny energetickej chudoby v rámci spravodlivej a primeranej transformácie, ktorou sa zabezpečí, že sa na nikoho nezabudne.

Zelená od Európskej komisie pre štátnu pomoc 44 miliónov EUR na uskladňovanie elektrickej energie

06.11 2023, Enviroportal

Komisia schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 44 miliónov EUR na podporu zariadení na uskladňovanie elektrickej energie za účelom podpory prechodu na hospodárstvo s nulovými emisiami.

SIEA spúšťa novú Zelenú domácnostiam. O poukážku bude možné požiadať spätne

02.11 2023, Enviroportal

Príspevky na tepelné čerpadlá, fotovoltické panely, slnečné kolektory a kotly na biomasu aj pre Bratislavský samosprávny kraj a vyššia cielená podpora inštalácií moderných zariadení, ktoré spĺňajú európske environmentálne kritériá. To sú hlavné zmeny v podmienkach nového národného projektu Zelená domácnostiach, ktoré 30. októbra 2023 zverejnila Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Ochrana prírody neznamená, že musíme zničiť slovenský priemysel, vraví nový minister životného prostredia

31.10 2023, Enviroportal

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba prijal generálneho riaditeľa spoločnosti SLOVALCO Milana Veselého, ktorá odstavila výrobu v Žiari nad Hronom. Nosnou témou stretnutia bolo oživenie výroby v regióne s vysokou nezamestnanosťou. Predstaviteľ spoločnosti SLOVALCO informoval podpredsedu vlády o možných investičných projektoch, ktoré by vedela na Slovensku realizovať za predpokladu spolupráce s vládou SR.

Komisia zavádza okamžité opatrenia na podporu európskeho odvetvia veternej energie

25.10 2023, Enviroportal

EÚ si nedávno stanovila cieľ dosiahnuť do roku 2030 aspoň 42,5 % energie z obnoviteľných zdrojov, no má ambície dosiahnuť až 45 %. Na to treba masívne zvýšiť inštalovaný výkon veterných parkov s očakávaným rastom z 204 GW v roku 2022 na viac ako 500 GW v roku 2030. Hoci je odvetvie veternej energie historickým úspechom EÚ, jeho budúci rast čelí celému radu jedinečných výzev: nedostatočnému a neistému dopytu, pomalému a zložitému udeľovaniu povolení, nedostatočnému prístupu k surovinám, vysokej inflácii a cenám komodít, nepriaznivej koncepcii vnútroštátnych verejných súťaží, rastúcemu tlaku zo strany medzinárodných konkurentov a rizikám súvisiacim s dostupnosťou kvalifikovanej pracovnej sily.

Slovensko patrí medzi dotknuté strany pre plánovanú elektráreň v Poľsku

09.10 2023, TASR

Bratislava 6. októbra – Slovensko patrí medzi dotknuté strany pri plánovanej výstavbe prvej jadrovej elektrárne v Poľsku. Potvrdil to hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.

Vykurovacia sezóna prináša aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov

06.10 2023, TASR

Bratislava 5. októbra – Vykurovacia sezóna prináša aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Za uplynulých deväť mesiacov nevyhovujúci technický stav alebo porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov spôsobili 371 požiarov. Vyžiadali si štyri zranené osoby. Celková škoda sa vyšplhala na viac ako 968.000 eur. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) o tom informoval na sociálnej sieti. 

Ornitológovia nesúhlasia so zámerom výstavby veterného parku na Orave

06.10 2023, TASR

Tvrdošín 5. októbra – Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko nesúhlasí so zámerom výstavby veterného parku v Tvrdošíne na Orave. Informovala o tom na sociálnej sieti.