Preskočit na obsah

M. Šefčovič za EÚ dohodol v Kyjeve partnerstvo v oblasti surovín a batérií

14.07 2021, TASR

Brusel, 13. júla  Európska únia a Ukrajina sú od utorka strategickými partnermi v oblasti kritických surovín. Ich spoločným cieľom je dosiahnuť užšiu integráciu hodnotových reťazcov surovín a novej generácie batérií. Memorandum o porozumení, ktoré je základom tohto partnerstva, podpísali podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič a ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

Pri Prešove vyrastie geotermálna elektráreň

22.06 2021, TASR

Prešov, 21. júna - Ďalší projekt využitia geotermálnej energie na výrobu zelenej elektriny a tepla pripravuje slovenská spoločnosť PW Energy po Žiari nad Hronom aj pri Prešove. Neďaleko krajského mesta vznikne geotermálna elektráreň, ktorá popri bezemisnej výrobe elektriny umožní i všestranné využitie zostatkového tepla. 

EK: Návrh usmernení štátnej pomoci v oblasti klímy, energetiky a životného prostredia

08.06 2021, Enviroportal

Európska komisia (EK) otvorila cielenú verejnú konzultáciu (EN) k navrhovanej revízii usmernení o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky. Vzhľadom na čoraz naliehavejšiu potrebu ochrany klímy sa revidované usmernenia odteraz budú nazývať Usmerneniami o štátnej pomoci v oblasti klímy, energetiky a životného prostredia. Ich súčasťou sú aj pravidlá zlučiteľnosti týkajúce sa kľúčových oblastí, ako je infraštruktúra čistej mobility a biodiverzita, ako aj efektívne využívanie zdrojov v záujme podpory prechodu na obehové hospodárstvo. Pripomienky je možné predložiť do 2. augusta 2021.

Čína bude aj naďalej financovať uhoľné elektrárne v zahraničí

28.04 2021, TASR

Peking, 27. apríla – Čína bude pokračovať vo financovaní uhoľných elektrární v rozvojových krajinách v hodnote niekoľko miliárd dolárov, uviedol v utorok šéf úradu pre klimatické zmeny čínskeho ministerstva životného prostredia Li Kao. 

Budaj: MŽP začína legislatívny proces zákonov zakazujúcich dovoz jadrového odpadu

27.04 2021, TASR

Bratislava, 26. apríla – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR začína legislatívny proces dvoch zákonov, ktoré majú zakázať dovoz a likvidáciu zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensko. Pomocou nich sa má zvýšiť informovanosť o odpadoch a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

J. Budaj nepodporuje spoluspaľovanie biomasy s fosílnymi palivami

24.03 2021, TASR

Bratislava, 23. marca - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) nepodporuje spoluspaľovanie biomasy s fosílnymi palivami. Presadzuje využívanie biomasy, ktoré nebude na úkor ochrany lesov a ovzdušia. 

MŽP stojí na strane ochrany slovenských lesov pred ťažbou a spaľovaním

22.03 2021, TASR

Bratislava, 19. marca - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR stojí na strane ochrany slovenských lesov pred masívnou ťažbou a nadmerným spaľovaním. Uviedol to odbor komunikácie envirorezortu s tým, že slovenské lesy nie sú a nesmú byť iba energetickou surovinou. 

USA: Texaská infraštruktúra nezvládla mráz, milióny ľudí sú bez elektriny

18.02 2021, TASR

Washington, 18. februára - Milióny obyvateľov amerického štátu Texas už niekoľko dní sužuje neobvykle mrazivé počasie v kombinácii s prerušením dodávok elektriny. 

J. Budaj: Na Slovensku by sa dalo obnoviť 100 000 rodinných domov

11.02 2021, TASR

Bratislava, 10. februára - Na Slovensku by sa dalo obnoviť 100 000 rodinných domov. Pri vhodnom pláne by sa dali obnoviť na energeticky vhodné budovy.

SAPI: Obnoviteľné zdroje neohrozujú stabilitu energetickej sústavy

11.02 2021, TASR

Bratislava, 11. februára - Viac obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v európskej energetickej sústave neohrozuje jej stabilitu, uviedol pre TASR riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.