Preskočit na obsah

Greenpeace Slovensko žiada od vlády okamžité riešenie energetickej krízy

09.11 2022, TASR

Bratislava 8. novembra – Enviroorganizácia Greenpeace Slovensko žiada od vlády okamžité riešenie energetickej krízy. Spustila výzvu ,,Za zimu bez (c)hladu". Krízu by pomohla zmierniť adresná a efektívna finančná pomoc najzraniteľnejším domácnostiam, investície do využívania obnoviteľných zdrojov a obnovy budov, či útlm využívania plynu.

MŽP SR zverejnilo otvorený list predstaviteľom samospráv a občanom v súvislosti s vykurovaním domov

07.11 2022, Enviroportal

Vážení spoluobčania, na Slovensku je postavených viac ako jeden milión rodinných domov a viac ako polovica obyvateľov žije práve v nich. Neistota a vývoj cien energií nás vedú k vykurovaniu prostredníctvom tuhých palív, ktorými sú najmä drevo, alebo uhlie. Sociálne, ekonomické a zdravotné dopady nesprávnych postupov pri vykurovaní, používanie zastaraných spaľovacích zariadení a nevhodných palív, alebo aj odpadov predstavujú najväčšie výzvy tejto vykurovacej sezóny.

Slovenská republika má zdroje geotermálnej energie, ktoré možno využívať na výrobu tepla

02.11 2022, TASR

Bratislava 31. októbra – Slovensko má nízkoteplotné zdroje geotermálnej energie, ktoré možno využívať na priame využitie alebo výrobu tepla. Na výrobu elektriny je ekonomicky dostupný potenciál zatiaľ obmedzený. 

 

Slovensko prostredníctvom geotermálnej energie nevyrába žiadnu elektrinu

27.10 2022, TASR

Bratislava 26. októbra – Slovensko prostredníctvom geotermálnej energie neprodukuje žiadnu elektrickú energiu. Na vykurovanie ju používa len v obmedzenej miere. Informovali Slovenská klimatická iniciatíva (SKI) a Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) a obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Európska komisia stanovuje opatrenia na digitalizáciu odvetvia energetiky s cieľom zlepšiť efektívnosť a integráciu obnoviteľných zdrojov energie

19.10 2022, Enviroportal

Európska zelená dohoda a plán REPowerEU si vyžadujú hlbokú transformáciu nášho energetického systému, ktorý sa musí stať interaktívnejším a inteligentnejším, aby spotrebiteľom pomohol využívať výhody zelenej transformácie.

Vláda schválila návrh opatrení na zníženie spotreby energií vo verejnej správe

29.09 2022, TASR

Bratislava 28. septembra – Opatrenia s rýchlymi výsledkami, ktoré umožnia významné úspory v dohľadnom čase i dlhodobé úspory, sú obsahom záväzného materiálu pre orgány verejnej správy, ako ušetriť na spotrebe energií. 

Komisia schválila podporu vo výške 5,2 miliardy eur od 13 členských štátov na projekt vo vodíkovom hodnotovom reťazci

22.09 2022, Enviroportal

V zmysle pravidiel EÚ o štátnej pomoci Komisia schválila druhý dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (IPCEI) na podporu výskumu a inovácie – prvú priemyselnú inštaláciu a vybudovanie potrebnej infraštruktúry vo vodíkovom hodnotovom reťazci.

Zariadenia na energetické využívanie odpadov môže pomôcť Slovensku vyrábať elektrinu a teplo z odpadov

07.09 2022, TASR

Bratislava 6. septembra – Zariadenia na energetické využívanie odpadov (ZEVO) môžu pomôcť Slovensku vyrábať elektrinu a teplo z vlastných surovín, čiže odpadov. Uviedol poslanec Radovan Kazda (SaS).

Slovák v roku 2020 vyprodukoval 433 kilogramov odpadu, Švajčiar 703 kg

23.05 2022, TASR

Bratislava 20. mája – Priemerný Slovák v roku 2020 vyprodukoval 433 kilogramov (kg) odpadu, Švajčiar 703 kg. Švajčiarsko dlhodobo dosahuje vysokú mieru recyklácie komunálneho odpadu, v roku 2020 to bolo 52,8 percenta. Uviedol to analytik portálu Euractiv Slovensko Michal Hudec.

Projekt Zelená domácnostiam podporí 5 003 zariadení

19.05 2022, Enviroportal

O poukážky z projektu Zelená domácnostiam 16. mája 2022 požiadalo 5 003 domácností. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SEIA) im v najbližších dňoch doručí 4 696 poukážok na tepelné čerpadlá a 307 poukážok na kotly na biomasu.