Preskočit na obsah

Čína bude aj naďalej financovať uhoľné elektrárne v zahraničí

28.04 2021, TASR

Peking, 27. apríla – Čína bude pokračovať vo financovaní uhoľných elektrární v rozvojových krajinách v hodnote niekoľko miliárd dolárov, uviedol v utorok šéf úradu pre klimatické zmeny čínskeho ministerstva životného prostredia Li Kao. 

Budaj: MŽP začína legislatívny proces zákonov zakazujúcich dovoz jadrového odpadu

27.04 2021, TASR

Bratislava, 26. apríla – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR začína legislatívny proces dvoch zákonov, ktoré majú zakázať dovoz a likvidáciu zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensko. Pomocou nich sa má zvýšiť informovanosť o odpadoch a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

J. Budaj nepodporuje spoluspaľovanie biomasy s fosílnymi palivami

24.03 2021, TASR

Bratislava, 23. marca - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) nepodporuje spoluspaľovanie biomasy s fosílnymi palivami. Presadzuje využívanie biomasy, ktoré nebude na úkor ochrany lesov a ovzdušia. 

MŽP stojí na strane ochrany slovenských lesov pred ťažbou a spaľovaním

22.03 2021, TASR

Bratislava, 19. marca - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR stojí na strane ochrany slovenských lesov pred masívnou ťažbou a nadmerným spaľovaním. Uviedol to odbor komunikácie envirorezortu s tým, že slovenské lesy nie sú a nesmú byť iba energetickou surovinou. 

USA: Texaská infraštruktúra nezvládla mráz, milióny ľudí sú bez elektriny

18.02 2021, TASR

Washington, 18. februára - Milióny obyvateľov amerického štátu Texas už niekoľko dní sužuje neobvykle mrazivé počasie v kombinácii s prerušením dodávok elektriny. 

J. Budaj: Na Slovensku by sa dalo obnoviť 100 000 rodinných domov

11.02 2021, TASR

Bratislava, 10. februára - Na Slovensku by sa dalo obnoviť 100 000 rodinných domov. Pri vhodnom pláne by sa dali obnoviť na energeticky vhodné budovy.

SAPI: Obnoviteľné zdroje neohrozujú stabilitu energetickej sústavy

11.02 2021, TASR

Bratislava, 11. februára - Viac obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v európskej energetickej sústave neohrozuje jej stabilitu, uviedol pre TASR riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba. 

JAVYS počká na znenie zákona, ktorý má zakázať spaľovanie odpadu zo zahraničia

05.02 2021, TASR

Bratislava, 4. februára - Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) nebude komentovať politické vyhlásenie v súvislosti so zákazom spaľovania rádioaktívneho odpadu zo zahraničia. Počká na znenie zákona, ktorým sa zákaz ukotví. Pre TASR to povedala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Organizácie žiadajú doplniť Plán obnovy a odolnosti SR, MŽP oceňuje ich záujem

14.01 2021, TASR

Bratislava, 13. januára - Mimovládne organizácie žiadajú doplniť Plán obnovy a odolnosti Slovenska. Chcú opatrenia súvisiace s adaptáciou krajiny na zmenu klímy, podporou biodiverzity, udržateľnou energetikou a so zlepšením podmienok pre cyklodopravu. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR oceňuje ich záujem.

J. Budaj: Envirorezort bude podporovať podnikateľov, ktorí menia odpad na palivo

07.01 2021, TASR

Bratislava, 5. januára - Envirorezort bude podporovať domácich podnikateľov, ktorí menia svoj odpad na energeticky výdatné palivá. Hľadá tiež spôsob, ako obmedziť prepravu energeticky zhodnoteného odpadu spoza hraníc. Uviedol to v rozhovore pre TASR minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).