Preskočit na obsah

V areáli bývalej skládky odpadov v Spišskej Belej chcú vybudovať fotovoltickú elektráreň

19.05 2023, TASR

Spišská Belá 18. mája – V areáli bývalej skládky odpadov v Spišskej Belej plánujú umiestniť fotovoltickú elektráreň. Mestskí poslanci tento týždeň schválili zámer na budúci prenájom pozemkov pre tento účel. Informovala o tom samospráva na webovej stránke s tým, že elektráreň tam bude prevádzkovať bratislavská spoločnosť oekostrom Service.

REPowerEU uľahčí procesy v geotermálnej a veternej energii, oznámil J. Budaj

27.04 2023, TASR

Bratislava 26. apríla – Nová kapitola v pláne obnovy s názvom REPowerEU uľahčí procesy v geotermálnej a veternej energii. Po rokovaní vlády to oznámil dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj. 

Záujem domácností o obnoviteľné zdroje energie výrazne narástol

17.04 2023, TASR

Bratislava 15. apríla – Záujem o inštaláciu obnoviteľných zdrojov energií (OZE) výrazne narástol. Napríklad Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) k aprílu v programe Zelená domácnostiam eviduje 8015 vyplnených žiadostí o poukážku, ktoré zatiaľ neboli aktivované. Viac než dvojnásobný predaj tepelných čerpadiel oproti minulosti eviduje Slovenský zväz pre chladiarenskú a klimatizačnú techniku (SZ CHKT).

Greenpeace podal rozklad pre rozhodnutie MŽP v súvislosti s LNG terminálom

14.04 2023, TASR

Bratislava 13. apríla (TASR) - Organizácia Greenpeace Slovensko podala rozklad (odvolanie) k rozhodnutiu envirorezortu v súvislosti s projektom výstavby LNG (skvapalnený zemný plyn) terminálu v Bratislave. Uviedla to jej hovorkyňa Miroslava Ábelová.

Kritické suroviny: zaistenie bezpečných a udržateľných dodávateľských reťazcov pre zelenú a digitálnu budúcnosť EÚ

20.03 2023, Enviroportal

Európska komisia dňa 16. 3. 2023 navrhuje komplexný súbor opatrení, ako pre EÚ zabezpečiť prístup k bezpečným, diverzifikovaným, cenovo dostupným a udržateľným dodávkam kritických surovín. Kritické suroviny sú nevyhnutnosťou pre širokú škálu strategických odvetví, napríklad pre emisne neutrálny priemysel, digitálny priemysel, letectvo a obranu.

Európska komisia navrhuje reformu trhu s elektrinou v EÚ s cieľom podporiť obnoviteľné zdroje energie, zlepšiť ochranu spotrebiteľov a posilniť konkurencieschopnosť priemyslu

15.03 2023, Enviroportal

Komisia navrhla reformu koncepcie trhu s elektrinou v EÚ s cieľom urýchliť intenzívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie a postupné ukončenie používania plynu, znížiť vplyv kolísavých cien fosílnych palív na účty spotrebiteľov, lepšie chrániť spotrebiteľov pred prudkým nárastom cien a potenciálnou manipuláciou s trhom a zabezpečiť, aby bol priemysel EÚ čistý a konkurencieschopnejší.

Energeticky sebestačná obec už nemusí byť len utópia

14.03 2023, Enviroportal

S rastúcimi cenami energií sa stále viac dostáva do popredia téma energetickej sebestačnosti spojená s prechodom z fosílnych na obnoviteľné zdroje energie. Fosílne zdroje sú vyčerpateľné, na mnohých miestach už aj vyčerpané a ich náleziská sa veľakrát nachádzajú v krajinách s politicky nestabilným režimom. To prispieva k horšej dostupnosti a rastu cien energií vyrobených z týchto zdrojov. Pri prechode na obnoviteľné zdroje energie je kľúčové v prvom rade znižovať spotrebu energie.

Európska komisia mení všeobecné pravidlá o skupinových výnimkách s cieľom ďalej uľahčiť a urýchliť zelenú a digitálnu transformáciu

14.03 2023, Enviroportal

Európska komisia schválila cielenú zmenu všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách s cieľom ďalej uľahčiť, zjednodušiť a urýchliť zelenú a digitálnu transformáciu EÚ.

Európska únia sa dohodla na prísnejších pravidlách na zvýšenie energetickej efektívnosti

14.03 2023, Enviroportal

Komisia víta predbežnú dohodu s Európskym parlamentom a Radou dosiahnutú, ktorú dosiahla dňa 10. 3. 2023 ráno o reforme a posilnení smernice EÚ o energetickej efektívnosti. Táto dohoda predstavuje ďalší krok k dokončeniu balíka Fit for 55 na realizáciu Európskej zelenej dohody a plánu REPowerEU. Je ďalším dôkazom o odhodlaní EÚ stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou.

Renováciou starých budov by SR mohla do 30 rokov ušetriť 2 mld. eur

07.03 2023, TASR

Bratislava 6. marca – Riziká bývania v zastaraných a energeticky neefektívnych domoch presahujú rámec zdravia a financií obyvateľov. Podľa prieskumu spoločnosti Velux by Slovensko vďaka renovácii starších obytných a kancelárskych budov mohlo do roku 2050 ušetriť až dve miliardy eur. Nezrenovované budovy zanechávajú veľkú ekologickú stopu a zvyšujú výdavky na zdravotnú starostlivosť, udáva prieskum.