Preskočit na obsah

Nitra si nechala vypracovať nízkouhlíkovú stratégiu

16.12 2021, TASR

Nitra 15. decembra – Mesto Nitra má vlastnú nízkouhlíkovú stratégiu na roky 2021 až 2040, na jej vypracovanie získalo dotáciu v hodnote 45 660 eur. Dokument obsahuje rôzne opatrenia zamerané na ochranu životného prostredia a elimináciu skleníkových plynov v ovzduší.

Biden chce do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu americkej vlády

10.12 2021, TASR

Washington 9. decembra – Americký prezident Joe Biden chce do roku 2050 dosiahnuť, aby bola americká federálna vláda uhlíkovo neutrálna. V stredu podpísal výkonné nariadenie, v súlade s ktorým má jeho administratíva v úmysle investovať miliardy dolárov na nákup elektrických vozidiel, do modernizácie federálnych budov či do prechodu na ,,čistejšiu" elektrickú energiu.

Košice sú z pohľadu nakladania s odpadmi najekologickejším mestom

15.11 2021, TASR

Bratislava 15. novembra – Košice sú z pohľadu nakladania s odpadmi najekologickejším mestom. Vyplýva to z výpočtov, do ktorých je zarátaná aj recyklácia kovov, ktorá má zásluhu na lepších štatistikách. Uhlíková stopa Košíc je na úrovni 132 kilogramov ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2) na jednu tonu komunálneho odpadu.

Turecký parlament ratifikoval parížsku klimatickú dohodu

07.10 2021, TASR

Ankara 7. októbra – Turecký parlament v stredu jednomyseľne ratifikoval parížsku klimatickú dohodu. Ankara tým splnila prísľub, ktorý dal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas septembrového vystúpenia na Valnom zhromaždení OSN, informovala agentúra AFP. 

Zalesňovanie pre klimatickú zmenu ohrozuje globálnu potravinovú bezpečnosť

09.08 2021, TASR

Oxford, 5. augusta – Zvýšená výsadba stromov za účelom zníženia emisií oxidu uhličitého môže zvýšiť do roku 2050 cenu potravín až o 80 percent, varuje humanitárna organizácia Oxfam. Článok o tom napísal britský denník The Guardian. Výsadba stromov sa považuje za kľúčovú v riešení klimatickej krízy.

Vzduch nad štvrťou v Naí Dillí bude čistiť obrovská čistička

23.07 2021, TASR

Naí Dillí, 21. júla Zariadenie so 40 gigantickými ventilátormi bude v indickej metropole Naí Dillí v snahe znížiť množstvo jemných pevných častíc v ovzduší vháňať filtrovaný vzduch nad hlavné finančné a obchodné centrum Connaught Place.

MŽP: SR podporuje ochranu opeľovačov aj ich komplexný monitoring

21.07 2021, TASR

Bratislava, 20. júla  Slovensko bude na neformálnej rade ministrov životného prostredia členských štátov Európskej únie (EÚ) požadovať analýzy vplyvov na hospodárstvo v súvislosti s obchodovaním s emisnými kvótami.

IEA: Hospodárska obnova po pandémii v súčasnej podobe spôsobí rekordné emisie

20.07 2021, TASR

Paríž, 20. júla Emisie oxidu uhličitého pravdepodobne dosiahnú do roku 2023 rekordné hodnoty, pretože len dve percentá financovania obnovy hospodárstva po pandémii sú určené pre obnoviteľné zdroje energie, uviedla v utorok Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

SKI: SR potrebuje diskusiu o tom, ako využije európsky plán na zníženie emisií

19.07 2021, TASR

Bratislava, 16. júla  Slovensko potrebuje diskusiu o tom, ako chce realizovať a efektívne využiť európsky plán Fit for 55 na zníženie emisií. Upozorňuje na to Slovenská klimatická iniciatíva, ktorá oceňuje návrh Európskej komisie aj podporu zo strany vlády.

Brazília: Otepľovanie a odlesňovanie premenili časti Amazónie na zdroj CO2

16.07 2021, TASR

Brazília, 15. júla Veľké časti amazonského pralesa začali v dôsledku klimatických zmien a odlesňovania vylučovať viac oxidu uhličitého, než dokážu absorbovať. Informoval o tom vedecký časopis Nature.