Preskočit na obsah

Slovenskí europoslanci sú za zavedenie tzv. uhlíkovej dane na hraniciach EÚ

12.03 2021, TASR

Brusel, 11. marca - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu (10. 3.) v Bruseli podporili uznesenie, podľa ktorého by EÚ by mala spoplatniť emisie uhlíka niektorých tovarov dovážaných z krajín mimo Únie, ktoré nerešpektujú dostatočne environmentálne normy. Táto iniciatíva našla podporu aj u slovenských europoslancov zo všetkých politických frakcií v europarlamente.

Reformný plán by mal byť skokom vpred pri transformácii,tvrdia enviroorganizácie

06.10 2020, TASR

Bratislava, 5. októbra - Reformný plán by mal byť ,,skokom vpred" pri transformácii spoločnosti nielen dobiehaním doteraz zameškaných opatrení. Významnou časťou plánu by mali byť opatrenia na ochranu pred zmenou klímy a stratou biodiverzity. Uviedli to enviroorganizácie v reakcii na zverejnený národný integrovaný reformný plán.

Európska komisia: verejná konzultácia k tvorbe novej stratégie pre udržateľné financie

25.06 2020,

Cieľom novej stratégie pre udržateľné financie, ku ktorej momentálne prebieha verejná konzultácia, je poskytnúť politické nástroje na zabezpečenie toho, aby finančné systémy podporovali prechod podnikateľského sektora k udržateľnosti, a to v kontexte obnovenia ekonomiky.

Výzva na predkladanie žiadostí pre potenciálnych členov Platformy pre udržateľné financie

25.06 2020,

Európsky parlament formálne prijal nariadenie o taxonómii. Na základe toho môže Európska komisia oficiálne začať s procesom zakladania Platformy pre udržateľné financie, ktorá bude vykonávať poradnú funkciu v oblasti posudzovania ekonomických činností z hľadiska ich udržateľnosti.

EP schválil pravidlá označovania hospodárskej činnosti za ekologicky udržateľnú

22.06 2020, TASR

Brusel, 18. júna - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili vo štvrtok nové pravidlá, na základe ktorých bude možné označiť hospodársku činnosť za environmentálne udržateľnú.

EK: Konzultácie k zelenej obnove

16.06 2020,

Európska komisia otvorila verejnú konzultáciu v rámci iniciatívy vlna renovácie, ktorá by mala zahŕňať konkrétne opatrenia na podporu renovácie budov v EÚ, tak verejných, ako aj súkromných, na budovy s takmer nulovou spotrebou energie.

Švajčiarsko: Parlament schválil uhlíkovú daň z letenky

11.06 2020, TASR

Bern, 10. júna - Pasažieri dopravných lietadiel štartujúcich zo Švajčiarska budú musieť zaplatiť daň z uhlíkových emisií od 30 do 120 švajčiarskych frankov (28 až 111 eur). Vyplýva to z návrhu zákona schváleného v stredu vo švajčiarskom parlamente.

Investičný plán zelenej dohody pre Európu má jasné mechanizmy financovania

15.01 2020, TASR

Brusel/Štrasburg, 14. januára - Európska komisia (EK) v utorok v Štrasburgu naznačila, akým spôsobom chce do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutralitu EÚ.

M. Šefčovič: Uhlíková daň je spôsob tlaku EÚ na zodpovednosť ostatných krajín

09.12 2019, TASR

Košice, 6. decembra - Zavedenie uhlíkového cla na hraniciach Európskej únie (EÚ) považuje podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič za spôsob tlaku na ostatné krajiny, aby sa aspoň približovali k úsiliu EÚ v boji proti klimatickej zmene.

L. Kamenický: Slovensko podporuje zavedenie uhlíkového cla na hraniciach EÚ

09.12 2019, TASR

Brusel, 5. decembra - Slovenská republika v rámci aktuálnych celoeurópskych debát podporuje zavedenie uhlíkového cla na hraniciach Európskej únie, zo zavedenia leteckej dane nevidí plynúť žiadne možné výhody.