Preskočit na obsah

Nový deväťpodlažný hotel v Demänovskej Doline sa podľa starostu stavať nebude

21.09 2023, TASR

Demänovská Dolina 20. septembra – Masívny deväťpodlažný hotel na Lúčkach v Demänovskej Doline sa stavať nebude, povedal to v stredu tamojší starosta Richard Bros. Doplnil, že obec sa s investorom dohodla na výstavbe troch chaletov, teda rekreačných horských chát, ktoré budú menšie a zapadnú do lokality. 

Zmena Operačného programu Kvalita životného prostredia (verzia 15)

30.06 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky oznámilo novinky týkajúce sa Operačného programu Kvalita životného prostredia (verzia 15).

Developer chce v lokalite Pri rašelinisku v obci Veľká Lomnica stavať novú obytnú štvrť

28.06 2023, TASR

Veľká Lomnica 27. júna – V podtatranskej obci Veľká Lomnica má vyrásť nová obytná zóna Lomnické jazerá. Postaviť mimo zastavaného územia obce na troch parcelách ju chce spoločnosť Forespo Helios 2. Vyplýva to zo zámeru, ktorý investor predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). 

Poslanci Národnej rady SR prelomili veto zmien v oblasti ŽP súvisiacich so stavebnou reformou

21.06 2023, TASR

Bratislava 20. júna – Poslanci Národnej rady (NR) SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Odmietli pritom pripomienky hlavy štátu.

Organizácie vyzývajú NR SR, aby odmietla zákon súvisiaci so stavebnou reformou

14.06 2023, TASR

Bratislava 13. júna – Dvadsať odborných organizácií vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR, aby odmietli novelizáciu zákonov, ktoré negatívne menia povoľovacie procesy stavieb s dosahom na prírodu a práva ľudí. Zároveň žiadajú, aby sa vytvoril priestor na širokú odbornú diskusiu pre vytvorenie kvalitnej reformy. Informovala organizácia Via Iuris.

V Bernolákove plánujú postaviť 681 bytov, rodinné domy, lesopark i ambulancie

13.06 2023, TASR

Bratislava, 12. júna – V Bernolákove v okrese Senec plánujú postaviť 681 bytov, rodinné domy, lesopark či ambulancie. Vzniknúť by tak malo bývanie pre asi 1500 ľudí. Predpokladané investičné náklady sú približne 70 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý investor, spoločnosť Zet Integra, predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Proti súhlasnému stanovisku Ministerstva životného prostredia k výstavbe tunela Karpaty podali rozklad

09.06 2023, TASR

Bratislava 8. júna – Súhlas s realizáciou diaľnice D4 medzi Račou a Záhorskou Bystricou, ktorého súčasťou má byť tunel Karpaty, preverí komisia ministra životného prostredia SR. Proti záverečnému stanovisku, ktorým Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR súhlasí s navrhovanou činnosťou, boli podané viaceré odvolania. 

Prezidentka vetovala zmenu zákonov v oblasti ochrany životného prostredia

29.05 2023, TASR

Bratislava 26. mája – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila v piatok parlamentu na opätovné prerokovanie zákon novelizujúci viacero zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Hlava štátu sa domnieva, že schválený zákon ide proti európskej legislatíve aj judikatúre a nastaveným štandardom v oblasti ochrany životného prostredia. 

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie bude súčasťou integrovaného povoľovania stavieb

11.05 2023, TASR

Bratislava 10. mája – Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Majú sa tak odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy, novela reflektuje na zmeny v procesoch územného konania a výstavby. Súčasťou integrovaného povoľovania stavieb bude aj konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Schválenie návrhu stavebnej legislatívy z dielne Sme rodina môže znamenať koniec ochrany prírody na Slovensku

10.05 2023, Enviroportal

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) dôrazne apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby pri hlasovaní nepodporili návrhy zmien stavebnej legislatívy z dielne hnutia Sme rodina. Tie obsahujú zásadné zmeny vo fungovaní povoľovacích procesov veľkých stavieb. Návrhy úpravy stavebnej legislatívy pritom neprešli žiadnou odbornou ani verejnou diskusiou a ich schválenie by mohlo mať fatálne následky na ochranu prírody na Slovensku.