Preskočit na obsah

Komisia schválila podporu vo výške 5,2 miliardy eur od 13 členských štátov na projekt vo vodíkovom hodnotovom reťazci

22.09 2022, Enviroportal

V zmysle pravidiel EÚ o štátnej pomoci Komisia schválila druhý dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (IPCEI) na podporu výskumu a inovácie – prvú priemyselnú inštaláciu a vybudovanie potrebnej infraštruktúry vo vodíkovom hodnotovom reťazci.

Nariadenie o boji proti globálnemu odlesňovaniu sa týka aj EÚ

14.09 2022, TASR

Štrasburg 13. septembra – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok podporili nové pravidlá, ktoré navrhla Európska komisia s cieľom pomôcť obmedziť globálne odlesňovanie. Je to krok správnym smerom a týka sa aj Európy, uviedli slovenskí europoslanci Michal Wiezik a Martin Hojsík (obaja PS), informuje spravodajca TASR zo Štrasburgu.

Európska komisia vyzýva na lepšie uplatňovanie environmentálnych pravidiel EÚ na ochranu ľudského zdravia a životného prostredia

12.09 2022, Enviroportal

Komisia dnes uverejnila tretie preskúmanie vykonávania environmentálnych právnych predpisov, kľúčový nástroj na podávanie správ, ktorým sa podporuje presadzovanie právnych predpisov v oblasti životného prostredia a zvyšuje informovanosť o význame vykonávania environmentálnych pravidiel.

Európska komisia zaregistrovala dve nové iniciatívy týkajúce sa energie z obnoviteľných zdrojov a ochrany dedičstva vidieka

09.09 2022, Enviroportal

Komisia sa dnes rozhodla zaregistrovať dve európske iniciatívy občanov s názvom „Každý európsky dom vybavený fotovoltickými panelmi s výkonom 1 kW a veternými turbínami s výkonom 0,6 kW s využitím financovania z prostriedkov Únie len prostredníctvom obcí“ a „Chráňte dedičstvo vidieka, potravinovú bezpečnosť a dodávky potravín v EÚ“.

Petíciu proti testovaniu na zvieratách podporilo vyše 37.000 Slovákov

05.09 2022, TASR

Bratislava 3. septembra – Petíciu Európskej iniciatívy občanov (ECI) proti testovaniu na zvieratách podporilo vyše 37.000 Slovákov. Celkovo sa vyzbieralo viac ako 1,4 milióna podpisov občanov EÚ. Informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Tohtoročné sucho sa javí ako najhoršie za uplynulých najmenej 500 rokov

24.08 2022, TASR

Brusel 23. augusta – Tohtoročné sucho sa javí ako najhoršie za uplynulých najmenej 500 rokov. Situácia zapríčinená suchom je v mnohých regiónoch Európy stále vážna, čo ohrozuje pestovanie plodín a zvyšuje riziko lesných požiarov. Vyplýva to z najnovšej správy Spoločného výskumného centra (JRC).

Slováci si uvedomujú klimatické zmeny, no veľký strach z nich nemajú

09.08 2022, Enviroportal

Kým v západných či severských krajinách ako Francúzsko či Fínsko si na základe výsledkov Európskej sociálnej sondy (ESS) menej ako 0,2 percenta respondentov myslí, že klimatická zmena je iba výmysel, na Slovensku je to už viac ako 3,5 percenta respondentov. Podobne je to aj s obavami z klimatických zmien.

Európska komisia predstavuje nový nástroj hodnotenia rizika lesných požiarov

08.08 2022, Enviroportal

Komisia dnes predstavuje prvé celoeurópske hodnotenie rizika divokých požiarov.

Nedostatok vody: Európska komisia radí v súvislosti s opätovným využívaním vody v poľnohospodárstve

04.08 2022, Enviroportal

Komisia dnes zverejnila usmernenia, ktoré majú pomôcť vnútroštátnym orgánom a podnikom uplatňovať pravidlá EÚ o bezpečnom opätovnom využívaní vyčistenej komunálnej odpadovej vody na poľnohospodárske zavlažovanie.

Európska komisia konzultuje s občanmi a zainteresovanými stranami možný zákon EÚ o zdraví pôdy

03.08 2022, Enviroportal

Európska komisia spustila online verejnú konzultáciu o vypracovaní možného právneho predpisu o zdraví pôdy. Cieľom návrhu je špecifikovať podmienky na zabezpečenie zdravej pôdy, určiť možnosti monitorovania pôdy a stanoviť pravidlá prispievajúce k udržateľnému využívaniu pôdy a jej obnove. Konzultácia bude otvorená do 24. októbra 2022.