Výrazné zlepšenie kvality ovzdušia v Európe za posledné desaťročie, menej úmrtí v dôsledku znečistenia

24.11 2020, Enviroportal

Lepšia kvalita ovzdušia viedla v Európe v poslednom desaťročí k výraznému zníženiu počtu predčasných úmrtí. Z najnovších oficiálnych údajov Európskej environmentálnej agentúry (EEA) však vyplýva, že takmer všetci Európania stále trpia znečistením ovzdušia, čo vedie približne k 400 000 predčasným úmrtiam na celom kontinente.

M. Wiezik: Jednorázové výrobky sú problémom, či už sú z dreva, alebo z plastu

16.11 2020, TASR

Bratislava, 13. novembra - Jednorazové výrobky sú problémom a je jedno, z akého materiálu sú vyrobené, či z dreva, alebo plastu. Uviedol to europoslanec Michal Wiezik (SPOLU) v diskusii Európa v klimatickej pohotovosti, ktorú organizovala Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku.

MŽP: Aj slovenskí europoslanci sú za život vlka

11.11 2020, TASR

Bratislava, 9. novembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR s potešením konštatuje, že jeho iniciatívy na ochranu vlka nachádzajú odozvu aj v Európskom parlamente.

Europoslanci sa pre kvótu na lov vlka obrátili na EK

06.11 2020, TASR

Bratislava, 5. novembra - Slovenskí europoslanci sa pre schválenú kvótu na lov vlka dravého obrátili na Európsku komisiu (EK). Majú podozrenie, že došlo k porušeniu smernice Európskej únie (EÚ) o biotopoch.

MŽP: Pre držiteľov ohrozených druhov zvierat nastanú po brexite viaceré zmeny

04.11 2020, TASR

Bratislava, 3. novembra - Pre držiteľov ohrozených druhov živočíchov nastanú viaceré zmeny po vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie (EÚ). TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. 

T. Schäfer: Klimatická kríza a pandémia nového koronavírusu majú spoločný prienik

28.10 2020, TASR

Bratislava, 27. októbra - Kríza spôsobená novým koronavírusom ukázala, že ľudia sú schopní kolektívnej akcie a opatrení. Ľudia tiež dokázali urobiť zmeny vo svojich životoch a prispôsobiť sa im. Toto všetko by sa malo preniesť do riešenia klimatickej zmeny.

EK: Stav biotopov európskeho významu v SR nie je priaznivý

26.10 2020, Enviroportal

Správa Európskej komisie (EK) o stave a trendoch druhov a biotopov v rokoch 2013 - 2018, chránených smernicami o vtákoch a o biotopoch bola vypracovaná z podkladov zaslaných 28 členskými štátmi (ešte vrátane Spojeného kráľovstva). 

Ministri EÚ prijali podmienky na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050

26.10 2020, TASR

Brusel/Luxemburg, 23. októbra - Ministri životného prostredia z členských krajín EÚ sa v piatok v Luxemburgu zhodli na podmienkach dosiahnutia klimatickej neutrality do roku 2050. 

Luxemburg: Minister Budaj rokuje na zasadnutí Rady Európskej únie...

26.10 2020, TASR

Bratislava, 23. októbra - Spomalenie rastu globálnej teploty, technologická neutralita, či právo členských krajín na určenie vlastného energetického mixu. To sú hlavné body, s ktorými prichádza minister Ján Budaj na Radu ministrov EÚ pre životné prostredie.

T. Valášek: Slovensko sa prihlási k 55-percentnému zníženiu emisií

26.10 2020, TASR

Bratislava, 22. októbra - Slovensko sa na zasadnutí ministrov životného prostredia Európskej únie (EÚ) v Bruseli prihlási k 55-percentnému zníženiu emisií skleníkových plynov do roku 2030. Na Výbore Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti to v stredu (21. 10.) deklaroval šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).