Preskočit na obsah

Misia EÚ Dohoda o pôde pre Európu: 90 miliónov EUR na 17 nových projektov na podporu zdravej pôdy

28.09 2023, Enviroportal

Európska komisia investuje 90 miliónov EUR do 17 nových výskumných projektov, ktoré prispejú k misii EÚ: „Dohoda o pôde pre Európu“. Tieto projekty budú zamerané na obnovu a ochranu zdravia pôdy v záujme udržateľnej výroby zdravých potravín, na ochranu biodiverzity, budovanie odolnosti proti zmene klímy a prispievanie k cieľom Európskej zelenej dohody.

Komisia prijíma opatrenia na obmedzenie zámerne pridávaných mikroplastov

28.09 2023, Enviroportal

Komisia urobila ďalší významný krok smerom k ochrane životného prostredia, ktorým je prijatie opatrení na obmedzenie mikroplastov zámerne pridávaných do výrobkov v rámci legislatívy EÚ týkajúcej sa chemikálií (REACH). 

Európsky týždeň mobility 2023

22.09 2023, Enviroportal

Tento rok sa krajiny opäť spojili, aby oslávili a podporili udržateľné a inteligentné spôsoby dopravy v mestách. Vyvrcholením týždňa mobility je populárny „Deň bez áut“

Vlky v Európe: Komisia vyzýva miestne orgány, aby v plnej miere využívali existujúce výnimky a zbierali údaje na preskúmanie stavu ochrany

05.09 2023, Enviroportal

Návrat vlka do regiónov EÚ, v ktorých už dlho chýba, vedie čoraz viac ku konfliktom s miestnymi poľnohospodárskymi a poľovníckymi komunitami, najmä tam, kde sa opatrenia na predchádzanie útokom na hospodárske zvieratá nevykonávajú vo veľkej miere.

Komisia prijala podrobné pravidlá podávania správ pre prechodnú fázu mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciach

18.08 2023, Enviroportal

Európska komisia prijala pravidlá upravujúce vykonávanie mechanizmu kompenzácie uhlíka na hraniciach (CBAM) počas jeho prechodnej fázy, ktorá sa začína 1. októbra tohto roka a trvá do konca roka 2025.

Zákon o udržateľnejších, obehovejších a bezpečnejších batériách nadobúda účinnosť

18.08 2023, Enviroportal

Dňa 17. 8. 2023 nadobudol účinnosť nový zákon na zabezpečenie zberu, používania a recyklácie batérií v Európe.

Európska komisia na Agrokomplexe 2023

16.08 2023, Enviroportal

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku nebude chýbať ani na 48. ročníku medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex, ktorá sa uskutoční od 17. do 20. augusta 2023 v Nitre.  

Údaje satelitu Copernicus naznačujú, že júl 2023 bude najteplejším mesiacom v histórii

31.07 2023, Enviroportal

Po rekordne najteplejšom júni a sérii extrémnych výkyvoch počasia vrátane vĺn horúčav v Európe, Severnej Amerike a Ázii a lesných požiarov v Grécku, Taliansku, či Chorvátsku údaje zo satelitu programu Copernicus ukazujú, že júl je na ceste stať sa najteplejším júlom zaznamenaným v histórii.

Eurobarometer: väčšina Európanov zastáva názor, že zelená transformácia by mala postupovať rýchlejšie

21.07 2023, Enviroportal

Podľa uverejneného nového prieskumu Eurobarometra považuje veľká väčšina Európanov (93 %) zmenu klímy za vážny svetový problém. Vyše polovica zastáva názor, že prechod na zelenú ekonomiku treba zrýchliť (58 %) vzhľadom na prípady prudkého nárastu cien energie a obavy o dodávky plynu po ruskej invázii na Ukrajinu.

Global Gateway: Posilňujeme spoluprácu s Čile na udržateľných dodávateľských reťazcoch kritických surovín

20.07 2023, Enviroportal

Na samite Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (EÚ – CELAC) 17. a 18. júla v Bruseli sa predsedníčka Ursula von der Leyenová a prezident Čile Gabriel Boric zúčastnili podpisovania memoranda o porozumení o spoločnom partnerstve EÚ a Čile v oblasti udržateľných hodnotových reťazcov surovín. Memorandum o porozumení podpísali komisár Thierry Breton a minister zahraničných vecí Čile Alberto van Klaveren Stork.