Slovensko malo minulý rok druhé najvyššie emisie z nových áut v EÚ

14.08 2020, TASR

Bratislava, 11. augusta - Slovensko malo minulý rok druhé najvyššie emisie z nových áut v Európskej únii (EÚ). K vyšším emisiám prispelo nižšie zastúpenie naftových áut v pomere 25 percent oproti 32 percentám v EÚ. Informuje o tom Inštitút environmentálnej politiky (IEP) na sociálnej sieti.

SR by mala viac investovať do verejnej dopravy

10.08 2020, TASR

Bratislava, 7. augusta - Slovensko by malo viac investovať do rozvoja verejnej dopravy. Zmeniť by malo infraštruktúru aj správanie. Momentálne naplánovaná štruktúra verejných investícií nie je v súlade s cieľmi dekarbonizácie, kvality ovzdušia, ani zlepšovania kvality života v mestách.

Zhotoviteľ diaľnice D4 plánuje dokončiť kompenzačné opatrenia

04.08 2020, TASR

Bratislava, 3. augusta - Spoločnosť D4R7 Construction plánuje dokončiť kompenzačné opatrenia, ktoré sa mali realizovať pri výstavbe diaľnice D4/R7 ako náhrada za zničené biotopy. Hlavný zhotoviteľ diaľnice to pre TASR uviedol v reakcii na environmentálnu organizáciu SOS/BirdLife Slovensko, ktorá na nedostatočnú kompenzáciu upozornila.

MŽP iniciuje stretnutie s rezortom dopravy a NDS pre kompenzáciu pri výstavbe D4

28.07 2020, TASR

Bratislava, 26. júla - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR iniciuje rokovania s rezortom dopravy, Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a environmentálnou organizáciou SOS/BirdLife Slovensko.

MDV si uvedomuje nedostatočnú kompenzáciu pri výstavbe diaľnice D4/R7

24.07 2020, TASR

Bratislava, 22. júla - Rezort dopravy si uvedomuje, že v súčasnosti nie sú zrealizované všetky kompenzačné opatrenia pri výstavbe diaľnice D4/R7. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR v reakcii na environmentálnu organizáciu SOS/BirdLife, ktorá sa pre nedostatočnú kompenzáciu obráti na Európsku komisiu.

Elektromobily TSK uchránili životné prostredie od 27,8 tony oxidu uhličitého

22.07 2020, TASR

Trenčín, 21. júla – Využívanie elektromobilov Úradom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a organizáciami v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti uchránilo životné prostredie od 27,8 tony emisií oxidu uhličitého.

SOS/BirdLife sa obráti na EK pre nedostatočnú kompenzáciu pri výstavbe D4/R7

21.07 2020, TASR

Bratislava, 20. júla - Environmentálna organizácia SOS/BirdLife Slovensko sa obráti so sťažnosťou na Európsku komisiu a financujúce banky. Prvý úsek diaľnice D4 sa podľa organizácie otváral v rozpore s legislatívou o ochrane prírody. Dôvodom je, že časť kompenzačných opatrení sa začala realizovať, no tie dôležité stále chýbajú. Uvádza to na sociálnej sieti.

SPK: Počas srnčej ruje môžu byť častejšie zrážky so zverou

14.07 2020, TASR

Bratislava, 13. júla - Vodiči by mali zbystriť pozornosť, keďže sa blíži obdobie srnčej ruje, počas ktorej sa môžu častejšie vyskytovať zrážky so zverou. Minulý rok bolo podľa neho hlásených 13 863 kolízií dopravných prostriedkov s voľne žijúcou zverou a pomerne veľa zostáva nenahlásených.

Koronakríza potvrdila význam udržateľnej mobility

01.07 2020,

Slovenská agentúra životného prostredia, koordinátor národnej kampane, vyzýva slovenské mestá, obce, organizácie, inštitúcie a školy, aby sa zapojili do Európskeho týždňa mobility (ETM) 2020. Tento rok je kampaň, do ktorej sa dá zaregistrovať do 22. septembra prostredníctvom webovej stránky www.eurotm.sk,  zameraná na čistejšiu dopravu pre všetkých.

Švajčiarsko: Parlament schválil uhlíkovú daň z letenky

11.06 2020, TASR

Bern, 10. júna - Pasažieri dopravných lietadiel štartujúcich zo Švajčiarska budú musieť zaplatiť daň z uhlíkových emisií od 30 do 120 švajčiarskych frankov (28 až 111 eur). Vyplýva to z návrhu zákona schváleného v stredu vo švajčiarskom parlamente.