Preskočit na obsah

Hoax: Dvadsať LNG tankerov neminie ročné palivo určené pre všetky autá na svete

13.05 2022, TASR

Paríž/Bratislava 12. mája – Tisíce používateľov Facebooku od začiatku apríla 2022 zdieľali príspevok s tvrdením, že 20 tankerov so skvapalneným zemným plynom (LNG) spotrebuje pri ceste z USA do Európy toľko paliva ako všetky autá na svete za rok. Toto tvrdenie je nepravdivé. 

V Paríži platia obmedzenia pre cestnú dopravu pre znečistenie ovzdušia

29.03 2022, TASR

Paríž 26. marca – Paríž zaviedol v sobotu rozsiahle obmedzenia pre cestnú dopravu kvôli značnému znečisteniu ovzdušia. TASR prevzala správu od agentúry DPA. 

Na dopravu v Demänovskej Doline plánujú nasadiť vodíkový autobus

24.03 2022, TASR

Demänovská Dolina 23. marca – Ekologickú dopravu v Demänovskej Doline by mohli do budúcna rozšíriť o autobusy na vodíkový pohon. Potvrdil to zastupujúci starosta obce Richard Bros s tým, že čakajú na vybudovanie plniacej stanice v blízkom okolí. 

VZ OSN schválilo podporu bicyklovania ako nástroja v boji proti zmene klímy

17.03 2022, TASR

New York 16. marca – Spolu 193 členov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov prijalo v utorok rezolúciu podporujúcu bicykle ako nástroj boja proti klimatickým zmenám. Rezolúcia, ktorú navrhlo Turkménsko, bola prijatá jednomyseľne a – ako všetky rezolúcie Valného zhromaždenia OSN – je nezáväzná.

Počas výstavby diaľnice D1 pri Ružomberku objavili novú jaskyňu

07.02 2022, TASR

Ružomberok 3. februára – Pri výstavbe úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová objavili v blízkosti tunela Čebrať novú jaskyňu. Podarilo sa odkryť jej časť, ktorá má dĺžku 31 metrov a výšku 1,5 metra. Podľa hlavného geológa stavby Andreja Žilku je v jaskyni bohatá sintrová výzdoba.

Ekologické vozidlá môžu v Demänovskej doline parkovať zadarmo

25.01 2022, TASR

Demänovská Dolina 21. januára – Majitelia ekologických áut môžu v Demänovskej Doline na oficiálnych parkovacích plochách parkovať zadarmo. Obec chce takýmto spôsobom zvýhodniť obyvateľov a návštevníkov, ktorí uprednostňujú tzv. zelenú dopravu.

Biden chce do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu americkej vlády

10.12 2021, TASR

Washington 9. decembra – Americký prezident Joe Biden chce do roku 2050 dosiahnuť, aby bola americká federálna vláda uhlíkovo neutrálna. V stredu podpísal výkonné nariadenie, v súlade s ktorým má jeho administratíva v úmysle investovať miliardy dolárov na nákup elektrických vozidiel, do modernizácie federálnych budov či do prechodu na ,,čistejšiu" elektrickú energiu.

Rakúska ministerka cestovala na COP26 vlakom 27 hodín

10.11 2021, TASR

Glasgow 9. novembra – Rakúska ministerka pre ochranu klímy a životného prostredia Leonore Gewesslerová pricestovala na prebiehajúci klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe vlakom. Cesta jej z Viedne aj s prestupom v Bruseli trvala 27 hodín. 

Víťazmi národnej súťaže o Cenu ETM sú obec Ivanka pri Dunaji, mesto Trnava a iniciatíva Ružomberok bajkom

20.10 2021, Enviroportal

Druhá polovica októbra už tradične patrí bilancovaniu Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorý je na Slovensku spojený aj s vyhodnotením národnej súťaže o Cenu ETM. Víťazov v jednotlivých kategóriách ocenil 19. októbra minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý nad kampaňou prevzal záštitu.

Zapojte sa do Európskeho týždňa mobility

08.09 2021, Enviroportal

Už len týždeň ostáva do začiatku tradičnej kampane zameranej na udržateľnú mobilitu v našich mestách a obciach. Do jubilejného dvadsiateho ročníka EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY 2021 sa môžu samosprávy registrovať ešte do 15. septembra 2021 prostredníctvom webovej stránky www.eurotm.sk.