Preskočit na obsah

Európsky týždeň mobility 2023

22.09 2023, Enviroportal

Tento rok sa krajiny opäť spojili, aby oslávili a podporili udržateľné a inteligentné spôsoby dopravy v mestách. Vyvrcholením týždňa mobility je populárny „Deň bez áut“

Svetový deň bez áut na medzinárodnom podujatí v Štúrove a Ostrihome

21.09 2023, Enviroportal

Na záver Európskeho týždňa mobility 2023 budú v piatok 22. septembra mestá Štúrovo a Ostrihom hostiť medzinárodné osvetové podujatie, ktoré bude zamerané na problematiku nadmerného počtu osobných áut v mestách a ich negatívny vplyv na ovzdušie a verejné zdravie. Na podujatí budú zastúpené dva projekty, ktoré sa venujú téme kvality ovzdušia: slovenský projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair) a maďarský projekt LIFE IP HungAIRy.

Slovenská republika investovala za 30 rokov do rozvoja ciest dvakrát viac než do železníc

20.09 2023, TASR

Bratislava 19. septembra – Slovensko investovalo za uplynulých 30 rokov do rozvoja ciest dvakrát viac než do rozvoja železníc. Vyplýva to z novej štúdie enviroorganizácie Greenpeace. Informovala o tom hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová. 

Samosprávy môžu podporiť bezemisnú dopravu zavedením nízkoemisných zón

18.09 2023, TASR

Bratislava 15. septembra – Samosprávy môžu pre podporu bezemisných vozidiel zaviesť nízkoemisné zóny, zníženie rýchlosti, prípadne dočasne zaviesť parkovaciu politiku zvýhodňujúcu elektromobily. Uprednostňovanie elektromobilov by však malo byť dočasné a postupne sa znižovať. Malo by sa tak predísť výpadkom v rozpočte samospráv a preferovania individuálnej dopravy pred hromadnou. Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) ,,Čisto a zbesilo". 

Novootvorená výzva na podporu budovania infraštruktúry pre rozvoj cyklodopravy

06.09 2023, Enviroportal

Ministerstvo dopravy SR vyhlásilo dňa 31.8.2023 v poradí druhú výzvu na výstavbu, stavebné úpravy alebo rekonštrukciu cyklistickej infraštruktúry. Na jej realizáciu je z Plánu obnovy a odolnosti SR vyčlenený objem financií v celkovej výške 36 miliónov eur. Výzva je otvorená do 8. januára 2024.

Zvyšovanie environmentálnych daní môže prispieť k znižovaniu emisií

30.08 2023, TASR

Bratislava 27. augusta – Environmentálne dane a poplatky znevýhodňujú činnosti, ktoré nadmerne zaťažujú životné prostredie. Ich zvyšovanie môže prispieť k znižovaniu emisií. V súčasnosti väčšina environmentálnych daní pochádza zo sektorov energetiky, dopravy a spracovania odpadu. Vyplýva to z analýzy ,,Čisto a zbesilo" Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).

Registujte sa do kampane Európsky týždeň mobility

30.08 2023, Enviroportal

Vnímate aj vo vašich sídlach problém s dopravou a mobilitou? Ako vaša samospráva či organizácie v nej pôsobiace podporujú udržateľnú a aktívnu mobilitu? Dajte o sebe vedieť všetkým a pridajte sa k Európskemu týždňu mobility – najväčšej kampani na podporu udržateľnej mobility v Európe, ktorá má už dlhé roky tradíciu aj v slovenských mestách a obciach.

Pre elektromobily treba zabezpečiť infraštruktúru na nočné nabíjanie

28.08 2023, TASR

Bratislava 26. augusta – Pre zvýšenie dopytu po elektromobiloch treba zabezpečiť infraštruktúru na nočné nabíjanie na sídliskách a v blízkosti bytoviek. Vyplýva to z analýzy ,,Čisto a zbesilo" Inštitútu environmentálnej politiky (IEP). 

Doterajšia podpora prechodu na bezemisné vozidlá na Slovensku nepostačuje

17.08 2023, TASR

Bratislava 16. augusta – Doterajšia podpora prechodu na bezemisné vozidlá na Slovensku nepostačuje. Jedným z najviac využívaných opatrení sú priame dotácie na nákup elektromobilov. Vlani dotovalo nákup elektromobilov 21 krajín Európskej únie. Vyplýva to z analýzy ,,Čisto a zbesilo" Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).

Regionálne autobusy na trase Bratislava-Pezinok testujú ekologické brzdy

08.08 2023, TASR

Bratislava/Pezinok 7. augusta – Dopravca, ktorý zabezpečuje v Bratislavskom kraji prímestskú autobusovú dopravu, skúša od pondelka na trase medzi Bratislavou a Pezinkom vozidlá s novými ekologickými brzdami