Preskočit na obsah

Svetový deň cestovného ruchu nabáda na prehodnotenie pohľadu na turizmus

27.09 2022, Enviroportal

Pri príležitosti osláv Svetového dňa cestovného ruchu (27.9.) sa do popredia dostáva problematika negatívneho vplyvu masového turizmu na prírodu a lokálne komunity.

Deň bez áut (22. september) je vyvrcholením Európskeho týždňa mobility

22.09 2022, Enviroportal

Cieľom kampane Európskeho týždňa mobility (ETM) organizovanou Európskou komisiou od roku 2002 je zvyšovať povedomie o udržateľnej mestskej mobilite a podporiť zmenu správania verejnosti v prospech aktívnych foriem dopravy, čím sa zníži potreba obyvateľov využívať na presuny v sídlach autá. Každoročným vyvrcholením tejto kampane je 22. september – Deň bez áut (World Carfree Day).

Samosprávy vyčlenia počas Dňa bez áut viacero oblastí pre chodcov a cyklistov

21.09 2022, TASR

Bratislava 20. septembra – Slovenské mestá a obce vyčlenia počas Dňa bez áut (22. 9.) na celý deň jednu alebo viacero oblastí výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Michal Kiča. 

Osobné autá tvoria 60,6 % celkových emisií z cestnej dopravy

19.09 2022, TASR

Bratislava 17. septembra – Osobné autá tvoria 60,6 percenta celkových emisií z cestnej dopravy. Okrem toho sa z výfukov áut dostávajú aj škodlivé látky ako oxidy dusíka, oxid uhoľnatý či pevné častice. Podľa Inštitútu environmentálnej politiky sú vysoké koncentrácie pevných častíc a oxidu dusičitého na Slovensku príčinou asi 1600 predčasných úmrtí ročne.

Pridajte sa aj vy ku kampani Európsky týždeň mobility

13.09 2022, Enviroportal

Európsky týždeň mobility (ETM) je kampaň na propagáciu a podporu udržateľnej mobility organizovaná Európskou komisiou od roku 2002. Do kampane sa môžu svojim tematickým podujatím zapojiť nielen samosprávy miest a obce, ale aj neziskové organizácie, inštitúcie, samosprávne kraje či školy.

Na registráciu do Európskeho týždňa mobility ostáva už len mesiac

22.08 2022, Enviroportal

Európsky týždeň mobility (ETM) je vlajková kampaň Európskej komisie, ktorá sa každoročne koná v termíne 16. – 22. septembra. Jej hlavným cieľom je zvyšovať povedomie o udržateľnej mestskej mobilite a tým podporiť zmenu správania verejnosti v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a iných čistých, inteligentných dopravných riešení. Vyhlasovateľom kampane je Ministerstvo životného prostredia SR, národným koordinátorom je Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).

Nedostatok zelených mostov na Slovensku ohrozuje vodičov

05.08 2022, Enviroportal

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) dnes v doobedňajších hodinách zasahoval pri dopravnej nehode. Na severnej diaľnici D1 na 289km medzi obcami Hybe a Liptovský Hrádok osobné auto zrazilo medveďa.

Aj v roku 2022 cestujme udržateľnejšie a zároveň dostupnejšie, štartuje kampaň Európsky týždeň mobility

22.06 2022, Enviroportal

Kampaň na podporu udržateľnej mobility je ideálnou príležitosťou pre samosprávy, inštitúcie, verejné i mimovládne organizácie a školy otestovať nové formy čistej mobility, zhodnotiť súčasné dopravné návyky a pozrieť sa na aktuálne výzvy. Rok 2022 sa bude niesť v znamení témy Lepšia dostupnosť, s mottom Cestujme zodpovedne.

Hoax: Dvadsať LNG tankerov neminie ročné palivo určené pre všetky autá na svete

13.05 2022, TASR

Paríž/Bratislava 12. mája – Tisíce používateľov Facebooku od začiatku apríla 2022 zdieľali príspevok s tvrdením, že 20 tankerov so skvapalneným zemným plynom (LNG) spotrebuje pri ceste z USA do Európy toľko paliva ako všetky autá na svete za rok. Toto tvrdenie je nepravdivé. 

V Paríži platia obmedzenia pre cestnú dopravu pre znečistenie ovzdušia

29.03 2022, TASR

Paríž 26. marca – Paríž zaviedol v sobotu rozsiahle obmedzenia pre cestnú dopravu kvôli značnému znečisteniu ovzdušia. TASR prevzala správu od agentúry DPA.