Výklad základných pojmov, schematické znázornenie krajiny, obrazová demonštrácia základných pojmov (krajina ako celok a jej jednotlivé štruktúry), grafické zobrazenie metodického postupu tvorby atlasu, historické zobrazenie krajiny vo vedutách a v krajinomaľbe.
Subkapitoly:
Historický aspekt mapového zobrazenia územia Slovenska, vývoj územného a správneho usporiadania, formovanie hraníc samotného štátneho útvaru.
Subkapitoly:
Poloha a postavenie Slovenska v rámci sveta a Európy, celkový geografický, hospodársky, politický a kultúrny pohľad na našu krajinu.
Subkapitoly:
Podrobne zachytená živá a neživá príroda predstavuje prvotnú bázu krajiny, ešte neovplyvnenú človekom a jeho aktivitami, ktoré tvoria základ rastu každého štátu. Prvotná štruktúra krajiny predstavuje súbor zložiek geografickej sféry, ktoré sú trvalým materiálnym základom ostatných štruktúr. Výstupom tejto kapitoly sú typy a regióny prvotnej krajiny.
Subkapitoly:
Je tvorená súborom hmotných prvkov, ktoré človek ovplyvnil, čiastočne alebo úplne pozmenil, pričom vytvoril aj nové, umelé prvky, ktoré v súčasnosti vypĺňajú celý zemský povrch. Druhotná štruktúra krajiny je odrazom pôsobenia ľudskej činnosti na biotické a abiotické zložky krajiny, a zároveň odzrkadľuje stupeň antropogénnej premeny krajiny.
Subkapitoly:
Hlavným výstupom tejto kapitoly je demografická a hospodárska štruktúra, vzdelanostné a duchovné hodnoty, hustota a vývoj obyvateľstva, migračné regióny, národnostná, vzdelanostná a ekonomická štruktúra obyvateľstva, typy obcí, vývoj urbanizácie, centrá osídlenia, aglomeračné oblasti, spádové regióny a iné charakteristiky.
Subkapitoly:
Hlavným výstupom tejto kapitoly je syntéza podkladov, ktoré sa vyjadria ako typy a regióny krajiny. Pre hodnotenie územia majú veľkú výpovednú hodnotu, pretože v ďalšom postupe ich interpretácie možno získať celý rad informácií o vhodnosti ich využívania na určité aktivity, potenciály, únosnosti územia a pod.
Subkapitoly:
Spoznávanie mimoriadnych hodnôt prírodného a kultúrneho dedičstva ako nových zdrojov obnovy a regenerácie krajiny. Ochranu a zachovanie významných častí krajiny možno realizovať aj prostredníctvom legislatívnych predpisov. Tieto prvky zabezpečujú zachovanie genofondu, ekologickej stability a rozmanitosti krajiny. Ich hodnota je pre človeka, ako užívateľa krajiny, nenahraditeľná.
Subkapitoly:
Hodnotenie krajiny z pohľadu negatívnych vplyvov činností človeka na krajinu. Stresové javy vytvárajú v krajine rôzne environmentálne problémy, ohrozujú prírodné zdroje, ekologickú stabilitu a zdravie obyvateľstva.
Subkapitoly:
Náčrt budúceho rozvoja územia na základe stanovenia environmentálnych limitov a vyčlenenia priestorov na rôzne aktivity podľa vhodnosti využívania typov krajiny, ako aj priestorové vyjadrenie kvality životného prostredia.
Subkapitoly: