WHO upozornila na negatívne následky spôsobené znečisťovaním ovzdušia

06.12 2018, TASR

Berlín, 5. decembra - Milión ľudských životov ročne by bolo možné zachrániť v období do roku 2050, ak by sa darilo napĺňať ciele parížskej klimatickej dohody v oblasti znečisťovania ovzdušia. Vyplýva to zo stredajšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), o ktorej informovala agentúra DPA.Správa zverejnená na klimatickej konferencii OSN v poľských Katoviciach (COP24) zdôrazňuje negatívny vplyv ľudských činností vedúcich k znečisteniu životného prostredia a ponúka vládam na celom svete možné riešenia.

,,Skutočnú cenu klimatickej zmeny cítime v našich nemocniciach a v našich pľúcach," povedala riaditeľka odboru verejného zdravia vo WHO María Neirová.

Hlavou príčinou klimatickej zmeny je spaľovanie fosílnych palív. To vysokou mierou prispieva aj k znečisteniu ovzdušia, ktoré je podľa WHO ročne príčinou smrti siedmych miliónov ľudí a vyžiada si náklady vo výške 5,1 bilióna dolárov (4,49 bilióna eur).

V 15 krajinách, ktoré produkujú najviac skleníkových plynov, si zdravotné následky znečistenia ovzdušia podľa odhadov WHO vyžiadajú náklady vo výške viac ako štyri percentá ich hrubého domáceho produktu.

Poľské Katovice od nedele hostia 24. konferenciu OSN o klimatickej zmene, na ktorej sú prítomní delegáti z takmer 200 krajín. Konferencia je zameraná na dopracovanie súboru pravidiel pre realizáciu parížskej klimatickej dohody z roku 2015 a potrvá do 14. decembra.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena