MVO upozorňujú na akútny problém s vodou v rozvojových afrických krajinách

14.09 2017, TASR

Bratislava, 13. septembra – Poukázať na čoraz akútnejší nedostatok pitnej vody, najmä v rozvojových afrických krajinách, je cieľom kampane Bez vody nie je život. Tá má však zároveň zdôrazniť, že k tomuto problému prispieva každý.


,,Prispievame k tomu svojím správaním. Nielen tým, že plytváme vodu, ale aj tým, že ovplyvňujeme zmenu klímy. Tým pádom miznú podzemné zásoby vody alebo naopak, pribúda prírodných katastrof, ktoré sú spôsobené vodou," uviedla pre TASR Mária Sliacka z Platformy mimovládnych rozvojových organizácií.

Jej dobrovoľníci dnes v Bratislave, podobne ako pred niekoľkými dňami v Košiciach a Banskej Bystrici, chodili po uliciach so žltými nafukovacími bandaskami a upozorňovali na stále výraznejší problém s vodou. Bandasky sú pritom podľa Sliackej podobné tým, s ktorými sa niekedy aj niekoľkokrát za deň vydávajú milióny žien a dievčat v subsaharskej Afrike niekoľko kilometrov za vodou. Celosvetovo ženy v rozvojových krajinách strávia donášaním vody dokopy 200 miliónov hodín denne. To sa rovná času, ktorý ženy v Severnej Amerike trávia nakupovaním.

Na problémy s vodou v mnohých oblastiach Kene spomína aj Asena Filková, dobrovoľníčka Človeka v ohrození, ktorá v tejto krajine strávila zhruba osem mesiacov. Hovorí, že v niektorých oblastiach bolo veľmi sucho už minulý rok, podobne je aj tento. ,,Dažde mali prísť v marci a trvať vyše mesiaca alebo dvoch. A prišli v júni alebo júli a trvali kratšie. A vždy, keď prišli, bola to nárazová voda," priblížila Filková.

Podľa nej nie je pritom ničím nezvyčajným vidieť ženy s bandaskami, ktorým trvá niekedy aj niekoľko hodín, kým prídu k zdroju vody a vrátia sa naspäť domov. V niektorých oblastiach sa na takéto celodenné púte vydávajú obyvatelia aj s dobytkom. Pri vode, ktorá je však často zdravotne nevyhovujúca, strávia nejaký čas a následne sa vydajú späť. V mnohých oblastiach sa preto ako pomoc vytvárajú vrty, avšak ani tie nie sú vždy zdrojom kvalitnej vody. ,,Napríklad v oblasti Kachuru funguje vrt veľmi dobre, ale voda je slaná," podotýka Filková.

Iný problém je napríklad na jednom z ostrovov, kde je sladká voda. Ako Filková spomína, pred cestou do tejto oblasti si myslela, že problém s vodou tam nebude. Bola však prekvapená, keď žiačky v škole mali hnedé zuby. ,,Pýtala som sa, z čoho to majú, či z nejakej plodiny. Že nie. Vo vode sa totiž nachádza fluór, ktorý sa nedá odstrániť varením ani chemicky," vysvetlila Filková. Čiastočným riešením sú podľa nej čistiarne, ktoré však nefungujú spoľahlivo a sú drahé. Ako dodáva, mimovládne organizácie (MVO) sa snažia zároveň naučiť poľnohospodárov napr. sadiť rezistentnejšie plodiny, alebo aby si inštalovali na domy zberače dažďovej vody, ktorú by mohli následne využiť.

Podľa štatistík nemá v súčasnosti takmer miliarda ľudí prístup k čistej pitnej vode. Predpokladá sa, že do roku 2050 bude mať každý štvrtý človek na Zemi problém dostať sa k zdravotne vyhovujúcej pitnej vode. Ročne zomrie na ochorenia súvisiace s vodou 3,6 milióna ľudí.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda