Litva považuje atómovú elektráreň v Bielorusku za hrozbu

16.06 2017, TASR

Litva vyhlásila, že bieloruská atómová elektráreň vo výstavbe predstavuje hrozbu pre túto pobaltskú republiku. Litovskí zákonodarcovia dnes odhlasovali, že zariadenie ležiace približne 50 kilometrov od hlavného mesta Vilnius predstavuje hrozbu pre životné prostredie, kvalitu života i zdravie verejnosti, informuje agentúra AP.


Litovský premiér Saulius Skvernelis záležitosť označil za ,,jedno z najväčších ohrození pre našu krajinu" s tým, že výstavba elektrárne Astravec (Ostrovec) nespĺňa medzinárodné normy.

Počas výstavby tohto komplexu, ktorá sa začala v roku 2001, si stavebné práce vyžiadali niekoľko obetí a incidentov. Elektráreň majú otvoriť koncom tohto roku alebo v roku 2018.

Námestníčka bieloruského ministra životného prostredia Ilja Malkinová dnes vyhlásila, že výstavba elektrárne bude pokračovať. Litva zatvorila svoju jedinú atómovú elektráreň po tom, ako v roku 2004 vstúpila do Európskej únie.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Energetika