Europarlament podporil rýchlejšie znižovanie emisií skleníkových plynov

16.02 2017, TASR

Európsky parlament (EP) dnes podporil zníženie emisií skleníkových plynov a nízkouhlíkové inovácie. Zámerom každoročne rýchlejšie znižovať počet emisných povoleniek vyjadril podporu návrhu Európskej komisie (EK).

V súčasnosti sa počet povoleniek v systéme obchodovania s emisiami (ETS) každoročne znižuje o 1,74 percenta. Europarlament podporil znižovanie o 2,2 percenta, prípadne až 2,4 percenta. Nadbytočné nevyužité emisné povolenky chce EP rýchlejšie sťahovať z trhu.

Peniaze získané dražbou nadbytočných povoleniek navrhujú europoslanci nasmerovať do modernizačného energetického fondu, inovačného fondu, ktorý financuje nízkouhlíkové technológie, a sociálnej oblasti.

Až o 10 percent menej emisných povoleniek oproti uplynulým dvom rokom by mala podľa EP dostať letecká doprava, aby sa v tejto oblasti zrýchlilo obmedzovanie emisií skleníkových plynov.

Na základe dnešného rozhodnutia môže EP začať rokovania s Radou EÚ o konečnej podobe emisnej smernice, ktorú nakoniec musia obe inštitúcie schváliť. Pôvodný návrh smernice z dielne EK má za cieľ znížiť objem emisií skleníkových plynov produkovaných v EÚ do roku 2030 o aspoň 40 percent.

 

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Emisie