X Vážení používatelia,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu technickej údržby budú 27. až 28. 5. 2017 niektoré služby nedostupné. Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia

Europarlament podporil rýchlejšie znižovanie emisií skleníkových plynov

16.02 2017, TASR

Európsky parlament (EP) dnes podporil zníženie emisií skleníkových plynov a nízkouhlíkové inovácie. Zámerom každoročne rýchlejšie znižovať počet emisných povoleniek vyjadril podporu návrhu Európskej komisie (EK).

V súčasnosti sa počet povoleniek v systéme obchodovania s emisiami (ETS) každoročne znižuje o 1,74 percenta. Europarlament podporil znižovanie o 2,2 percenta, prípadne až 2,4 percenta. Nadbytočné nevyužité emisné povolenky chce EP rýchlejšie sťahovať z trhu.

Peniaze získané dražbou nadbytočných povoleniek navrhujú europoslanci nasmerovať do modernizačného energetického fondu, inovačného fondu, ktorý financuje nízkouhlíkové technológie, a sociálnej oblasti.

Až o 10 percent menej emisných povoleniek oproti uplynulým dvom rokom by mala podľa EP dostať letecká doprava, aby sa v tejto oblasti zrýchlilo obmedzovanie emisií skleníkových plynov.

Na základe dnešného rozhodnutia môže EP začať rokovania s Radou EÚ o konečnej podobe emisnej smernice, ktorú nakoniec musia obe inštitúcie schváliť. Pôvodný návrh smernice z dielne EK má za cieľ znížiť objem emisií skleníkových plynov produkovaných v EÚ do roku 2030 o aspoň 40 percent.

 

Copyright © TASR 2017
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Emisie