Vo Vysokých Tatrách obnovujú Tatranskú zelenú hliadku

15.06 2017, TASR

V minulosti vo Vysokých Tatrách fungovali dobrovoľníci pod názvom Tatranská zelená hliadka (TZH). Tá zabezpečovala čistotu a poriadok vo vysokohorskom prostredí. Tatranský okrášľovací spolok (TOS) sa v spojení s bývalými členmi TZH rozhodli túto hliadku opäť obnoviť.


Ako informoval TASR Patrik Kolesár z TOS, dobrovoľníci plánujú spolu zorganizovať akciu Čisté Tatry. ,,Tatranskú zelenú hliadku založil TOS v roku 2011. Jej členovia svojou prácou nadväzovali na tradičné aktivity v čistení Tatier. Dobrovoľníci v minulosti podľa rozpisu služieb zbierali odpadky v jednotlivých tatranských lokalitách," povedal bývalý člen TZH Marek Vigláš s tým, že hliadku chcú opäť obnoviť.

Vo Vysokých Tatrách by sa tak uskutočnila znovu aj akcia Čisté Tatry. ,,Tento projekt sme v minulosti vymysleli po dohode so Štátnymi lesmi Tatranského národného parku ako doplnkovú aktivitu k dlhoročnému podujatiu Čisté hory. Keďže toto podujatie je pre nás veľkým vzorom, chceli sme, aby mali turisti možnosť pomôcť horám vždy, keď sem prídu, a nielen jeden deň v roku," priblížil Kolesár. Cieľom projektu je podľa jeho slov naučiť turistov, aby nezahadzovali odpadky.

V rámci klasického dobrovoľníctva TOS pokračuje vo svojich aktivitách. Dobrovoľníci nastupujú na týždenné turnusy od soboty do soboty, na ktoré sa môžu zaregistrovať prostredníctvom internetovej stránky www.krajsietatry.sk. ,,Záujemcovia budú pracovať šesť hodín denne, päť dní v týždni na turistických chodníkoch a pri patrolovaní v okolí Štrbského plesa. Týždenne Dom dobrovoľníctva Encián na Skalnatom plese poskytne bezplatne ubytovanie desiatim ľuďom," uzavrel Kolesár.

Copyright © TASR 2018
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody