Na Národnom cintoríne v Martine sa začne výrub rizikových drevín

13.03 2018, TASR

Martin, 12. marca - Na Národnom cintoríne v Martine sa od 13. do 28. marca uskutoční výrub rizikových drevín. Pre výrubové práce čiastočne obmedzia dopravu na ulici Sklabinská. V pondelok o tom informovala hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.


Dreviny na Národnom cintoríne sa dostali do pozornosti po ničivej veternej smršti v závere roka 2016, kedy vyvrátený strom zničil hrob Svetozára Hurbana Vajanského. „Posudky odborníkov ukázali, že strom bol napadnutý drevokaznou hubou, ktorá spôsobila prehnitie a oslabenie koreňovej štruktúry a následne aj celého stromu," priblížila Kalmanová. Následný dendrologický prieskum identifikoval ďalších osem drevín, ktoré musia vyrúbať.

S odstránením piatich líp, dvoch smrekov a jedného jaseňa tak mesto začne 13. marca v poobedňajších hodinách. Vzhľadom na to, že na Národný cintorín nie je povolený vstup ťažkej profesionálnej techniky, výrub bude realizovaný postupne stromolezeckou technikou. Tá podľa Kalmanovej minimalizuje možné poškodenie hrobov respektíve celého objektu.

Keďže sa dreviny nachádzajú pri plote Národného cintorína, práce ovplyvnia aj plynulosť cestnej premávky. „Počas výrubu bude na niekoľko dní uzatvorený jeden jazdný pruh ulice Sklabinská v smere do Martina," informovala hovorkyňa. Uzatvorenie bude trvať niekoľko hodín a dopravu bude regulovať polícia. ,,Počas uzatvorenia odporúčame vodičom využívať cestu do Martina cez mestskú časť Tomčany," uzavrela.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP