UNESCO ocenilo manažment biosférickej rezervácie Poľana

17.02 2017, TASR

Riaditeľka Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) biosférickej rezervácie Poľana Vladimíra Fabriciusová sa stala víťazkou prestížnej Ceny Michela Batissa za rok 2017, ktorá je udeľovaná najlepším svetovým manažérom biosférických rezervácií UNESCO.

Nemecko: Z Mannheimskej zoo ukradli tučniaka jednopáseho

14.02 2017, TASR

Nemecká polícia dnes informovala o odcudzení tučniaka jednopáseho zo zoologickej záhrady v meste Mannheim na juhozápade Nemecka.

USA: Akvárium v Chicagu eutanáziou ukončilo život vyše 90-ročnej ryby

07.02 2017, TASR

Akvárium Shedd v americkom Chicagu ukončilo eutanáziou život ryby s názvom bahník austrálsky, ktorá bola pre verejnosť vystavená vyše 80 rokov. Predstavitelia akvária dnes uviedli, že rybu menom Granddad (Dedko) dlhú 122 centimetrov a vážiacu 11 kilogramov v nedeľu usmrtili, ,,lebo sa jej v súvislosti s vysokým vekom prudko zhoršovala kvalita života".

História predchodcov zoologických záhrad siaha až do staroveku

06.02 2017, TASR

Zvieratá odpradávna priťahovali pozornosť ľudí. Niet preto divu, že presvedčivé dôkazy o rozsiahlych zbierkach živočíchov pochádzajú už z obdobia pred naším letopočtom.

Stanica metra pomenovaná po lodi polárnikov upozorňuje na globálne otepľovanie

06.02 2017, TASR

Každý deň ľudia mechanicky vystupujú na staniciach bruselského metra, a pritom niektoré z nich v sebe skrývajú zaujímavý príbeh. História, veda, šport – to všetko sa skrýva za zdanlivo všednými názvami zastávok.

ZOO: Univerzitné vivárium SPU sa podieľa na záchrane krokodíla filipínskeho

06.02 2017, TASR

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (SPU) sa ako jediné univerzitné pracovisko v Európe priamo podieľa na Európskom záchrannom programe. Univerzita sa do záchranného programu zapojila chovom a prípadným rozmnožovaním krokodíla filipínskeho, ktorý patrí k najohrozenejším druhom krokodíla na svete.

Rok 2017 je v Ruskej federácii Rokom ekológie

09.01 2017, TASR

Rok 2017 je v Ruskej federácii Rokom ekológie. Nariadenie o tom podpísal prezident Vladimir Putin presne pred rokom. Cieľom tohto nariadenia je upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku ekologického rozvoja Ruska, zachovania biologickej rozmanitosti a zaistenia ekologickej bezpečnosti krajiny.

Michalovce: Poranenej líšky sa netreba dotýkať, radí veterinár

09.01 2017, TASR

Nezvyčajný pohľad sa naskytol obyvateľom jednej z ulíc v Michalovciach. Zakliesnenú líšku v oplotení, cez ktoré sa snažila utiecť s korisťou, spozoroval jeho majiteľ.

Na Slovensku vlani zaznamenali nové druhy vtákov

03.01 2017, TASR

Ornitológovia vlani na Slovensku zaznamenali štyri nové druhy vtákov. ,,V troch prípadoch išlo o druhy, ktorých domovom je najmä Ázia a ich zastihnutie súvisí s východným prúdením, ktoré nás sprevádzalo počas jesene. Ako prvý sa o slovo prihlásil bradáň žltohlavý menom Adonis," hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Vo Vysokých Tatrách identifikovali nový genetický typ kamzíka

21.12 2016, TASR

Správa Tatranského národného parku (TANAP) koordinovala v tomto roku realizáciu projektu Ochrana a monitoring kamzíka vrchovského tatranského, pričom boli odchytené štyri jedince za účelom sledovania ich časopriestorovej aktivity s použitím telemetrických obojkov.