Sopečnou erupciou vznikol na súostroví Tonga nový ostrov

26.01 2015, TASR

Vulkanická erupcia vytvorila na súostroví Tonga v Oceánii nový ostrov - vedci sa však domnievajú, že môže čoskoro opäť zmiznúť, informovala dnes agentúra AP.

Austrália: Ľudia z celého sveta posielajú rukavice pre zranené koaly

13.01 2015, TASR

S nebývalou odozvou sa stretla minulotýždňová výzva Medzinárodného fondu na ochranu zvierat (IFAW) verejnosti v Austrálii, aby posielala bavlnené "rukavice" na labky koál, ktoré utrpeli zranenia v dôsledku požiarov buša.

Japonsko tento rok zrušilo komerčný lovi veľrýb

08.01 2015, TASR

Vzhľadom na medzinárodný tlak Japonsko tento rok prvýkrát neuskutoční komerčný lov veľrýb, ale bude ich pozorovať na čisto vedecké účely. Oznámila to v utorok japonská vláda. Flotila dvoch lodí vyrazí na more vo štvrtok, no posádky nebudú vybavené harpúnami.

Zdevastovaný chodník v okolí Počúvadlianskeho jazera obnovili

29.12 2014, TASR

Časť obľúbeného chodníka v okolí Počúvadlianskeho jazera tento rok obnovili. Vplyvom rastúcej návštevnosti bol totiž ten pôvodný už zdevastovaný, na viacerých miestach prešliapaný až po obnažené korene okolitých stromov.

Tatranské medvede podľa ochranárov nežijú len v Tatrách

28.11 2014, TASR

V rámci spoločnej telemetrie tatranských medveďov, realizovanej Tatrzańskym Parkom Narodowym v Poľsku a Správou Tatranského národného parku (TANAP), založili poľskí kolegovia štyrom novým medveďom v roku 2014 satelitné obojky.

Tatry: Solárne panely na kamere pri kamzíkoch zakryla snehová perina

28.11 2014, TASR

Solárne panely na kamere pri kamzíkoch v Tatrách zakryla snehová perina, prenosovú techniku ochranári nezazimujú.

Orlica Anička bola počas letu na zimovisko tri týždne uväznená v zlom počasí

26.11 2014, TASR

Orlica Anička bola počas letu na zimovisko v Afrike tri týždne uväznená v zlom počasí. „Na cestách do svojho zimoviska je už 68 dní. Meškanie oproti minulému roku zapríčinilo jej zdržanie v Konžskej panve, južne od druhej najväčšej plochy tropického dažďového pralesa na svete. V daždivom počasí asi ťažko niečo ulovila a zrejme bola nútená hladovať. S napätím sme pozorovali vývoj počasia na juhu Konžskej republiky, kde boli nakumulované obrovské plochy mrakov plné vody,“ informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko.

V Taliansku zapaľovali sviečky na pamiatku usmrtených čiernych mačiek

18.11 2014, TASR

Z iniciatívy Talianskeho združenia na ochranu prírody a zvierat (AIDAA) je 17. november už desiaty rok dňom ochrany čiernych mačiek. AIDAA totiž zistilo, že kvôli poverčivosti ľudia každoročne usmrtia niekoľko desiatok tisíc mačiek čiernej farby. Ukázalo sa tiež, že o čierne mačiatka je pri adopciách z útulkov najmenší záujem.

Bratislava: Mláďatá pandy červenej pomaly spoznávajú svet

11.11 2014, TASR

Rodinka pánd červených (Ailurus fulgens) z bratislavskej ZOO sa rozrástla o dve mláďatká, narodili sa 2. júla 2014. Matkou je samica Coco narodená 25. júla 2010 v ZOO Záhreb, Chorvátsko, otcom je samec Pung, narodený 23. júna 2010 v Parc Paradise Cambron – Casteau, Belgicko.

L. Hagara: Skúmanie tajomstiev húb je veľmi vzrušujúca výskumná práca

10.11 2014, TASR

V najbližších dňoch pribudne na slovenskom a českom knižnom trhu najväčší atlas húb na svete. Je to rozsiahle encyklopedické dielo, ktoré v jednom zväzku prináša podrobný opis a farebné fotografie 3230 druhov a odrôd húb, rastúcich na Slovensku, v Čechách aj v ďalších európskych štátoch.