Pri údržbe zelene Vodného diela Gabčíkovo nahradia kosačky zvieratá

20.10 2014, TASR

Prvý miestom na Slovensku, kde sa bude verejná zeleň udržiavať pomocou takzvaných prírodných kosačiek, je Vodné dielo Gabčíkovo. Hospodárske zvieratá tu začnú spásať trávnaté plochy s rozlohou viac ako 45.000 štvorcových metrov v blízkosti Čunova.

Piešťany: Víkend venujú hlavovej vŕbe

20.10 2014, TASR

Fenoménu hlavových vŕb - teórii, ich praktickému orezu a výrobe výrobkov z vŕbového prútia je venovaný tento víkend v Piešťanoch. V Komunitnom centre ŽiWell si dali zraz milovníci prírody a jej ochrany, zastrešení organizátormi podujatia Hnutie Dúha ČR, OZ Priatelia prírody a Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR.

Tatry: Orlicu Aničku čakajú náročné prelety v odlišných podmienkach

16.10 2014, TASR

Samička orla krikľavého Anička letí spod Tatier na zimovisko do Afriky už takmer 30 dní. Prespala na juhovýchode, blízko hraníc Etiópie, podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka ju teraz čakajú náročné prelety v odlišných meteorologických podmienkach.

V Melbourne chcú kvôli alergikom zastaviť kvitnutie stromov

07.10 2014, TASR

Mestská rada v austrálskom Melbourne sa rozhodla pomôcť ľuďom trpiacim alergiami, aby si aj v čase kvitnutia stromov mohli pod holým nebom vychutnať kávu či iné občerstvenie.

TATRY: Orlica Anička opustila Európu, po dvanástich dňoch je v Ázii

30.09 2014, TASR

Orlica Anička, ktorej let na zimovisko do Afriky môže sledovať verejnosť cez internet, už opustila Európu. Po 12 dňoch letu je tak od pondelka (29.9.) v Ázii.

Bratislava: V komunitnej záhrade na Sasinkovej ulici bude hotel pre hmyz

29.09 2014, TASR

V komunitnej záhrade na Sasinkovej ulici v Bratislave začali dobrovoľníci Greenpeace Slovensko stavať hotel pre hmyz. Ide o jednu z aktivít, ktoré sú súčasťou Dní dobrovoľníctva na Slovensku. ,,Hotel pre hmyz je útočisko pre samotársky žijúci hmyz, ktorý nežije v rojoch," vysvetlila dobrovoľníčka Greenpeace Slovensko Alexandra Smolinská.

Slovenská akadémia vied vznikla v roku 1953

26.09 2014, TASR

Slovenská akadémia vied (SAV) vznikla na základe zákona, ktorý 18. júna 1953 prijala Slovenská národná rada (SNR). Ešte predtým na Slovensku pôsobila Slovenská akadémia vied a umení zriadená Snemom Slovenskej republiky zákonom z 2. júla 1942. Zakladajúce valné zhromaždenie SAV sa konalo 26. júna 1953.

NOAA: Tohtoročný august bol najteplejším od začiatku merania v r. 1880

22.09 2014, TASR

Globálne teploty urobili z minulého mesiaca doteraz najteplejší august od začiatku meraní v roku 1880, informoval dnes Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) so sídlom v USA. Tohtoročné teploty prekonali predchádzajúci augustový rekord z roku 1998.

Japonská hora Fudži sa topí v ľudských výkaloch

16.09 2014, TASR

Národný symbol Japonska, hora Fudži, sa topí v ľudských výkaloch, informovala dnes japonská televízia NHK. Obrovské množstvá ľudských splaškov a odpadu sa nachádzajú pri výstupných trasách na najvyššiu japonskú horu.

Takmer všetci Európania tvrdia, že ochrana životného prostredia je pre nich dôležitá

09.09 2014, Enviroportal

Tri roky od posledného podobného prieskumu Eurobarometra je jasné, že napriek hospodárskej kríze sa obavy Európanov týkajúce sa životného prostredia nezmenšili. V drvivej zhode 95 % z 28 000 opýtaných občanov uviedlo, že ochrana životného prostredia je pre nich osobne dôležitá a mnohí si myslia, že možno urobiť viac.