Prihlášky na Ekologický čin roka TTSK prijímajú do konca februára

24.01 2019, TASR

Trnava, 23. januára - Ďalší ročník súťaže Ekologický čin roka vyhlásil aj v tomto roku k Svetovému dňu životného prostredia Trnavský samosprávny kraj (TTSK).

Názov Vihorlatu dali zrejme miestni ľudia, odvodený je od slova vyhorľať

21.01 2019, TASR

Poruba pod Vihorlatom, 20. januára - Názov Vihorlatu na východe Slovenska dali pravdepodobne miestni ľudia. Z historických podkladov sa predpokladá, že je odvodený od slova vyhorľať, čo znamená vyhoreniská, vypáleniská. TASR o tom informovala Zuzana Argalášová z Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.

Bolívia: Vzácnemu žabiakovi v zajatí našli po 10 rokov partnerku

21.01 2019, TASR

La Paz, 18. januára - Samec vzácneho žabieho druhu Sehuencas, pomenovaný Romeo, žil desať rokov osamelý v akváriu prírodopisného múzea v bolívijskej Cochabambe, vedcom sa však nakoniec podarilo nájsť preňho v pralese mladú partnerku. Svitla tak nádej na odchovanie potomstva a posilnenie populácie v prírode, informovala v piatok agentúra DPA.

Vesmír: Zemi hrozí stále zrážka s inými telesami, mnohé sú ešte neobjavené

21.01 2019, TASR

Bratislava, 18. januára – Zem sa raz za čas nevyhne zrážke s iným kozmickým telesom. ,,Čím sú asteroidy väčšie, tým menšia je pravdepodobnosť stretu so Zemou, takže napríklad s telesami väčšími než kilometer sa môžeme zraziť priemerne raz za milión rokov. Teleso, ktoré v minulosti spôsobilo vyhynutie dinosaurov, mohlo mať asi 7 až 8 kilometrov. V prípade menších telies s rozmermi rádovo desiatok alebo stoviek metrov však pravdepodobnosť zrážky stúpa, takže približne 50-metrové teleso môže vletieť do našej atmosféry raz za niekoľko desaťročí alebo za storočie," povedal astronóm Juraj Tóth v relácii Pohľad na oblohu v TABLET.TV.

Košická zoologická záhrada opäť využila nepredané vianočné stromčeky

10.01 2019, TASR

Košice, 9. januára – Vianočné stromčeky, ktoré košické Mestské lesy a súkromní predajcovia nepredali, skončili aj v tomto roku v Zoologickej záhrade Košice. Ako pre TASR uviedla vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo v mestskej časti Kavečany Eva Malešová, v týchto dňoch si na nich pochutnávajú najmä lesné a vysokohorské kopytníky.

Belgicko: Flámske úrady zakázali rituálne zabíjanie zvierat

08.01 2019, TASR

Brusel, 8. januára - Úrady v belgickom regióne Flámsko zakázali rituálne zabíjanie zvierat, a to napriek nesúhlasu lídrov tamojšej židovskej a moslimskej komunity.

Tatry: Bocian Vavrinec strávil vianočné a novoročné sviatky na juhu Afriky

07.01 2019, TASR

Vysoké Tatry, 4. januára - Bocian Vavrinec, ktorého migráciu ochranári spod Tatier sledujú vďaka solárnej vysielačke, za posledný mesiac preletel ďalších 3200 kilometrov.

Humenčan A. Romža sa venuje čisteniu pralesov v Ugande

07.01 2019, TASR

Humenné, 3. januára – Humenčan Anton Romža sa už niekoľko mesiacov intenzívne venuje čisteniu pralesov v Ugande v Afrike. Spolu s kolegom Marekom Chomistom tam založili neziskovú organizáciu Green Blue Life Uganda.

Aj v tomto roku ponúkajú Štátne lesy TANAP-u na predaj vianočné stromčeky

12.12 2018, TASR

Tatranská Lomnica, 11. decembra – Aj tento rok ponúkajú Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP) širokej verejnosti na predaj vianočné stromčeky, i keď len v obmedzenom množstve. Záujemcovia si môžu vybrať medzi smrekom a borovicou. Cena závisí od druhu a veľkosti.

Ekoaktivistke povolili vstup do Poľska; v Katoviciach bude protestný pochod

10.12 2018, TASR

Katovice, 8. decembra - Ekologické združenie Climate Action Network (CAN) v sobotu oznámilo, že jeho aktivistke Zanne Vanrenterghemovej povolili vstup do Poľska, ale pred tým ju zastavila pohraničná stráž na hranici Poľska s Českou republikou a ako dôvod uviedla nekonkretizované bezpečnostné hrozby.