Prírodu Muránskej planiny začali strážiť na konských chrbtoch

28.07 2014, TASR

Strážcovia Národného parku Muránska planina (NP MP) sa začali po chránených územiach pohybovať na koňoch. Ako pre TASR povedal riaditeľ Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) Milan Boroš, šetria tak náklady na pohonné látky a zároveň podporujú chov plemena koní hucul. V náročných terénoch NP MP využívali ľudia kone už v dávnej minulosti.

Tatry: Život orlej rodinky Arnoldovcov môže verejnosť sledovať on-line

14.07 2014, TASR

Správa Tatranského národného parku (TANAP) v úzkej spolupráci s tímom internetového portálu www. kukaj. sk spustila on-line prenos "z domácnosti" na Slovensku najsledovanejšej rodinky orlov krikľavých.

Trenčín: Hlasovanie o Strom roka 2014 sa začalo na festivale Pohoda

11.07 2014, TASR

Na hudobnom festivale Pohoda v Trenčíne dnes odštartovalo hlasovanie v ankete Nadácie Ekopolis Strom roka 2014. Zo 45 prihlásených stromov vybrala porota 12 finalistov, hlasovať sa o nich môže až do konca septembra.

V Kambodži objavili nový živočíšny druh - "vlčieho hada"

12.06 2014, TASR

Nový druh hada, prezývaného "vlčí had" kvôli jeho typickým dlhým tesákom, objavili v Kambodži v odľahlých Kardamonských horách. Povedal to bádateľ a objaviteľ živočícha Neang Thy pre tlačovú agentúru DPA.

Rusko vrátilo organizácii Greenpeace zadržiavaný ľadoborec Arctic Sunrise

09.06 2014, TASR

Medzinárodná ochranárska organizácia Greenpeace si môže prevziať svoju loď Arctic Sunrise, ktorú zadržiavali ruské úrady v prístavnom meste Murmansk od septembra minulého roka, kedy ruská pobrežná stráž plavidlo obsadila a zadržala 30 aktivistov Greenpeace protestujúcich proti ťažbe ropy v Arktíde.

Nepál: V parku objímalo stromy naraz až 2000 ľudí

06.06 2014, TASR

Viac ako 2000 ľudí sa dnes zišlo v parku v nepálskej metropole Káthmandu, aby prekonali svetový rekord v hromadnom objímaní stromov, informovala agentúra AP. Účastníci akcie, medzi ktorými boli poslanci parlamentu, študenti, administratívni pracovníci a dokonca aj budhistickí mnísi, sa zišli v parku na severovýchodnom okraji mesta.

EEA: Výborná kvalita vody na kúpanie vo väčšine európskych miest

27.05 2014, Enviroportal

Voda na plážach, v riekach a jazerách Európy mala vo všeobecnosti v roku 2013 vysokú kvalitu, pričom viac ako 95 % týchto lokalít spĺňalo minimálne požiadavky. Ako vyplýva z údajov, pobrežná voda vykazovala o niečo lepšie výsledky ako vnútrozemské vody na kúpanie.

Nové logo operačného programu Kvalita životného prostredia navrhnú študenti

16.05 2014, MŽP SR

Ministerstvo životného prostredia SR vyhlásilo súťaž o nové logo operačného programu Kvalita životného prostredia na roky 2014 až 2020. Touto netradičnou formou dáva envirorezort šancu talentovaným študentom z 21 stredných, vysokých a umeleckých škôl celého Slovenska, ktoré sa zameriavajú na grafiku, dizajn a výtvarné umenie.

Greenpeace upozornil na dôležitosť ochrany včiel

12.05 2014, TASR

Greenpeace Slovensko v spolupráci so Slovenským zväzom včelárov pripravil dnes na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave Včelí deň. Aktivita sa koná v rámci celoeurópskej kampane Greenpeace na ochranu včiel.

Austrália: V rámci bezpečnostného projektu odchytili vyše 170 žralokov

09.05 2014, TASR

 Vyše 170 žralokov odchytili do špeciálnych bariérových sietí pozdĺž pobrežia Západnej Austrálie v rámci kontroverzného skúšobného projektu, ktorý sa uskutočnil medzi januárom a aprílom.