SHMÚ: Povodne na Dunaji majú pôvod v Alpách

06.07 2016, TASR

,,Výška hladín Dunaja pri jednotlivých povodniach závisí od množstva a intenzity zrážok, v prípade jarných povodní aj od množstva snehovej pokrývky. Na Dunaji sa v minulosti vyskytovali aj ľadové povodne, pri ktorých sa vplyvom ľadovej zápchy zvýšila hladina," uviedla pre TASR Zuzana Danáčová, vedúca oddelenia Kvantity povrchových vôd Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

V.Tatry: Pri kosení lúky v Bielovodskej doline boli najrýchlejší lesníci z Oravy

27.06 2016, TASR

Takmer hektárová lúka pri horárni v Bielovodskej doline je už pokosená. Postarali sa o to lesníci zo Slovenska, Poľska, Česka i Ukrajiny, ktorí si tak zmerali sily v kosení lúky tradičným spôsobom s kosou. Informovala o tom Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP).

Komárno: Mesto začne koncom júna s celoplošným postrekom proti komárom

24.06 2016, TASR

Do desiatich dní by malo mesto Komárno začať s celoplošným postrekom proti komárom. Pracovníci mestského úradu sú v neustálom kontakte s odborníkmi a firmou vykonávajúcou likvidáciu komárov a čakajú na najvhodnejšie podmienky na postrek, informovalo vedenie mesta.

V. Tatry: Lúku v Bielovodskej doline ručne pokosia lesníci zo štyroch krajín

22.06 2016, TASR

Lúku v Bielovodskej doline ručne pokosia lesníci zo štyroch krajín. V rámci 12. ročníka medzinárodnej súťaže Tatranská kosba, ktorý sa uskutoční v piatok 24. júna, si totiž v tradičnom kosení lúky kosou zmerajú sily lesníci zo Slovenska, Česka, Poľska a Ukrajiny.

Živica: Prvý mestský bicyklový medomet

20.06 2016,

Minulý rok prvýkrát vytáčali med zo strechy Starej tržnice, tento rok vytočili mestský med z Vodárenskej komunitnej záhrady. Ale nebolo to len tak obyčajne. Použili na to prvý bicyklový medomet na Slovensku.
 

Prestížne ocenenie Zlatá Aqua získalo miešadlo pre bioplynové stanice

15.06 2016, TASR

 Miešadlo s dlhým hriadeľom pre bioplynové stanice v kategórii výrobkov a modernizácia riadenia plavebných komôr v Gabčíkove v kategórii technológií získali prestížne ocenenia Zlatá Aqua na 21. ročníku medzinárodnej výstavy Aqua 2016.

Plávajúce roboty v Bengálskom zálive pomôžu predpovedať obdobie monzúnov v Indii

15.06 2016, TASR

Britskí vedci plánujú nasadiť plávajúcich robotov do Bengálskeho zálivu v snahe lepšie pochopiť a predvídať monzúnové obdobia v južnej Ázii. Informovala o tom v utorok agentúra AP s tým, že roboty sú súčasťou výskumu ako môžu oceánske podmienky ovplyvňovať zrážkové režimy.

Uruguaj: Slepý "vtáčí muž" dokáže rozoznať vyše 3000 zvukov vtákov

13.06 2016, TASR

Uruguajčan Juan Pablo Culasso je od narodenia slepý, avšak vďaka vynikajúcemu sluchu dokáže určiť vyše 3000 rôznych vtáčích zvukov a rozlíšiť vyše 720 druhov vtákov. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Ľudia môžu sledovať živý prenos z hniezda sokola myšiara

08.06 2016, TASR

Po živých prenosoch z hniezd havranov a bocianov z rôznych kútov Liptova, či prítoku rieky Belá spustila Správa Tatranského národného parku (TANAP) ďalšiu on-line kameru. Tentoraz môžu ľudia z celého sveta pozerať živý prenos z hniezda sokola myšiara, ktorý sa udomácnil na budove Hotela Permon na úpätí Západných Tatier.

Je pitná voda v Rakúsku ohrozená?

26.05 2016,

Ochrana zdrojov pitnej vody sa na globálnej úrovni stále viac presadzuje nad veľkokapacitnou úpravou vody. Rakúsko bolo priekopníkom tejto filozofie. Dnes však Austrian Association for Gas and Water (OVCW) identifikuje hrozbu kontaminácie pitnej vody z dusičnanov a pesticídov.