V Taliansku zapaľovali sviečky na pamiatku usmrtených čiernych mačiek

18.11 2014, TASR

Z iniciatívy Talianskeho združenia na ochranu prírody a zvierat (AIDAA) je 17. november už desiaty rok dňom ochrany čiernych mačiek. AIDAA totiž zistilo, že kvôli poverčivosti ľudia každoročne usmrtia niekoľko desiatok tisíc mačiek čiernej farby. Ukázalo sa tiež, že o čierne mačiatka je pri adopciách z útulkov najmenší záujem.

Bratislava: Mláďatá pandy červenej pomaly spoznávajú svet

11.11 2014, TASR

Rodinka pánd červených (Ailurus fulgens) z bratislavskej ZOO sa rozrástla o dve mláďatká, narodili sa 2. júla 2014. Matkou je samica Coco narodená 25. júla 2010 v ZOO Záhreb, Chorvátsko, otcom je samec Pung, narodený 23. júna 2010 v Parc Paradise Cambron – Casteau, Belgicko.

L. Hagara: Skúmanie tajomstiev húb je veľmi vzrušujúca výskumná práca

10.11 2014, TASR

V najbližších dňoch pribudne na slovenskom a českom knižnom trhu najväčší atlas húb na svete. Je to rozsiahle encyklopedické dielo, ktoré v jednom zväzku prináša podrobný opis a farebné fotografie 3230 druhov a odrôd húb, rastúcich na Slovensku, v Čechách aj v ďalších európskych štátoch.

Cena SR za krajinu putuje v tomto roku do Liptovskej Tepličky

06.11 2014, TASR

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR udelilo Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2014. Laureátom sa stala obec Liptovská Teplička so svojím projektom Zachovanie unikátnych historických krajinných štruktúr.

BROZ získal prestížnu cenu za ochranu dunajskej prírody

03.11 2014, TASR

Za mimoriadne výsledky pri ochrane a obnove dunajskej prírody boli ochranári z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) ocenení v celoeurópskej prestížnej súťaži River prize, ktorú im v týchto dňoch udelila vo Viedni International River Foundation (Medzinárodná riečna nadácia).

TATRY: Orlica Anička putuje na zimovisko už takmer 50 dní

03.11 2014, TASR

Samička orla krikľavého, ktorej dali ochranári meno Anička, už putuje na svoje zimovisko do Afriky takmer 50 dní. „Mraky ustúpili, búrky poľavili, cesta popri Viktóriinom jazere sa Aničke otvorila. Oproti minulému roku mešká so svojim príletom už osem dní,“ informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko.

Prezident Joachim Gauck ocenil troch mužov Nemeckou ekologickou cenou 2014

27.10 2014, TASR

Za dlhoročnú angažovanosť za zlepšenie životného prostredia si dnes tri osobnosti prevzali v Kasseli z rúk nemeckého spolkového prezidenta Joachima Gaucka Nemeckú ekologickú cenu dotovanú celkovou sumou 500. 000 eur, čo z nej robí najvyššie dotované ocenenie podobného druhu na starom kontinente.

Pri údržbe zelene Vodného diela Gabčíkovo nahradia kosačky zvieratá

20.10 2014, TASR

Prvý miestom na Slovensku, kde sa bude verejná zeleň udržiavať pomocou takzvaných prírodných kosačiek, je Vodné dielo Gabčíkovo. Hospodárske zvieratá tu začnú spásať trávnaté plochy s rozlohou viac ako 45.000 štvorcových metrov v blízkosti Čunova.

Piešťany: Víkend venujú hlavovej vŕbe

20.10 2014, TASR

Fenoménu hlavových vŕb - teórii, ich praktickému orezu a výrobe výrobkov z vŕbového prútia je venovaný tento víkend v Piešťanoch. V Komunitnom centre ŽiWell si dali zraz milovníci prírody a jej ochrany, zastrešení organizátormi podujatia Hnutie Dúha ČR, OZ Priatelia prírody a Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR.

Tatry: Orlicu Aničku čakajú náročné prelety v odlišných podmienkach

16.10 2014, TASR

Samička orla krikľavého Anička letí spod Tatier na zimovisko do Afriky už takmer 30 dní. Prespala na juhovýchode, blízko hraníc Etiópie, podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka ju teraz čakajú náročné prelety v odlišných meteorologických podmienkach.