SVP: Vo Veľkých Kozmálovciach nacvičovali inštaláciu protipovodňových zábran

21.06 2017, TASR

Cieľom dnešného spoločného cvičenia pracovníkov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) a Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v areáli vodnej nádrže vo Veľkých Kozmálovciach v okrese Levice bolo nacvičiť si používanie špeciálneho vybavenia, ktoré sa nachádza v takzvaných protipovodňových kontajneroch.

P. Frešo: Vrakunská skládka dostane sarkofág, ale to nestačí

21.06 2017, TASR

Územie v bratislavskej Vrakuni sa začalo kontaminovať chemikáliami už koncom 19. storočia kvôli odpadu chemickej výroby z Dynamitky. V 70. rokoch 20. storočia tu však vznikla skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova, ktorú v dôsledku postavenia vodného diela Gabčíkovo v 90. rokoch začala zalievať stúpajúca spodná voda.

Chemická skládka v bratislavskej Vrakuni môže ovplyvniť aj ceny nehnuteľností

19.06 2017, TASR

Správy o kontaminácii podzemných vôd z bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni ovplyvnia aj rozhodovanie pri nákupe nehnuteľností a zároveň môžu znížiť ich cenu. Tvrdí to Realitná únia SR, najväčšie združenie realitných kancelárií a maklérov na Slovenku.

MŽP SR: Zdroje pitnej vody na Žitnom ostrove nie sú skládkou vo Vrakuni ohrozené

19.06 2017, TASR

Zdroje pitnej vody na Žitnom ostrove nie sú nateraz kontaminovanou podzemnou vodou z bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni ohrozené. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Komárno: Ničivú povodeň na Dunaji bude pripomínať pamätná tabuľa

19.06 2017, TASR

Na sútoku Váhu a Dunaja dnes v Komárne vodohospodári slávnostne odhalili pamätnú tabuľu, ktorá bude pripomínať ničivú povodeň, ku ktorej došlo 17. júna 1965. Hladina Dunaja vtedy dosiahla výšku takmer osem metrov a obrovský tlak vody spôsobil pretrhnutie hrádze pri dedine Číčov.

Splav Cirochy súvisí s nadlepšovaním prietoku vody z vodárenskej nádrže Starina

09.06 2017, TASR

Splav Cirochy, ktorý sa organizuje raz ročne, súvisí s nadlepšovaním prietoku vody z vodárenskej nádrže (VN) Starina na časovo obmedzený úsek. Každoročne na akcii štartuje približne 50 lodí.

Požiadavky na výbornú kvalitu vody určenej na kúpanie dnes spĺňa viac európskych lokalít ako kedykoľvek predtým

30.05 2017,

Z výsledkov výročnej správy o kvalite vody na kúpanie vyplýva, že viac ako 85 % lokalít určených na kúpanie monitorovaných v roku 2016 v celej Európe spĺňa tie najprísnejšie požiadavky na výbornú kvalitu vody, t. j. vody, ktorá je prevažne bez znečisťujúcich látok škodlivých pre ľudské zdravie a životné prostredie. Minimálne požiadavky stanovené v predpisoch Európskej únie spĺňa viac ako 96 % lokalít určených na kúpanie.

Pripojenosť ľudí na kanalizácie je na Slovensku podpriemerná

29.05 2017, TASR

Vybudované verejné kanalizácie by vedeli obslúžiť ešte viac ako 280. 000 obyvateľov. Ukázala to revízia výdavkov na životné prostredie.

Chorvátsko: Aktivisti postavili v Záhrebe šesťmetrovú stenu z plastového odpadu

25.05 2017, TASR

Členovia hnutia Greenpeace v Chorvátsku postavili dnes v Záhrebe na Námestí Kráľa Tomislava šesťmetrovú stenu z plastového odpadu ako symbol znečistenia morí. Týmto spôsobom vyzvali občanov, aby podpísali petíciu Zachráňme Stredomorie od nájazdu plastov, ktorú potom odovzdajú na Ministerstvo životného prostredia, uviedla chorvátska agentúra HINA.

JAR: Kapské Mesto obmedzuje v dôsledku katastrofálneho sucha spotrebu vody

23.05 2017, TASR

Vyprahnuté Kapské Mesto v Juhoafrickej republike sa borí s najhorším suchom za vyše storočie, pristúpilo preto k prísnemu obmedzeniu spotreby vody. Orgány Kapského Mesta upozornili, že hladiny priehrad sú na úrovni 20,7 percenta plného objemu, čo je o 0,7 percenta menej ako pred týždňom.