Svetový deň mokradí (2. február) je tento rok venovaný významu mokradí pre znižovanie rizika prírodných pohrôm

30.01 2017,

Význam mokradí je úzko spojená s ich funkciami v ekosystéme, ktoré sú nepostrádateľné aj pre život človeka. V poslednom období  vystupujú v súvislosti s klimatickými zmenami  do popredia najmä protipovodňová a vodozádržná funkcia.

Pieninský národný park jubiluje - má 50 rokov

16.01 2017, TASR

Uznesením Predsedníctva Slovenskej národnej rady (SNR) číslo 9 bol pred 50 rokmi 16. januára 1967 zriadený Pieninský národný park (PIENAP). Základ pre pestrý a esteticky príťažlivý reliéf celého územia vytvorila rôzna odolnosť hornín zložitého geologického podložia územia.

MŽP SR: Klimatická dohoda z Paríža dnes vstupuje do platnosti

04.11 2016, TASR

Globálna dohoda o zmene klímy z Paríža dnes vstupuje do platnosti. Uplynie totiž 30 dní, odkedy sa podarilo splniť stanovené podmienky pre jej spustenie. Stalo sa tak aj vďaka Európskej únii pod taktovkou slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Jaskyňu Domica objavil pred 90 rokmi jaskyniarJán Majko

03.10 2016, TASR

Jaskyňa Domica sa nachádza na území dvoch štátov. Meria 5358 metrov a tvorí jeden celok s jaskyňou Baradla v Maďarsku. Objavil ju jaskyniar Ján Majko pred 90 rokmi - 3. októbra 1926.

Zvolen: V LDM je výstava o živote lesmajstra a preparátora J. Boroškaya

09.09 2016, TASR

Takmer zabudnutú postavu slovenského lesníctva - lesmajstra, prírodovedca a zberateľa Jána Boroškaya približuje výstava, ktorú v týchto dňoch sprístupnili v Lesníckom a drevárskom múzeu (LDM) vo Zvolene. Koná sa pri príležitosti 175. výročia jeho narodenia.

Global Footprint Network: Od pondelka žije ľudsko na ekologický dlh

05.08 2016, TASR

Ľudstvo dosiahlo uplynulý pondelok (1. augusta) kritický bod dobývania prírodných zdrojov, ktoré možno zo Zeme vyťažiť bez škôd pre našu planétu. Vyplýva to zo správy ekologickej organizácie Global Footprint Network (GFN), ktorá roky analyzuje vplyv ľudského faktora na životné prostredie.

Bojovníčku proti pezinskej skládke Z. Čaputovú prijali v Bielom dome

21.04 2016, TASR

Slovenskú aktivistku a právničku Zuzanu Čaputovú, ktorej tento týždeň udelili v San Franciscu Goldmanovu environmentálnu cenu, prijali v Bielom dome. Stretla sa tam s ministerkou vnútra zodpovednou za oblasť ochrany prírody Sally Jewellovou, ako aj s troma poradcami amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten bol služobne odcestovaný.

USA:Slovenke Z. Čaputovej udelia za boj proti pezinskej skládke Goldmanovu cenu

18.04 2016, TASR

Slovenská právnička a aktivistka Zuzana Čaputová získala za boj proti pezinskej skládke odpadov Goldmanovu environmentálnu cenu. Mená šiestich laureátov zverejnila Nadácia Goldman Environmental Foundation dnes ráno.

Svetový deň vtáctva

01.04 2016,

Prvý apríl sa zvyčajne spája so žartmi, ale v kalendári environmentalistu je 1. apríl Svetovým dňom vtáctva. Prvoaprílová ochranárska tradícia sa zrodila ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju slovenský prírodovedec Oto Hermann, ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne.

Deň vtáctva sa na Slovensku pripomína už viac ako 115 rokov

01.04 2016,

Deň vtáctva si ornitológovia a ochrancovia prírody pripomínajú na Slovensku aj tento rok viacerými akciami pre verejnosť s možnosťou pozorovania vtáctva v období vrcholiacej migrácie.