Bratislavčania vlani vyprodukovali okolo 162.000 ton odpadu, väčšina sa spálila

27.09 2018, TASR

Bratislava, 27. augusta - Okolo 162 000 ton odpadkov v roku 2017 odviezla z firiem a domácností v hlavnom meste bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Údaje TASR poskytla jej hovorkyňa Beáta Humeniková.

Na sídlisku Morovnianska cesta v Handlovej budú polopodzemné kontajnery

18.09 2018, TASR

Handlová, 17. septembra - Samospráva Handlovej pokračuje s realizáciou pilotného projektu vertikálneho zberu odpadu. Po tom, čo minulý rok zabezpečila osadenie polopodzemných kontajnerov na Mostnej ulici, ďalšie pribúdajú v tomto období na sídlisku Morovnianska cesta. Informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Tuhár: Malá dedina je v regióne na prvom mieste v podiele separovaného odpadu

17.09 2018, TASR

Tuhár, 15. septembra – Hoci sa obec Tuhár radí s približne 360 obyvateľmi v rámci okresu Lučenec medzi tie menšie, už šesť rokov sa v regióne umiestňuje na popredných miestach v percentuálnom podiele separovaného odpadu.

V 150 krajinách sveta sa do čistenia okolia zapoja milióny dobrovoľníkov

14.09 2018, TASR

Bratislava, 14. septembra - Milióny dobrovoľníkov v 150 krajinách sveta vrátane Slovenska sa 15. septembra zapojí do čistenia miest, brehov riek a prírody počas jedného dňa. Akcia s názvom Svetový deň upratovania pripadá na 15. septembra a vznikla v roku 2008 v Estónsku. Na Slovensku sa uskutoční pod názvom Upracme (si) Slovensko.

Bratislava: Účastníci šiestich krajín sa zaoberajú recykláciou odpadov

14.09 2018, TASR

Bratislava, 13. septembra – V rámci vzdelávacieho projektu Erasmus+ sa v Bratislave v týchto dňoch zišli zhruba tri desiatky účastníkov zo šiestich krajín. Témou projektu je recyklácia a znižovanie odpadov. TASR o tom informovala Diana Jašeková z občianskeho združenia Youth for Equality, ktoré medzinárodný projekt organizuje.

NRSR: Poplatky za skládkovanie by sa mali zvýšiť

13.09 2018, TASR

Bratislava, 12. septembra - Suma, ktorú obce zaplatia za skládkovanie zmesového odpadu, by mala závisieť od úrovne jeho vytriedenia. Počas najbližších troch rokov sa tiež má postupne zvyšovať. Vyplýva to z novely zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorú v stredu posunul parlament do druhého čítania.

Občianske združenie varuje pred ohrozením zdroja pitnej vody

11.09 2018, TASR

Bratislava, 11. septembra – Občianske združenie (OZ) Zdravá Bratislava sa ešte v auguste obrátilo na Generálnu prokuratúru SR a Úrad špeciálnej prokuratúry pre hrozbu vzniku škody väčšieho rozsahu. Súvisí to podľa nej s rozsiahlou nelegálnou skládkou odpadu v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

V polovici septembra budú ľudia zo 150 krajín upratovať svoje okolie, aj Slováci

04.09 2018, TASR

Bratislava, 3. septembra - Slovensko sa 15. septembra prvýkrát pripojí k medzinárodnej iniciatíve Svetový čistiaci deň. Dobrovoľníci budú vo svojom okolí zbierať odpadky a zneškodňovať nelegálne skládky odpadu.

Najväčšiu zložku komunálneho odpadu tvorí bioodpad, triedi sa však málo

04.09 2018, TASR

Bratislava, 3. september - Najväčšiu zložku komunálneho odpadu tvorí bioodpad, minimálne 45 percent. Na jeho triedenie si však ľudia ešte len zvykajú. V prípade kompostovania im tiež často chýbajú informácie, hovorí riaditeľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky Ivana Maleš.

ZMOS: Poplatky za skládkovanie sa mali zvýšiť až neskôr, sú iné problémy

03.09 2018, TASR

Bratislava, 29. augusta - K zvýšeniu poplatkov za skládkovanie mal štát pristúpiť až po tom, ako sa stabilizuje systém odpadového hospodárstva. Myslí si to výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány. Problém vidí napríklad vo fungovaní organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV).