L. Sólymos: Zvýšenie poplatkov za skládkovanie vláde predložíme v auguste

20.07 2018, TASR

Bratislava, 19. júla - Novelu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov plánuje envirorezort predložiť na augustové rokovanie vlády. V rozhovore pre TASR to povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Podľa nového systému bude suma, ktorú obce zaplatia za skládkovanie zmesového odpadu, závisieť od úrovne jeho vytriedenia.

Zohor: Kapacita skládky na nebezpečný odpad sa má zvýšiť bez záberu ďalšej pôdy

16.07 2018, TASR

Bratislava/Zohor, 10. júla – Skládka nebezpečného odpadu pri Zohore by mala zväčšiť svoju kapacitu o 130. 000 štvorcových metrov (m2), bez nároku na záber ďalšej pôdy. Zmena by mala životnosť a využiteľnosť skládky predĺžiť o šesť rokov.

Envirorezort uvažuje nad zavedením zálohovania PET fliaš

16.07 2018, TASR

Bratislava, 15. júla  - Zálohovanie PET fliaš by mohlo byť čoskoro realitou aj na Slovensku. V rozhovore pre TASR to povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Envirorezort však podľa neho najskôr musí vedieť, koľko by zavedenie takéhoto zálohovania stálo a aký vplyv by to malo na rozbehnutý systém recyklácie. Pripravuje preto štúdiu.

Trstín, Bučany i Horná Krupá budú rozdávať kompostéry domácnostiam

16.07 2018, TASR

Trstín/Bučany/Horná Krupá, 12. júla - Nenávratnú finančnú pomoc od Ministerstva životného prostredia SR na zadováženie záhradných kompostérov získali aj obce Trstín, Bučany a Horná Krupá pri Trnave. Každá z nich dostala prostredníctvom Slovenskej agentúry životného prostredia okolo 80 000 eur, kompostéry sú určené do domácností.

M. Veverka: Zálohovanie PET fliaš zlepšuje recykláciu a čistí prostredie

16.07 2018, TASR

Bratislava, 15. júla - Zavedenie systému zálohovania PET fliaš na Slovensku by zlepšilo zber aj možnosti recyklácie plastov. Okrem toho by sa príroda vyčistila od voľne pohodených fliaš a plechoviek, ktoré sú v okolí ciest, chodníkov, na brehoch riek, jazier a potokov - prakticky všade, kde sa dostanú ľudia. Myslí si to Miloš Veverka z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy (CEPTA).

Envirorezort ide obmedzovať jednorazové plasty, návrh chce mať do konca roka

16.07 2018, TASR

Bratislava, 14. júla - Envirorezort pracuje na zákone, ktorý by mal obmedziť predaj jednorazových plastových výrobkov. V rozhovore pre TASR to povedal jeho šéf László Sólymos (Most-Híd). ,,Chcel by som, aby sme predbežný návrh mali pripravený do konca roka," priblížil. Ďalšie kroky zatiaľ nechcel konkretizovať.

Somálsko: Džihádisti z hnutia aš-Šabáb zakázali jednorazové plastové tašky

16.07 2018, TASR

Mogadišo, 4. júla - Somálske džihádistické hnutie aš-Šabáb zakázalo používanie jednorazových plastových tašiek v dôsledku ,,ohrozenia ľudí i dobytka". Informuje o tom britský denník The Independent na svojej webovej stránke.

Belgicko vyzve plážové kluby na obmedzenie jednorazových plastových výrobkov

16.07 2018, TASR

Brusel, 2. júla - Belgický štátny tajomník pre Severné more Philippe De Backer v pondelok oznámil, že chystá stretnutie s predstaviteľmi plážových klubov na belgickom pobreží, aby s nimi uzatvoril dohodu o maximálnom obmedzení predaja malých plastových výrobkov, ako sú jednorazové poháre, taniere, príbory a slamky, a rovnako aj o obmedzení predaja nápojov v plastových fľašiach.

Obce Mikroregiónu Adela získali 1500 malých kompostérov

27.06 2018, TASR

Budča, 26. júna - Približne 1500 kompostérov začnú v najbližších mesiacoch využívať obyvatelia ôsmich obcí Mikroregiónu Adela v okrese Zvolen. Zakúpia ich z grantu vo výške približne 180 000 eur, ktorý získali z eurofondov prostredníctvom Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

India: Bombaj zakázal používanie plastových vrecúšok a fliaš

26.06 2018, TASR

Bombaj, 26. júna - Bombaj sa stal najväčším indickým mestom, ktoré zakázalo používanie jednorazových plastových výrobkov. Obyvateľom, ktorých úrady prichytia, že konajú v rozpore s týmto nariadením a používajú plastové vrecúška, poháre či fľaše, hrozí od pondelka pokuta do výšky 25 000 rupií (314 eur), ale aj trojmesačné väzenie.