Evidencia papagájov žako a jašterov gekón podlieha novým pravidlám

28.03 2017, TASR

Trenčianski colníci kontrolovali spolu s pracovníkmi odboru životného prostredia Okresného úradu v Trenčíne označenie papagájov žako a jašterov gekón. Zistili porušenie povinností majiteľa zvierat v označení živočíchov.

Jovsianska hrabina sa opäť odela do biela, zdobia ju rozkvitnuté bledule

28.03 2017, TASR

Národná prírodná rezervácia (NPR) Jovsianska hrabina v Michalovskom okrese sa opäť odela do biela. Dôvodom sú rozkvitnuté bledule jarné karpatské.

Sysle pasienkové sa prebudili zo zimného spánku

28.03 2017, TASR

Sysle pasienkové sa tento rok prebudili zo zimného spánku neskôr. ,,Pre dlhšie trvajúcu zimu sa prebrali trochu neskôr – minulý rok to bolo už koncom februára, tento rok sa prvé sysle prebrali 3. marca," hovorí Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku. V minulosti bežný druh je v súčasnosti na Slovensku ohrozený.

Brestov: Migráciu ropúch bradavičnatých spomalilo cez víkend chladné počasie

27.03 2017, TASR

Daždivé počasie, vysoká vlhkosť a teplota vzduchu od päť do 17 stupňov prebudili v priebehu tohto týždňa v Brestove v okrese Humenné ropuchy zo zimného spánku. Dali sa do pohybu o týždeň skôr ako vlani.

Indickým riekam Ganga a Jamuna priznal súd štatút živých tvorov

22.03 2017, TASR

Súd v indickom štáte Uttarákhand vyhlásil v pondelok veľrieku Ganga a jeden z jej najväčších prítokov Jamuna za živé tvory, čo má zabrániť ďalšiemu nárastu ich znečistenia. Obe rieky týmto rozhodnutím získali rovnaké práva ako ľudia, čo znamená, že k ich poškodzovaniu by sa malo pristupovať ako ku spôsobovaniu ujmy človeku.

ČR: Zoo odrezáva nosorožcom rohy, aby ich uchránila pred pytliakmi

22.03 2017, TASR

Zoologická záhrada Dvůr Králové nad Labem nenechala nič na náhodu a začala odrezávať svojim 21 nosorožcom rohy. Je to jedno z bezpečnostných opatrení, ktorým sa zoo snaží znížiť riziko prípadného útoku.

Thajsko: Uhynula korytnačka, ktorej vyoperovali z tela 915 mincí

22.03 2017, TASR

Thajskí veterinári informovali o uhynutí morskej korytnačky, ktorej pred dvoma týždňami odstránili z tela celkovo 915 mincí. Zviera zomrelo na otravu krvi. Dvadsaťpäťročná korytnačka menom Omsin dlhé roky pojedala mince, ktoré do jej jazierka hádzali pre šťastie turisti.

Z Devínskej hradnej skaly sa v noci ozýva húkanie výra

20.03 2017, TASR

Devínska hradná skala priťahuje popri množstve návštevníkov aj ornitológov. Tí ju odporúčajú navštíviť v najbližších dňoch počas súmraku alebo v noci. V jej okolí sa vtedy ozýva hlas najväčšej sovy žijúcej na Slovensku – výra skalného.

Jarná migrácia vtákov v týchto dňoch vrcholí

20.03 2017, TASR

V týchto dňoch očakávajú ornitológovia prvý vrchol jarnej migrácie vtákov. Tá trvá v porovnaní s jesennou kratšie, jedným z faktorov je vplyv hormónov pre rozmnožovanie a pud hniezdenia. Očakávajú sa prílety mnohých druhov vo veľkých počtoch, napríklad piniek, ktoré vytvárajú až tisícové kŕdle.

Pozor! Vypaľovanie trávy je zakázané

16.03 2017, Enviroportal

Napriek sústavnému zdôrazňovaniu škodlivosti a nebezpečnosti vypaľovania suchej trávy v jarnom období každoročne narastá počet požiarov i výška spôsobenej škody.