Kriticky ohrozené sokoly červenononé vyviedli rekordný počet mláďat

16.08 2017, TASR

Bratislava, 15. augusta - Tohtoročná hniezdna sezóna bola pre sokolov červenonohých úspešná. Spolu 15 párov vyviedlo tento rok 41 mláďat, čo je najviac, odkedy sa tento kriticky ohrozený druh u nás pravidelne sleduje.

Tajný život mesta

15.08 2017,

Zažili ste už niekedy ten moment, že idete po prírode, ale vôbec netušíte čo okolo vás rastie? To sa vám už nestane. Už žiadne nudné listovanie v knihách s obrázkami rastlín, ktoré ste v živote nevideli! Vďaka projektu Tajný život mesta spoznáte rozmanitosť rastlín, ktoré vám rastú pod oknami a doteraz ste si ich krásu a jedinečnosť možno nevšimli.

V. Tatry: S-O-S žiada umelcov, aby nevystúpili v tatranských rezerváciách

15.08 2017, TASR

Vysoké Tatry, 14. augusta - Slovenský ochranársky snem (S-O-S) adresoval dnes výzvu umelcom, ktorí majú vystúpiť počas série koncertov na hudobnom festivale Tatra Flowers začiatkom septembra (1.-3. 9.) vo Vysokých Tatrách.

Hurbanovo: V katastri mesta zaznamenali najnebezpečnejšie invázne druhy rastlín

14.08 2017, TASR

Hurbanovo, 11. augusta - V katastrálnom území mesta Hurbanovo v okrese Komárno zaznamenali výskyt niekoľkých najnebezpečnejších inváznych nepôvodných druhov rastlín.

USA majú problémy s invazívnym ázijským kaprom

14.08 2017, TASR

Washington, 13. augusta – Americkí zoológovia a rybári bojujú proti invazívnemu druhu ryby – ázijskému kaprovi. Dostal sa už takmer aj do Veľkých jazier, významného strediska rybárskeho priemyslu na severe krajiny.

Poľsko: Aktivisti z Európy protestovali proti výrubu v Bielovežskom pralese

14.08 2017, TASR

Varšava, 14. augusta - Ľudia z celej Európy sa v nedeľu zišli v Bielovežskom pralese v Poľsku, aby protestovali proti rozsiahlemu výrubu nariadenému poľskými vládnymi úradmi. Bielovežský prales je jedným z posledných pôvodných lesov v Európe a pre svoju unikátnosť je zapísaný v zozname kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

MŽP SR: Na Slovensku by mali pribudnúť tri nové chránené areály

08.08 2017, TASR

Bratislava, 7. augusta – Na Slovensku by mali od októbra pribudnúť tri chránené areály, a to Vinište, Čenkov a Bradlo. Navrhuje to ministerstvo životného prostredia. Ide o lokality európskeho významu, patria do sústavy chránených území Natura 2000.

LESY SR: V boji proti škodcom vysadili takmer milión voskovaných sadeníc

07.08 2017, TASR

Banská Bystrica, 7. augusta – Tvrdoň smrekový či lykokazy rodu Hylastes – to všetko sú chrobáky, ktoré vážne ničia sadenice ihličnatých drevín a lesníkom spôsobujú výrazné škody. Tí preto nielen aplikujú overené metódy, ale tiež hľadajú stále nové spôsoby, ktorými sa snažia zachrániť mladé stromy pred škodcami.

Ministerka G. Matečná ešte nepredložila zmeny, aby zviera nebolo vecou

07.08 2017, TASR

Bratislava, 5. augusta - Zviera by už nemalo byť vnímané ako vec. Takúto zmenu pripravuje ministerstvo pôdohospodárstva v novele zákona o veterinárnej starostlivosti. Právna norma by tiež mala zaviesť systémové a efektívne opatrenia proti množiteľom a povinné čipovanie všetkých psov. Zmeny by tiež mali zabrániť zneužívaniu zvierat v cirkusoch.

Sysle pasienkové ohrozujú pytliaci, varujú ochranári

07.08 2017, TASR

Bratislava, 4. augusta - Snahy o návrat zákonom chráneného sysľa pasienkového do slovenskej prírody ohrozujú podľa ochranárov pytliaci. Aktivisti z Ochrany dravcov na Slovensku informovali, že v lokalitách, kde sa venujú návratu sysľa, spozorovali podozrivé osoby. Sysle sú v ohrození v oblasti Hrhova, Zádielu a Turne.