Trnava/Hlohovec: Začal sa postrek proti ploskáčikovi pagaštanovému

22.05 2017, TASR

Postrek voči škodcovi ploskáčikovi pagaštanovému budú počas tohto týždňa robiť v Trnave. V prvej etape postreku bude ošetrených päťsto stromov na celom území mesta. V Hlohovci takto svoje stromy ošetrili v závere uplynulého týždňa.

Umelci žiadajú poľské vedenie, aby zastavilo výrub v Bielovežskom pralese

22.05 2017, TASR

Vyše 200 poľských a zahraničných umelcov a spisovateľov vyzvalo listom najvyšších predstaviteľov Poľska, aby zastavili ťažbu dreva v poslednom pralese v Európe.

Slovenskí strážcovia prírody vstupujú do Európskej rangerskej federácie ERF

22.05 2017, TASR

Asociácia strážcov chránených území Slovenska (ASCHÚS), ktorá združuje profesionálnych a dobrovoľných strážcov prírody z Národných parkov (NP) a Chránených krajinných oblastí (CHKO), sa stala členom novozaloženej Európskej rangerskej federácie (ERF).

USA: Rodinná firma pašovala "morské uhorky" za vyše 17 miliónov dolárov

22.05 2017, TASR

Otec a syn boli obvinení z pašovania nezákonne zozbieraných holotúrií v hodnote viac než 17 miliónov dolárov do Spojených štátov. Holotúrie, známe aj ako morské uhorky, distribuovali prostredníctvom svojej rodinnej firmy do ázijských obchodov, uviedla agentúra AP.

Na Zemi žije posledných 30 jedincov sviňuchy kalifornskej

18.05 2017,

Na Zemi žije posledných 30 jedincov sviňuchy kalifornskej nazývanej aj “morská panda”, hovorí sa v najnovšej správe WWF. Populárne a najmenšie delfíny na svete žijú iba v hornej časti Kalifornského zálivu, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Záchrana týchto najohrozenejších morských cicavcov vyžaduje naliehavú akciu a WWF spustila globálnu kampaň.

ŠOP SR: Ak mláďatá vtákov nie sú zranené, treba ich ponechať vo voľnej prírode

17.05 2017, TASR

Navonok bezbranné nesamostatné mláďa živočícha treba ponechať v prírode, inak môžeme porušiť zákon a riskujeme pokutu. Konštatovali to dnes na tlačovej besede v Banskej Bystrici zástupcovia Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR).

VLK žiada zaradiť lokalitu Karpatské bukové pralesy na Zoznam ohrozených lokalít

11.05 2017, TASR

Lesoochranárske zoskupenie (LZ) VLK podalo na sekretariát Výboru svetového dedičstva UNESCO žiadosť, aby lokalita Karpatské bukové pralesy bola zaradená na Zoznam ohrozených lokalít. Ochranári upozorňujú, že je potrebné vykonať zásadné opatrenia na ochranu tejto lokality.

USA: Stovky žralokov leopardích zomierajú v Sanfranciskom zálive

09.05 2017, TASR

Biológovia sa snažia zistiť príčinu tohoročného úhynu stoviek žralokov leopardích v Sanfranciskom zálive. Vedci pre denník San Francisco Chronicle povedali, že od polovice marca boli nájdené veľké počty mŕtvych žralokov pozdĺž pobreží Redwood City, Foster City, Alamedy, Hayward, Berkeley, Oaklandu a San Francisca.

Humenné: Predmety do prírodovednej expozície múzea pribúdajú aj vlastným zberom

09.05 2017, TASR

Nadobúdanie zbierkových predmetov z oblasti prírodných vied má svoje špecifiká. Nové prírastky pribúdajú do expozície vlastným zberom, darom alebo kúpou. Informovala o tom Zuzana Andrejčáková z prírodovedného oddelenia Vihorlatského múzea (VM) v Humennom.

Nórsko utratí vyše 2000 sobov pre šíriacu sa chorobu CWD

09.05 2017, TASR

Nórske ministerstvo poľnohospodárstva nariadilo odstrel približne 2200 voľne žijúcich sobov po tom, ako u niekoľkých z nich bola zistená choroba CWD (chronické chradnutie jeleňovitej zveri).