Výskumné centrum EÚ vytvorilo aplikáciu na mapovanie výskytu invazívnych druhov

27.02 2017, TASR

Novú mobilnú aplikáciu na identifikovanie a zdieľanie informácií o invazívnych druhoch rastlín a živočíchov vyvinulo Spoločné výskumné centrum (JRC) Európskej komisie (EK).

Topoľčianky: Populáciu zubrov v Maďarsku pomôže rozšíriť 11 zubrov zo Slovenska

22.02 2017, TASR

Zubry zo zubrej zvernice v Topoľčiankach pomôžu rozšíriť chovy týchto zvierat v maďarskom národnom parku Őrség. Do národného parku odíde z Topoľčianok 11 zubrov, maďarskí partneri majú záujem aj o ďalších štyroch, informoval Milan Garaj, riaditeľ odštepného závodu Lesov SR v Topoľčiankach, ktorý má zubriu zvernicu vo svoje správe.

Počty hlucháňov sú najnižšie za viac ako polstoročie

17.02 2017,

Na klesajúce počty hlucháňa hôrneho upozorňujú ornitológovia, lesníci a environmentalisti už niekoľko rokov. Tento emblematický symbol horských lesov patrí medzi najrýchlejšie ubúdajúce lesné druhy na Slovensku a je zaradený do kategórie silne ohrozených druhov v rámci červeného zoznamu vtákov Slovenska.

Ornitológovia už majú výsledky januárového sčítania dravcov

16.02 2017, TASR

Ornitológovia v januári sčítavali počty ohrozených druhov dravcov. Najprv kontrolovali haje červené, potom orlov kráľovských, orliakov morských a sokolov rárohov.

Nitra: U labutí vylovených z rieky Nitra sa potvrdila vtáčia chrípka

15.02 2017, TASR

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) potvrdila, že príčinou úhynu labutí, ktoré boli 6. februára vylovené z rieky Nitra, bola vtáčia chrípka.

Nový Zéland: Desiatky uhynutých veľrýb previezli z pláží do rezervácie

15.02 2017, TASR

Telá desiatok veľrýb, ktoré minulý týždeň uviazli a uhynuli na pobreží Nového Zélandu, prepravili z pláží do pieskových dún v chránenej krajinnej oblasti, ktorá nie je prístupná verejnosti.

Ochrana vzácneho dropa je na Slovensku problematická, tvrdí SOS/BirdLife

13.02 2017, TASR

Ochrana dropa veľkého, najťažšieho lietajúceho vtáka na svete, je na Slovensku podľa ornitológov stále problematická. Napriek veľkým počtom zimujúcich dropov v SR hniezdi len niekoľko jedincov.

Dobrovoľníci na Novom Zélande zachránili asi sto veľrýb uviaznutých na pláži

13.02 2017, TASR

Dobrovoľníkom na Novom Zélande sa podarilo zachrániť a dostať späť do mora asi sto z vyše 400 veľrýb, ktoré vo štvrtok uviazli na odľahlej pláži Farewell Spit na Južnom ostrove. Informovala o tom agentúra AP.

Ochrániť dravce pred vtáčou chrípkou sa sokoliari snažia zvyšovaním imunity

10.02 2017, TASR

Ochrániť pernaté dravce pred vírusom vtáčej chrípky sa sokoliari zo Štiavnických Baní snažia zvyšovaním ich imunity a udržiavaním dravcov v dobrej kondícii. Ako pre TASR uviedol Pavel Michal, riaditeľ miestnej základnej školy, v areáli ktorej chovajú pernaté dravce a exotické vtáky, vtáčia chrípka tunajšiemu osadenstvu zatiaľ problémy nespôsobuje.

MŽP SR: ZOO je zariadenie na držbu živočíchov na ich vystavovanie verejnosti

10.02 2017, TASR

Zákon o ochrane prírody a krajiny definuje zoologickú záhradu (ZOO), ako stále zariadenie na držbu živočíchov a ich chov v ľudskej opatere na účel ich vystavovania verejnosti najmenej sedem dní v roku, vrátane zariadenia na držbu a predvádzanie živočíchov z radu veľrybotvarých (delfinárium) a zariadenia na chov plazov, obojživelníkov a ďalších živočíchov v sklenených alebo podobných chovných zariadeniach (terárium).