Prikrmovať vtáky môžu ľudia celoročne, pozor však na výber krmiva

25.04 2018, TASR

Bratislava, 25. apríla - Ľudia, ktorí k svojim obydliam lákajú vtákov prikrmovaním, sa obľúbeného prírodného divadla nemusia vzdať ani s príchodom teplejších dní. ,,Mimo sezónu nie je prikrmovanie vylúčené ani nebezpečné, čiže ľudia môžu prikrmovať celoročne," hovorí ornitológ Radovan Jambor.

BirdLife Europe: Aj Európa čelí znepokojivému trendu vymierania vtáčích druhov

25.04 2018, TASR

Brusel, 25. apríla - V Európe sú najviac ohrozené vzácne druhy vtákov, ako napríklad sova snežná, alka bielobradá či hrdlička poľná. Vyplýva to zo správy Stav vtáctva vo svete v roku 2018 (State of the World's Birds 2018), ktorú v pondelok zverejnila environmentálna organizácia BirdLife International.

Región Malohont čistilo od odpadu viac ako 160 dobrovoľníkov

25.04 2018, TASR

Rimavská Sobota, 24. apríla – Viac ako 160 dobrovoľníkov sa zapojilo do brigády, ktorú pri príležitosti Dňa Zeme v regióne Malohont na území okresov Rimavská Sobota a Poltár zorganizovalo združenie Mikroregión Rimava a Rimavica.

MŽP: Minister sa pre výrub porastov v starom koryte Dunaja obrátil na inšpekciu

25.04 2018, TASR

Bratislava, 24. apríla – Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) oslovil Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP), aby preverila výrub brehových porastov v starom koryte Dunaja, v úseku od Čunova po Dobrohošť. Pre TASR to potvrdil envirorezort.

Zranené vtáky alebo opustené mláďatá si neberte domov, radia ochranári

24.04 2018, TASR

Bratislava, 23. apríla - Keď ľudia nájdu zraneného vtáka alebo mláďa, ktoré vypadlo z hniezda, často nevedia, čo majú robiť. Mnohí si myslia, že riešením je zobrať si vtáka domov a starať sa o neho. Tým mu však môžu ublížiť.

V. Tatry: Migrujúcich žiab na území TANAP každoročne ubúda

24.04 2018, TASR

Vysoké Tatry, 23. apríla - Migrujúcich žiab na území Tatranského národného parku (TANAP) každoročne ubúda. Podľa zoologičky Správy TANAP Eriky Feriancovej za to môže predovšetkým globálne otepľovanie a s tým súvisiace vysychanie mokradí a podmočených miest, kde sa žaby rozmnožujú a liahnu.

Vrabcov ubúda, majú problém s potravou a hniezdením

24.04 2018, TASR

Bratislava, 22. apríla - Úbytok vrabcov, ktorý badať aj na Slovensku, je spôsobený viacerými faktormi, no tým najzávažnejším je nedostatok potravy v krajine. Pre TASR to skonštatoval ornitológ zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko Ján Gúgh.

Ohrozené strakoše monitorujú na ich ceste z letovísk miniatúrne geolokátory

24.04 2018, TASR

Zvolen, 21. apríla - Pomerne presný náčrt dňa počas migrácie ohrozeného vtáka strakoša kolesára prinesie slovenským vedcom jeho ročné monitorovanie pomocou tzv. geolokátorov.

Senianske rybníky patria medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality

24.04 2018, TASR

Senné, 21. apríla – Senianske rybníky rozprestierajúce sa na Zemplíne patria, čo sa týka vodného a pri vode žijúceho vtáctva, medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality na Slovensku. Zaznamenaných tu bolo približne 290 druhov, z toho viac ako 120 tam hniezdi alebo v minulosti hniezdilo.

Drop zo Slovenska zmizol, má šancu sa vrátiť

24.04 2018, TASR

Bratislava, 21. apríla - Drop veľký patrí k tým druhom vtákov, ktoré na Slovensku prestali pravidelne hniezdiť. Môže sa však vrátiť, ak mu pre to vytvoríme podmienky.